Dwa tygodnie bez ciepłej wody
Już od najbliższego wtorku (2 września), na blisko dwa tygodnie, zatrzymana zostanie Ciepłownia Miejska. Oznacza to wstrzymanie dostaw bieżącej cieplej wody do wszystkich odbiorów na terenie całego miasta.
Dłuższa niż w latach ubiegłych przerwa techniczna wynika z faktu, że poza standardowymi pracami konserwacyjnymi związanymi z przygotowaniem obiektu do sezonu grzewczego, w tym roku zaplanowano również wykonanie kilku poważniejszych zadań inwestycyjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo i efektywność pracy ciepłowni. Dodatkowo, zatrzymanie obiektu jest niezbędnym warunkiem włączenia do miejskiej sieci nowo wybudowanych (lub zmodernizowanych) odcinków magistrali ciepłowniczych.
W okresie postoju ciepłowni, modernizacji poddany zostanie system zasilania pomp obiegowych i uzupełniających (m.in. poprzez instalację nowego agregatu prądotwórczego), co podniesie gwarancje bezawaryjności pracy systemu. Zaplanowano również wymianę tzw. odmulaczy sieciowych, których zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń (w postaci stałej) przedostających się do sieci np. przy okazji usuwania awarii, czy w czasie włączeń nowych odcinków. Zastosowanie nowoczesnych odmulaczy o zdecydowanie wyższych parametrach przepływu, podniesie efektywność pracy obiektu. Trzecie zadanie związane jest z zapewnieniem ciepłowni odpowiedniej rezerwy wody do celów technologicznych. Chodzi o to, by w razie awarii i rozszczelnienia sieci, można było jak najszybciej uzupełnić powstałe niedobory i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie systemu.
Niezależnie od prac modernizacyjnych prowadzonych w ciepłowni miejskiej, równolegle, w terenie, toczyć się będą roboty związane z przyłączaniem nowo wybudowanych odcinków sieci. Ze względów technologicznych można je realizować dopiero po zatrzymaniu ciepłowni i wypompowaniu wody z funkcjonującego już układu. I tak, na włącznie do miejskiej sieci ciepłowniczej czeka nowy odcinek sieci magistralnej realizowanej w ul. Kilińskiego i Peszkowskiego. Nowo powstała magistrala umożliwi podawanie ciepła do szpitala, a także zapewni miastu dwustronne zasilanie, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo zaopatrzenia w energię cieplną. Do miejskiego systemu ciepłowniczego włączony zostanie również zmodernizowany fragment sieci na osiedlu Żeromskiego, dzięki czemu możliwe będzie zasilanie nowych bloków TBS (zaplanowanych do realizacji na przedłużeniu ul. Wittenberga, w sąsiedztwie parku) oraz budynku mieszkalnego przy ul. Farbiarskiej 2 (tzw. Gołębnika), w którym funkcjonują indywidualne paleniska.
Jak zapewnia Prezes PEC, układając harmonogram robót, spółka dołożyła wszelkich starań, by czas postoju ciepłowni był jak najkrótszy. „Mając na uwadze niedogodności dla mieszkańców wynikające z czasowego zaprzestania dostaw ciepłej wody, zdecydowaliśmy się na równoległe prowadzenie prac modernizacyjnych na obiekcie ciepłowni oraz podłączanie w terenie nowych odcinków sieci – mówi prezes Jan Kalman. – Jest to dla nas dość kłopotliwe, ze względu na konieczność jednoczesnej współpracy naszych służb technicznych z kilkoma wykonawcami zewnętrznymi, realizującymi poszczególne zadania. Niemniej tylko w ten sposób można było skrócić czas pozostawienia mieszkańców bez bieżącej ciepłej wody i wyeliminować potrzebę kilkakrotnego zatrzymania ciepłowni.”
Bieżąca ciepła woda znów pojawi się w kranach 15 września.