Edward Dębiński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa Uchwałą nr LIX/448/18 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 30 sierpnia 2018 r.
Edward Dębiński, ps. „Sęp” – urodzony 11 kwietnia 1925 r. w Żyrardowie jako syn Józefa i Rozalii. W 1939 r. ukończył szkołę powszechną im. Stanisława Staszica w Żyrardowie. Walkę z okupantem rozpoczął już we wrześniu 1939 r. Był współorganizatorem jednej z pierwszych niepodległościowych organizacji konspiracyjnych w Żyrardowie – utworzonej 17 września 1939 r. młodzieżowej organizacji „Mściciel”.
W styczniu 1945 r. awansował na stopień podporucznika i otrzymał rozkaz pozostania w konspiracji. Działał w organizacji „NIE” („Niepodległość”), a następnie w powołanej na jej miejsce Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj oraz w zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Po wojnie rozpoczął naukę w Miejskim Gimnazjum Elektrycznym, ale 22 stycznia 1946 r. został aresztowany i – wyrokiem Rejonowego Sądu Wojskowego w Warszawie z dnia 14 lutego 1947 r. – skazany na rok więzienia. Dzień później, 15 lutego, został zwolniony, gdyż zaliczono mu dotychczasowy pobyt w areszcie na poczet kary.
W 1956 r. podjął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Żyrardowie, gdzie nauczał aż do emerytury. W 1968 r. wstąpił do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Żyrardowie, w którym zorganizował AK-owców, aby w 1983 r. przejęli władzę w tej organizacji i w 1988 r. weszli w skład Środowiska AK Obwodu „Bażant”. W 1990 r. był organizatorem Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Żaba” w Żyrardowie i po pewnym czasie został jego przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do śmierci. Zmarł 8 kwietnia 2017 r.
Edward Dębiński był niezwykle czynnym działaczem społecznym, zainicjował m.in. nazwanie wielu ulic w Żyrardowie nazwiskami bohaterskich żołnierzy AK czy budowę pomnika Armii Krajowej. Środowisko ŚZŻAK „Żaba”, któremu przewodniczył, wnioskowało do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do Rejestru Zabytków Willi „Wanda”, tj. siedziby hitlerowskiej policji ochronnej „Schupo”, będącej w latach okupacji miejscem kaźni mieszkańców Żyrardowa.
Wniosek o nadanie tytułu Honorowy Obywatel Miasta Żyrardowa złożyła grupa kombatantów i osób związanych ze środowiskiem ŚZŻAK „Żaba”.