Po 1989 r. ... Miasto dziś...
Ostatnie dziesięciolecie XX wieku to również stopniowe, związane ze słabszą na rynkach międzynarodowych koniunkturą na produkcję lnianą, pogorszenie kondycji finansowej żyrardowskich zakładów. W efekcie prowadzi to do upadku i zamknięcia większości przedsiębiorstw związanych z tradycyjną produkcją włókienniczą i odzieżową sięgającą jeszcze I połowy XIX w.
Od 1990 r. trwa proces upadku Zakładów Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 r. zarządzanych od tej pory przez syndyka masy upadłościowej. Na bazie zamykanego przedsiębiorstwa powstają Zakłady Lniarskie S.A., które po początkowych sukcesach napotykają kłopoty finansowe. W 1997 r. następuje ogłoszenie upadłości i wyprzedaż majątku przedsiębiorstwa. Z kolei Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Poldres" zostają zamknięte z początkiem XXI w. Natomiast istniejące w latach 60-tych laboratorium lniarskie, które zmieniło nazwę na Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przetwórstwa Lnu kończy działalność naukową w 2002 r. Dwa lata później w 2004 r. żyrardowska "Stella" ostatecznie zaprzestaje produkcję.
W chwili obecnej ponad 170-letnią tradycję lniarstwa w Żyrardowie kontynuuje powstała w 1999 r. Fabryka Wyrobów Lnianych Spółka z o.o.
Przed samorządem lokalnym stanęło trudne zadanie - ocalić od zapomnienia żyrardowską historię o której na co dzień mówią czerwone mury domów i fabryk. Zostały już podjęte pierwsze kroki - Żyrardów zgłosił swój akces do funduszy Unii Europejskiej z przeznaczeniem m.in. na rewitalizację zabytkowej XIX-wiecznej osady fabrycznej. Od 2004 roku największym wydarzeniem w Żyrardowie są obchody Europejskich Dni Dziedzictwa www.edd.com.pl, których motywem przewodnim jest dziedzictwo kulturowe i przemysłowe naszego miasta.