Nowy system gospodarki odpadami
Sukcesywnie staramy się przybliżać mieszkańcom Żyrardowa nowe zasady odbioru odpadów z gospodarstw domowych, jakie obowiązywać będą od 1 lipca tego roku, w związku ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nadal jednak nowy system gospodarowania odpadami budzi wiele obaw i wątpliwości. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca br. nakłada na gminy odpowiedzialność za gospodarkę odpadami na danym terenie. Począwszy od drugiego półrocza na gminie spocznie obowiązek uruchomienia odpowiedniego systemu odbioru, segregacji i utylizacji odpadów, z którego na jednakowych zasadach korzystać będą wszyscy mieszkańcy, bez względu na to czy zamieszkują budynki jedno- czy wielorodzinne, zasoby komunalne, spółdzielcze, prywatne kamienice czy też domki jednorodzinne.
W ramach nowego systemu operator, którego gmina wyłoni w drodze przetargu, odbierał będzie odpady komunalne od wszystkich mieszkańców miasta. Opłata na rzecz gminy, za odbiór, segregację i utylizację odpadów komunalnych naliczana będzie zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Żyrardowa Nr XXX/235/13 z dnia 17 stycznia 2013 roku.
Podstawowym parametrem przy naliczaniu opłaty będzie liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, miesięczna opłata wynosić będzie 13 zł od osoby. W przypadku przekazywania firmie wywozowej odpadów niesegregowanych, stawka ta wzrasta do 20 zł.
A oto najczęściej zadawane pytania, związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi:
1. Czy opłata w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej będzie różna?
Nie, opłata za gospodarowanie odpadami w całym mieście będzie taka sama. Zgodnie z ustawą zróżnicowanie będzie dotyczyło opłaty za odpady zbierane w sposób selektywny – stawka niższa, zaś w przypadku odpadów zmieszanych – stawka będzie wyższa.
2. Co z dotychczasowymi umowami z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów komunalnych?
Po 1 lipca br. nie będzie już możliwości odbioru odpadów komunalnych w ramach indywidualnych umów, zawieranych przez mieszkańców z dowolnie wybraną firmą wywozową. Właściciele nieruchomości powinni zatem pamiętać o konieczności wcześniejszego wypowiedzenia umów na odbiór odpadów firmom, z którymi są obecnie związani. Opłata, która będzie ponoszona na rzecz gminy od 1 lipca 2013 r., jest obowiązkowa, dlatego należy zadbać o to, aby z dniem rozpoczęcia funkcjonowania systemu nie ponosić kosztów podwójnie.
3. Czy firma która wygra przetarg będzie zobligowana do wynajmu/sprzedaży pojemników?
Nie, wyposażenie nieruchomości w pojemniki jest zadaniem własnym właścicieli nieruchomości. Firma, która wygra przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów powinna natomiast świadczyć usługę dzierżawy pojemników.
4. Jakie skutki niesie za sobą zadeklarowanie selektywnej zbiórki odpadów?
Wybór i zadeklarowanie selektywnej zbiórki odpadów oznacza, że odpady będą musiały być przygotowywane do odbioru z podziałem na trzy podstawowe typy:
-
szkło opakowaniowe
-
papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, napojach itp.)
-
odpady pozostałe po wysegregowaniu odpadów zbieranych selektywnie.
Ponadto mieszkańcy będą mieli możliwość dostarczenia odpadów tzw. problemowych (tj. wielkogabaryty, odpady budowlano-remontowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny itp.) do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zlokalizowanych na terenie Miasta Żyrardowa.
5. Na czym będzie polegał system kontroli segregowania odpadów?
Kwestia kontroli segregacji odpadów została przesądzona przez ustawodawcę w art. 9f ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu: W przypadku niedopełniania przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę. Powyższe oznacza, że jeśli pracownik firmy odbierającej odpady stwierdzi, że np. w pojemniku na odpady tworzyw sztucznych znajdują się także odpady zmieszane, nastąpi odbiór odpadów jako odpadów zmieszanych. Firma poinformuje o tym fakcie gminę, a gmina naliczy opłatę jak za odpady zmieszane.
6. W jaki sposób będzie kontrolowana firma wywozowa w zakresie należycie wykonywanych zadań? Gdzie i w jaki sposób będzie można zgłaszać problemy np. brak odbioru śmieci w dniu określonym w harmonogramie ?
Wszelkie problemy w zakresie realizacji usług przez firmę odbierającą odpady wybraną w przetargu należy zgłaszać do Urzędu Miasta Żyrardowa, przy czym numery telefonów zostaną podane w terminie późniejszym, ale przed startem systemu w dniu 1 lipca 2013r.
7. Jak zwiększy się koszt odbierania odpadów komunalnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca?
Nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie, gdyż aktualnie koszt odbierania odpadów jest różny w zależności od miejsca zamieszkania (zabudowa jednorodzinna czy wielorodzinna). Ostateczny koszt opłaty za zagospodarowanie odpadów jest uzależniony od ofertowych cen przedstawionych przez firmę, która wygra rozpisany przez gminę przetarg.
8. Czy wprowadzenie nowego systemu wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności przez mieszkańców/właścicieli nieruchomości?
W związku z dwuwariantowym systemem opłat, wszyscy właściciele nieruchomości, będą musieli złożyć w Urzędzie Miasta stosowne deklaracje, informujące o liczbie osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz o sposobie przekazywania odpadów - czy będą je segregować w ramach własnego gospodarstwa domowego, czy też nie - co będzie miało wpływ na wysokość naliczanej opłaty. W imieniu mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych deklaracje składać będą zarządcy. Osobiście deklaracje będą musieli złożyć właściciele domków jednorodzinnych lub współwłaściciele budynków bez zarządu wspólnoty.
9. Kiedy i gdzie trzeba będzie złożyć deklarację?
Wypełnione deklaracje należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 25 marca br. w siedzibie Urzędu Miasta. Wzory deklaracji dostępne są w Biurze Obsługi Mieszkańców. W wersji elektronicznej zamieszczone są także na stronie internetowej miasta.