Koncert organizowany jest w ramach Europejskiego Forum Muzycznego. Wydarzeniem tym inaugurujemy tegoroczny cykl koncertów organowych, jakie odbywać się będą w zabytkowych świątyniach.
29 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia wystąpią: Andrzej Chorosiński (organy), Krzysztof Bednarczyk (trąbka) i Michał Chorosiński (recytacje). Koncert poprowadzi wielka osobowość Telewizji Polskiej, Bogusław Kaczyński.
W programie utwory takich kompozytorów, jak: M. A. Charpentier, J. S. Bach, A. Vivaldi, G. F. Haendel i Ch. M. Widor, a także recytacje wierszy ks. Jana Twardowskiego.
Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Izraelu, USA, Australii, Japonii, Korei Płd. Był też jurorem konkursów organowych we Francji, Niemczech, na Litwie i w Polsce. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Ma na swoim koncie ponad 20 płyt. Album nagrany w Bazylice w Licheniu uzyskał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.
Krzysztof Bednarczyk
Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w 1981 roku. Jeszcze w trakcie studiów otrzymał posadę pierwszego trębacza Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Warszawie. Obecnie jest pierwszym trębaczem Orkiestry Filharmonii Narodowej. Jako muzyk tej orkiestry wielokrotnie występował w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Tokio, Berlinie, Meksyku, Chicago, Sao Paulo. Jako solista wystąpił między innymi z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia i z wieloma innymi zespołami filharmonicznymi w kraju. Ważne miejsce w jego działalności
artystycznej zajmuje kameralistyka. Jest członkiem Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Filharmonii Narodowej, z którym występuje na estradach całej Polski. Współpracuje z Orkiestrą Opery Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva, Concerto Avenna. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. F. Chopina i Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.
Michał Chorosiński
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu pt. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m. in. z Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem i Janem Szurmiejem. Był gościnnym aktorem Teatru Słowackiego, Teatru Ludowego i Teatru Stu w Krakowie oraz teatrów w Jeleniej Górze i Kaliszu.
Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Brał udział w wielu filmach polskich, m.in. w „Ogniem i mieczem”, w ,,Starej baśni”. Występował też w licznych serialach telewizyjnych - „Adam i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan”. Popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”.
fot I Sobieszczuk
Bogusław Kaczyński
Twórca Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech Wiktorów i Super Wiktora, laureat trzech „Złotych Ekranów”, Kawaler Orderu Uśmiechu.
W plebiscycie „Polityki” na koniec wieku zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia. Zdobywca tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.
Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazdy Telewizji Polskiej”. Uhonorowany prestiżową nagrodą „Piękniejsza Polska”.
Jest założycielem Fundacji „ORFEO”, która wspiera kulturę narodową, propaguje sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promuje ambitne inicjatywy artystyczne.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.