Produkt sieciowy Industrialne Mazowsze ma swoje początki w 2009 roku, kiedy to współpraca Miasta Żyrardowa i MROT-u zaowocowała Programem Rozwoju i Promocji Produktu Turystycznego Szlak Zabytków Techniki Zachodniego Mazowsza „Industrialne Mazowsze”. Dokument założył stworzenie koncepcji szlaku turystycznego obejmującego sześć powiatów i dwanaście gmin położonych w zachodniej części Mazowsza oraz dwa obiekty w województwie łódzkim. Realizowany przez MROT projekt Rozwój Produktów Turystycznych w Województwie Mazowieckim przyczynił się do tego, iż - kierując się kryterium dostępności i atrakcyjności - udało się zbudować platformę współpracy pomiędzy czterema podmiotami wybranymi spośród wymienionych we wspomnianym Programie. Te podmioty to Miasto Żyrardów, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, położone na Mazowszu Zachodnim oraz Parowozownia w Skierniewicach (województwo łódzkie). W efekcie nawiązanej współpracy powstała oferta turystyczna Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze.
Niewątpliwą atrakcją jest zwiedzanie szlaku zabytkowym autobusem typu: Jelcz Ogórek, London Bus czy School Bus. Ten nietypowy pojazd wyrusza z Warszawy do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Tutaj czekają na turystów warsztaty rodzinne prowadzone przez edukatora/archeologa w formie zabawy edukacyjnej dla całych rodzin, z wykorzystaniem wielkoformatowej gry planszowej, prezentującej m.in. miejsca znajdujące się na szlaku.
Kolejny przystanek to Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach wprowadzające w świat zabytków motoryzacji. Jest to największe tego typu muzeum w Polsce oraz jedno z największych w Europie. Zbiory obejmują około 300 pojazdów, pochodzących począwszy od końca XIX wieku do lat 90. XX wieku., a wśród nich są samochody osobowe, ciężarówki, motocykle, autobusy, a nawet czołgi i samoloty.
Z Otrębus autobus podąża do XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, której zwiedzanie rozpoczyna się od Placu Jana Pawła II. W programie wycieczki po Żyrardowie przewidziane jest zwiedzenie m.in. kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, Resursy i Kręgielni, w której wyeksponowana jest wystawa ,,Żyrardów – miasto tkaczy i wizjonerów”, Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz terenów pofabrycznych, gdzie nabyć można pamiątkowe wyroby lniane.
Trasa szlaku kończy się w skierniewickiej Parowozowni. Zwiedzanie odbywa się pod opieką ubranego w kolejowy mundur przewodnika, który opowiada o dziejach skierniewickiej Parowozowni. Turyści zobaczą tu urządzenia do obsługi lokomotyw, wystawę taboru, halę maszyn, kuźnię i jedyną w Polsce działającą muzealną centralę telefoniczną. Można też obejrzeć wnętrza pojazdów po renowacji, a nawet przejechać się drezyną. W okresie zimowym Parowozownia wyłączona jest ze zwiedzania.
Szlak Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze promowany był podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw, reklamowany jest na portalu społecznościowym Facebook, a w ostatnim czasie wydana została ulotka prezentująca ofertę. Operatorem turystyki obsługującym szlak jest biuro turystyczne ELENTOUR z Żyrardowa, członek Warszawskiej Izby Turystycznej. Oferta skierowana jest do grup szkolnych, rodzin z dziećmi, zakładów pracy oraz hobbystów.
W dniu 14 listopada br., w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbyła się konferencja pn. SIECIOWE PRODUKTY TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO – KONCEPCJA, WSPÓŁPRACA, KOMERCJALIZACJA.
W spotkaniu udział wzięli: operatorzy produktów turystycznych, informatorzy z punktów informacji turystycznej, touroperatorzy, środowiska naukowe oraz prasa i wszyscy zainteresowani rozwojem produktów turystycznych Mazowsza.
Podczas konferencji zaprezentowano efekty ponad półrocznej pracy nad komercjalizacją sieciowych produktów turystycznych. Liderzy poszczególnych produktów – zaangażowani w działania zmierzające do przygotowania komercyjnych pakietów ofert produktowych, których zakup możliwy będzie m.in. poprzez sieć biur podróży oraz punktów informacji turystycznej – przedstawili zakres działań i efekty pracy w powierzonych sobie produktach. Wśród prezentujących było również Miasto Żyrardów z produktem sieciowym Industrialne Mazowsze.