Polacy dla zjednoczonej Europy
Prowadzona w okresie polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej kampania społeczna Polacy dla zjednoczonej Europy promuje ideę powstania w Warszawie Muzeum Komunizmu.
Zwróciliśmy się do piętnastu wybitnych artystów plastyków z propozycją stworzenia prac ukazujących drogę Polski i Polaków do zjednoczonej Europy.
W ten sposób powstała wyjątkowa wystawa 15 plakatów zaprojektowanych przez uznanych twórców. Warto w tym miejscu podkreślić, że większość z tych artystów była przed 1989 rokiem związana z ruchem kultury niezależnej powstającej poza cenzurą PRL.
Prezentując naszą akcję chcemy także podkreślić jej rangę artystyczną.
Po raz pierwszy od kampanii wyborczej w 1989 roku, która położyła kres komunizmowi w Polsce, grono tak wybitnych artystów wspólnie wzięło udział w jednym przedsięwzięciu o wymiarze ogólnokrajowym.
Swoje prace przygotowali dla nas: Tomasz Bogusławski, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Michał Jędrczak, Roman Kalarus, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko, Piotr Młodożeniec, Wojciech Müller, Romuald Oramus, Wiesław Rosocha, Eugeniusz Skorwider i Małgorzata Śliwińska.
Przywołują one ducha „polskiej szkoły plakatu” z jej najlepszych czasów.
Wojciech Borowik
Pełnomocnik Prezydenta Miasta St. Warszawy ds. utworzenia w Warszawie instytucji kultury pod roboczą nazwą „Muzeum Komunizmu”
wraz z Zespołem