-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Kultura / EVENTY / 2010 / Tybetańczycy /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Wtorek 19 Października 2021
- Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
16577863
-
- -
Tybetańczycy

W piątek, 14 maja br., o godz. 18.00 zapraszamy do Kantoru na otwarcie wystawy malarstwa i fotografii Dariusza Mląckiego ,,Tybetańczycy”. Wystawa organizowana przez Kantor Sztuki Żyrardów pod patronatem Prezydenta Miasta, Andrzeja Wilka.

  • -
    Mnich z klasztoru Drepung, 2007
  • -
    Zakaz parkowania – Lasha, 2007
  • -
    wernisaż

Twórczość Dariusza Mląckiego obejmuje różnorodne media artystyczne, począwszy od malarstwa olejnego i ściennego, poprzez fotografię, film, a kończąc na obiektach przestrzennych. Fascynują go rzeczywiste przedmioty dnia codziennego, najczęściej umykające naszemu postrzeganiu jak: świece, koperty, okna, drzwi, lustra. Twórca wydobywa za pomocą różnorodnych zabiegów artystycznych tkwiący w nich potencjał transcendentny, analizuje je, powiększa, grupuje w kolekcje, zamyka i otwiera ich struktury. Efektem jest niepokój ontologiczny wypływający z warstwy przedstawieniowej i czysto malarskiej. Nasze wyobrażenia o świecie i przestrzeni zostają na chwilę zawieszone w próżni, umożliwiającej zdystansowanie się do wydarzeń dnia codziennego.

W roku 2007 artysta wybrał się w podróż do Tybetu, którego efektem stał się cykl fotografii. Zdjęcia te stanowią z jednej strony zapis wędrówki, swoiste notatki z podróży artystycznej, z drugiej zaś strony posłużyły do badania własnego postrzegania nowej, nieznanej rzeczywistości. Korespondują one w szczególny sposób z pracami plastycznymi. Uwagę artysty skupiały przedmioty, które fascynują go w twórczości malarskiej, ale co ciekawe w większości stały się tłem dla ludzi żyjących w harmonii z otaczającym światem. Tybet ze swoimi mieszkańcami okazał się miejscem o naturalnym potencjale duchowym, przypominającym kulturze europejskiej jej źródła i siłę.

Wystawa Dariusza Mląckiego w Kantorze Sztuki w Żyrardowie ma również znaczenie symboliczne i przełomowe, otwiera nowe, nieobecne dotychczas w przestrzeni naszego miasta miejsce przeznaczone dla stałej prezentacji sztuki współczesnej. Korzystając z okazji składam serdeczne podziękowania władzom miasta za okazaną pomoc oraz wszystkim przyjaciołom, którzy się do tego przyczynili.

Robert Jasiński

kurator wystawy

Wernisaż wystawy uświetni koncert mistrza śpiewu klasztornego – Tashi’ego wraz z mnichami z klasztoru Hardhong Khangtsen Drepung.

TASHI - Mistrz Śpiewu Klasztornego

Urodził się w Indiach, niedaleko granicy tybetańskiej. W 2000 roku otrzymał tytuł 'Geshe' (odpowiednik naszego doktoratu) a następnie wraz z kilkoma mnichami wyjechał na tournée w trakcie którego prezentowali modlitwy, tańce i pieśni klasztorne we Francji, Rosji, Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonali koncert m.in. w Carnegie Hall.

  • -

Klasztor Hardhong Khangtsen Drepung jest jednym z trzech wielkich klasztorów tradycji Gelug-pa, Fundatorem i założycielem w 1416 roku był Jego Świątobliwość Jamyang Chojey, jeden z najbliższych uczniów Je Tsongkhapy. W związku z sytuacją w Tybecie, klasztor ma obecnie swoją siedzibę na południu Indii.

Co roku do klasztorów przyjmowanych jest stu nowych mnichów, wielu z nich to uciekinierzy z Tybetu, którzy przez wiele dni i nocy pokonywali niebezpieczną drogę przez góry, by odbyć tradycyjne buddyjskie studia w klasztorze. Od początku swojego istnienia klasztory Drepung wykształciły wielu znamienitych buddyjskich mistrzów i nauczycieli. Tak jest do dzisiaj. Klasztory Drepung znane są z tego, że znakomicie kształcą swoich mnichów, szczególnie w zakresie filozofii buddyjskiej.

Wystawa czynna będzie do 6 czerwca.

Kantor Sztuki Żyrardów, ul. Limanowskiego 44

Godziny otwarcia galerii:
wtorek – niedziela w godzinach 15.00 – 18.00

Lub po wcześniejszym umówieniu:

e-mail: promocja@zyrardow.pl
tel. 46 856 76 09
kom. 503 764 562

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Oświadczenie o dostępności powered by netadmin 7.25 -