Głównym problemem zdrowia publicznego w Polsce są choroby układu krążenia. Miasto czynnie włączyło się w działania w zakresie promocji zdrowia i prewencji chorób układu krążenia (CHUK). W 2001 opracowano i przystąpiono do realizacji programu promocji zdrowia i prewencji chorób układu krążenia p.n. „CZAS DLA SERCA”, który w swoim założeniu ma zainteresowanie społeczności Żyrardowa inwestowaniem we własne zdrowie jako w wartość nadrzędną.
|
|
|
Założeniem Programu jest poprawa stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności z terenu gminy Żyrardów poprzez:
-
rozwijanie współpracy na rzecz promocji zdrowia,
-
zmniejszenie rozpowszechnienia palenia tytoniu,
-
promowanie zdrowego stylu życia (ze szczególnym zwróceniem uwagi na ograniczenie spożycia alkoholu),
-
budowanie zasobów dla promocji zdrowia.
Działaniami objęto całą społeczność, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
|
Przyczyną blisko 50% wszystkich zgonów Polaków są choroby układu krążenia (CHUK). Wśród czynników ryzyka chorób układu krążenia, które można określić mianem stylu życia – są: dieta obfitująca w tłuszcze nasycone, cholesterol i kalorie, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna i nieumiejętne radzenie sobie ze stresem. Należą one do czynników usuwalnych, na które każda osoba może wywierać realny wpływ. Spośród nich za najważniejszy w naszym kraju uważa się palenie tytoniu.
Z badań przeprowadzonych przez WHO płynie wniosek, że prawie co drugi przedwczesny zgon u mężczyzn w średnim wieku i co dziesiąty u kobiet jest skutkiem chorób wywołanych paleniem (statystyki podają, że blisko 80% zawałów serca przed 50 rokiem życia związanych jest z paleniem tytoniu) Jeżeli epidemia palenia tytoniu nie zostanie powstrzymana, to do 2020 roku z powodu nikotynizmu rocznie będzie umierało na świecie 10 mln osób, czyli więcej niż z powodu wirusa HIV, gruźlicy, powikłań porodu, wypadków drogowych, samobójstw i zabójstw łącznie.
Badania ankietowe dotyczące wskazania czynników ryzyka CHUK przeprowadzone w Żyrardowie wskazały na pierwsze miejsce palenie tytoniu, w następnej kolejności nadużywanie alkoholu i niewłaściwe odżywianie się. Problem niewłaściwych zachowań, jak picie alkoholu i palenie papierosów, dotyczą w naszym mieście również ludzi młodych, a nawet dzieci.