Franciszek Bernard Buczny i Jan Buczny
,,DWA ŚWIATY”
Wernisaż: 16 maja (sobota) 2015, godz.17.00
Resursa, ul 1 Maja 45, Żyrardów
Wystawa zorganizowana pod Honorowym Patronatem
Prezydenta Miasta Żyrardowa
,,Dwa światy” to wystawa prezentująca dokonania artystyczne dwóch rodowitych żyrardowian. Franciszek Bernard Buczny (rocznik 1949), absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wydziału Pedagogiki Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Jan Buczny (rocznik 1990) student Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej - to ojciec i syn, których pasją stała się sztuka. Choć obu łączy zamiłowanie do sztuk graficznych, zwłaszcza do rysunku, to każdy z nich jawi się jako niezależna osobowość twórcza. Każdy znalazł własną drogę, bez tak często spotykanego w artystycznych rodzinach stylu ,,familiarnego”. Tu zaś mamy tytułowe ,,dwa światy”, które funkcjonują obok siebie. Franciszek Bernard Buczny zafascynowany jest głównie naturą. Natchnienie do swych prac czerpie z otaczającego go świata. Drzewa, liście, polne trawy, chwasty i kwiaty odwzorowuje misternym, a jednocześnie zwiewnym rysunkiem wykonanym piórkiem i stalówką. Prace te łączą w sobie pasję dociekliwego botanika z zachwytem artystypotrafiącego odkryć unikalne piękno, niezauważalne przez zwykłego człowieka. W jego interpretacji łopian czy mniszek lekarski stają się egzotycznymi roślinami rodem z puszczy amazońskiej. Dopiero po chwili widz orientuje się, że te monumentalne i dumne rośliny o oryginalnych kształtach to zwykłe chwasty rosnące tuż pod naszymi stopami. Na wystawie zostaną zaprezentowane rysunki z ,,Zielników”, które artysta wydał w latach 90. XX wieku w tekach graficznych. Niewątpliwą atrakcją wystawy są też ilustracje do książki Pawła Hulki-Laskowskiego ,,Mój Żyrardów” wydanej w 1981 roku.
Jan Buczny inspiracji szuka w mieście. Nie ogranicza się do ,,sztywnego” rysunku architektonicznego. Architektura jest tylko pretekstem do jego wizyjnych prac. Jej elementy piętrzą się kaskadowo, przybierając fantastyczne, niczym monumentalne, teatralne dekoracje. Rysowane w sposób zdecydowany fantazje architektoniczne kojarzą się z cyklem ,,Carceri” Giambattisy Piranesiego. Jan Buczny w swych pracach jest ,,panoramiczny”, ogarniający ogromne miejskie przestrzenie. Jego wzrok biegnie ku niebu, dokąd pną się budowle zrodzone w jego wyobraźni. Tylko gdzieś w dole pozostaje ojciec szukający pod stopami kolejnej niepozornej rośliny, którą uwieczni w swoim zielniku.
Zbigniew Kołaczek
kurator artystyczny Galerii ,,Resursa”
Franciszek Bernard Buczny - Fantazja roślinna
Franciszek Bernard Buczny_Fantazja roślinna
Franciszek Bernard Buczny - Zielnik
Franciszek Bernard Buczny - Zielnik, Mniszek lekarski
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.