W Żyrardowie trwa boom inwestycyjny. Swoje oblicze zmienia zabytkowa część miasta. Remontowane, przebudowywane czy adaptowane na inne funkcje są obiekty objęte ochroną konserwatorską. W trosce o zachowanie cennych i niepowtarzalnych wartości naszego miasta, jak również z myślą o inwestorach odnawiających zabytkowe obiekty powołany został Miejski Konserwator Zabytków. Funkcję tę pełni Monika Butt-Hussaim, a siedziba konserwatora mieści się przy ul. Mireckiego 56.
Jakiekolwiek roboty budowlane czy inne czynności prowadzące do zamiany wyglądu zabytku wymagają pozwolenia konserwatora. Nie każdy ma świadomość, że wymóg ten dotyczy również wymiany okien i drzwi, czy remontu wewnętrznych instalacji, a nawet zamontowania urządzeń technicznych (np. anten), tablic reklamowych, szyldów i banerów reklamowych na budynku. Pozwolenia wymagają też prace polegające np. na budowie ogrodzeń, utwardzaniu nawierzchni, montowaniu wolnostojących tablic, reklam i innych urządzeń na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. W przypadku wątpliwości co do statusu danego obiektu, czy też kwalifikacji planowanych robót, warto skonsultować się z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Oryginalne okno, to też zabytek
Nie wszyscy właściciele zabytkowych obiektów zdają sobie sprawę z konsekwencji niestosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. – Wykonanie wyżej wymienionych prac bez wymaganego zezwolenia narusza przepisy karne ustawy o ochronie zabytków i traktowane jest jako wykroczenie podlegające karze grzywny – mówi Monika Butt-Hussaim. – Jeśli natomiast w następstwie wykonania tych prac zostanie uszkodzony lub zniszczony zabytek, mamy do czynienia z popełnieniem przestępstwa, za które grozi kara nawet pozbawienia wolności do lat 5. W przypadku stwierdzenia naruszenia tych przepisów istnieje, zgodnie z ustawą, obowiązek zawiadomienia policji, prokuratury albo sądu o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia.
Do zadań Miejskiego Konserwatora Zabytków należy również kontrolowanie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków. Wiele jest do zrobienia w tym zakresie. W Żyrardowie obserwujemy niepokojące zjawisko masowej wymiany okien w zabytkowych budynkach mieszkalnych bez zezwolenia. Tymczasem oryginalne okno jest również zabytkiem. Jego wymiana bez zezwolenia, a tym samym bez możliwości oceny przez konserwatora jego stanu zachowania i zasadności wymiany, może być potraktowana jako zniszczenie części substancji zabytkowej i uszkodzenie zabytkowego budynku.
Oryginalne okna w zabytkowym budynku też są zabytkiem (dwa na dole, po prawej stronie). Kto wymienia je niezgodnie z konserwatorskimi zaleceniami, niszczy część zabytkowej substancji.
Warto ubiegać się o dotacje
Nie ma wątpliwości, że utrzymanie zabytku we właściwym stanie technicznym jest kosztowne. Zachęcamy więc właścicieli do ubiegania się o różnego rodzaju dotacje. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznają dotacje z budżetu państwa w wysokości do 50 % nakładów koniecznych. Kolejnym organem uprawnionym do udzielania dotacji będzie wkrótce Rada Miasta Żyrardowa, która w dniu 30 października br. podjęła w tej sprawie uchwałę. Na wniosek prezydenta, po złożeniu przez inwestora stosownych dokumentów, Rada będzie mogła udzielić dotacji do wysokości 10 % nakładów. Pierwsze wnioski będzie można składać do 30 września 2009 r.
W przypadku konieczności niezwłocznego podjęcia prac ze względu na zły stan zachowania zabytku, każdy z wymienionych wyżej organów może udzielić dotacji do wysokości 100% nakładów.
Można zwracać się o dofinansowanie tych samych prac do każdego z tych organów osobno, przy czym łączna kwota dotacji nie może przekroczyć wysokości 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac.
– Działanie ze świadomością bezcennej wartości zabytku, może przyczynić się do poprawy wizerunku naszego miasta, jego walorów architektonicznych i urbanistycznych, które powinny być przedmiotem naszej dumy – podkreśla Miejski Konserwator Zabytków..
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.