-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Zobacz także / Historia /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 28 Marca 2024
- Imieniny: Anieli, Jana, Joanny
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
17603200
-
- -
Dittrichowska legenda ...

Całym zakładem zarządzał K. A. Dittrich, a po jego śmierci, w 1884 r. na czele zarządu spółki stanął jego syn Karol Dittrich, który w rok po objęciu posady powołał nową spółkę o nazwie: Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich - Hielle i Dittrich. Zmiana na stanowisku kierowniczym czy też powstanie nowej spółki nie zmieniły jednak przyjętych wcześniej planów modernizacji i dalszej rozbudowy żyrardowskich zakładów. 

Zastosowane zostały nowoczesne i nowatorskie w skali całego kraju techniki tkactwa wzorzystego i ozdobnego, a praca odbywała się na renomowanych krosnach Jacquarda. Wysoka jakość wyrobów zależała również od licznych, zatrudnionych przez nową spółkę, projektantów, którzy mieli zadbać o wzornictwo i barwę produkowanej tkaniny, co zaowocowało stwierdzeniami, iż wyroby te nie miały w owym czasie żadnej konkurencji, nawet na zachodzie Europy. Natomiast same Zakłady Żyrardowskie były już pod koniec XIX w. uważane za największą fabrykę lnianą nie tylko w Królestwie Polskim, ale również na kontynencie europejskim.
Wraz z rozbudową fabryki powstało osiedle mieszkalne dla robotników tzw. Nowy Świat oraz tzw. pałacyki, czyli część rezydencjalna dla kadry kierowniczej. Całość układu architektoniczno-urbanistycznego cechuje zatem wyraźny podział charakterystyczny dla typów idealnych "miast ogrodów": część robotnicza, willowa i przemysłowa. 

Co więcej w osadzie powstały liczne obiekty o charakterze instytucji użyteczności publicznej tj. kościoły, szkoły, biblioteki, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury "ludowiec", a nawet pralnia i łaźnia miejska, które w zdecydowanej większości istnieją i funkcjonują do dnia dzisiejszego. Ten zabytkowy kompleks obejmuje centralną część miasta o powierzchni ponad 70 ha.

Olbrzymia w tym rola Dittrichów, którzy to właśnie dali początek fabrycznemu systemowi instytucji i urządzeń socjalno-bytowych. Tym samym umacniał się związek robotników z fabryką i Żyrardowem, a co więcej wśród żyrardowskich robotników rosła legenda o surowych Dittrichach, ale dbających o robotników i innych mieszkańców osady; właścicielach fabryki, o których w 20-leciu międzywojennym wspominano z nostalgią, a prasa jeszcze pod koniec XIX w. pisała o nich jako filantropach.

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -