Aktualności
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj:Aktualności /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 4 Kwietnia 2025
- Imieniny: Izydora, Benedykta, Wacława
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18245462
-
- -
Konsekwentnie dla dobra mieszkańców

Od kilku tygodni ogromne emocje wśród społeczności naszego miasta budzą plany inwestycyjne jednej z prywatnych firm, która na należącym do niej terenie przy ul. Mickiewicza, chciałaby wybudować instalację wytwórni mas bitumicznych. Mając na uwadze powszechne zainteresowanie tym tematem, a także sprzeciw grupy mieszkańców wobec zamierzeń inwestora, uznałem za właściwe przedstawienie za pośrednictwem mediów, pełnej informacji o toczącym się przed Prezydentem Miasta Żyrardowa postępowaniu administracyjnym w sprawie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację wspomnianego na wstępie przedsięwzięcia.

***

Postępowanie wszczęte zostało na wniosek inwestora, w sierpniu tego roku. Prezydent Miasta Żyrardowa, po otrzymaniu wniosku i załączonej do niego charakterystyki planowanej inwestycji, uznał, że jest to przedsięwzięcie, dla którego - zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko - raport taki nie jest obligatoryjny. Powstaje fakultatywnie, po zasięgnięciu opinii Starosty Powiatu Żyrardowskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, jako organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Po otrzymaniu i przeanalizowaniu opinii Starosty i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Prezydent Miasta Żyrardowa stwierdził, że dla opisanego we wniosku przedsięwzięcia musi być sporządzony raport oddziaływania na środowisko w pełnym zakresie.

 

  • -

Po przedłożeniu przez inwestora wymaganego raportu, Prezydent Miasta Żyrardowa ponownie wystąpił do Starosty Powiatu Żyrardowskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie decyzji, załączając również kopię wniosku inwestora i przedstawioną przez niego charakterystykę przedsięwzięcia. Należy podkreślić, że ani Starosta, ani też Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, nie zgłaszali potrzeby rozszerzenia, czy uszczegółowienia danych przedstawionych w raporcie.

Co ważne podkreślenia, z chwilą, kiedy Prezydent Miasta Żyrardowa stwierdził, że inwestor zobowiązany jest do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko w pełnym zakresie, społeczność naszego miasta otrzymała prawo uczestnictwa w toczącym się postępowaniu. W związku z powyższym, tuż po otrzymaniu przedmiotowego raportu, Prezydent Miasta Żyrardowa – w trybie obwieszczenia na tablicy ogłoszeń w UM oraz na stronie internetowej BIP – poinformował lokalną społeczność o tym, że przed Prezydentem Miasta Żyrardowa toczy się postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Powyższa informacja zawierała również wiadomość, że złożony przez inwestora wniosek umieszczony został w publicznym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie (znajdującym się w BIP) oraz pouczenie o możliwości składania uwag i wniosków do sprawy będącej przedmiotem toczącego się postępowania. Należy tutaj zaznaczyć, że prawo nie dopuszcza udziału społeczeństwa na prawach strony, niemniej stwarza możliwość składania uwag i wniosków, które w dalszym etapie muszą znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu wydanej decyzji. Przygotowując projekt decyzji Prezydent Miasta Żyrardowa musi zatem na złożone wnioski odpowiedzieć i wszystkie zasadne wnioski uwzględnić.

Po podaniu do publicznej wiadomości informacji, o której mowa wyżej, wpłynął wniosek kwestionujący lokalizację tego przedsięwzięcia, złożony przez mieszkańców dzielnic w obrębie działania Samorządów Mieszkańców nr 9 i nr 3. Zgłoszone uwagi i wnioski zostały zgodnie z procedurą załączone do akt, jako dowód w sprawie.

W toku dalszego postępowania, po przeanalizowaniu stanowisk Starosty Powiatu Żyrardowskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz wszystkich zgromadzonych do tego czasu materiałów dowodowych, Prezydent Miasta Żyrardowa pismem z dnia 27 października 2008r zobowiązał inwestora do uzupełnienia raportu o szereg danych, których brak uniemożliwia dokonanie prawidłowej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Szczególny nacisk Prezydent Miasta Żyrardowa położył na uwzględnienie uwag i obaw sygnalizowanych w efekcie zaistniałego protestu społecznego, włącznie z wystąpieniem do inwestora o rozważenie alternatywnej lokalizacji planowanego przedsięwzięcia.

W szczególności na inwestora nałożono obowiązek uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko o dane dotyczące:

- oddziaływania na organizm ludzki oraz sąsiadujące z planowaną inwestycją tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz powierzchnię ziemi i powietrze (informacji na ten temat nie było wcale lub było ich zbyt mało, aby można było po przeanalizowaniu wyciągnąć poprawne wnioski),

- przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko, we wszystkich zakresach - bezpośrednich, pośrednich, wtórnych, skumulowanych, krótko- i długoterminowych, stałych i chwilowych, wynikających z istnienia przedsięwzięcia, wykorzystywania zasobów środowiska, emisji gazów; przy tej okazji poproszono również inwestora o przedstawienie opisu metod prognozowania zastosowanych przy tworzeniu raportu;

Inwestor został również zobowiązany do przedstawienia:

- opisu przewidywanych oddziaływań na środowisko na etapie likwidacji przedsięwzięcia,

- opisu działań, mających na celu zapobieganie i ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko,

- danych dotyczących emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz emisji hałasu w formie graficznej (naniesionych na mapę, obrazujących poziomy hałasu i zanieczyszczeń zarówno na terenie inwestora, jak też na kolejnych działkach leżących w polu oddziaływania inwestycji), uwzględniających hałas pochodzący ze źródeł stacjonarnych, transportu surowców i produktów oraz hałas pochodzący z drogi krajowej nr 50.

Ponadto, na inwestora nałożony został obowiązek rozbudowania rozdziału omawiającego możliwości powstania konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem, z uwzględnieniem już zaistniałych protestów mieszkańców.

Do czasu uzupełnienia raportu o dane wyszczególnione w piśmie skierowanym do inwestora (wnioskodawcy), które w opinii Prezydenta Miasta Żyrardowa są niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia będącego przedmiotem wniosku, sprawa pozostaje bez rozpatrzenia.

Informacja o nałożonych na inwestora zobowiązaniach oraz o samej procedurze rozpatrywania wniosku złożonego przez inwestora, przekazana została podczas spotkania z mieszkańcami zorganizowanego przez Samorządy Mieszkańców nr 3 i nr 9, w dniu 5 listopada br.

Należy jednocześnie dodać, że w dniu 26.11.2008r., zgodnie z obowiązującym prawem, w postępowaniu na prawach strony dopuszczone zostało, Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa. Uczestnictwo na prawach strony uprawnia stowarzyszenie do wglądu we wszystkie dokumenty związane z toczącym się postępowaniem, a jednocześnie zobowiązuje organ prowadzący postępowanie do informowania stowarzyszenia o wszystkich podejmowanych działaniach.

***

Jak wynika z powyższej informacji, do czasu uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko o wskazane przez nas elementy, postępowanie zmierzające do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na budowę wytwórni mas bitumicznych, pozostaje bez rozpoznania. Kolejny krok należy zatem do inwestora-wnioskodawcy. To od niego zależy, czy podejmie działania zmierzające do uzupełnienia raportu, czy raczej zweryfikuje swoje plany inwestycyjne.

Tryb prowadzonego postępowania jasno określają przepisy prawa. Nie ma w nim miejsca na „uznaniowość”. Dlatego też, na tym etapie postępowania, nie mogę zadeklarować, iż będąca przedmiotem wniosku realizacja wytwórni mas bitumicznych, nie dojdzie do skutku, choć mam świadomość, że takie właśnie są oczekiwania społeczne. Mogę natomiast zapewnić, że już podjęliśmy i nadal będziemy podejmować wszystkie przewidziane prawem działania, aby chronić walory środowiskowe i przyrodnicze naszego miasta, a także skutecznie zachowywać dotychczasowy komfort życia mieszkańców.

Reprezentując organ rozpatrujący złożony przez inwestora wniosek, przed zakończeniem postępowania dowodowego, nie mogę wyrokować co do rozstrzygnięcia sprawy. Byłoby to nie tylko niestosowane, ale wręcz naganne.

Prezydent Miasta, niezależnie od szerokich kompetencji w zakresie sprawowania władzy, nie może realizować polityki inwestycyjnej miasta na zasadzie uznaniowej, kierując się wyłącznie osobistym przekonaniem, kto powinien prowadzić tu działalność gospodarczą a kto nie. Brak zgody na realizację danego przedsięwzięcia zawsze musi mieć oparcie w przepisach prawa, aby w momencie zaskarżenia takiej decyzji do organu wyższej instancji , mogła być ona utrzymana w mocy. Rozstrzyganie „uznaniowe”, opisane na krótkowzroczny efekt w postaci poklasku społecznego, może skutkować narażeniem Miasta na konieczność wypłaty odszkodowania na rzecz inwestora, który po przejściu drogi odwoławczej i tak w efekcie zrealizuje swój pomysł. Mając na uwadze, że wnioskodawcy przysługuje prawo odwołania od rozstrzygnięcia wydanego przez Prezydenta Miasta, prowadzone postępowanie musi być prowadzone w sposób niezwykle skrupulatny, z poszanowaniem obowiązujących przepisów, aby zgromadzony w jego toku materiał, dawał prawidłowe rozstrzygnięcie prawne.

Na zakończenie chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt całej sprawy. Od początku tej kadencji przykładamy dużą wagę do budowania wizerunku Żyrardowa, jako miasta przyjaznego inwestorom, w którym zrównoważony rozwój, wymagania ochrony środowiska, dziedzictwa kulturowego i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa ludzi i mienia przyjmujemy jako podstawę działań w kształtowaniu polityki przestrzennej miasta.

Ostre społeczne protesty, wykorzystywanie całej sprawy, jako tło politycznej rywalizacji (co stało się na spotkaniu organizowanym przez Samorządy Mieszkańców) nie służy wzmacniania obrazu Żyrardowa, jako miasta otwartego na nowe inwestycje. Rozumiem obawy i emocje mieszkańców, niemniej gorąco apeluję, by przedstawiając swoje racje, pamiętali o szerszym wydźwięku podjętej kampanii protestacyjnej.

Andrzej Wilk

Prezydent Miasta Żyrardowa

 

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -