-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Turystyka / Zabytki /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Środa 18 Września 2024
- Imieniny: Ireny, Stefanii, Irmy
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
17829717
-
- -
  • -

 

Zabytkowa osada fabryczna w Żyrardowie

  • XIX-wieczna osada fabryczna

 

XIX-wieczna osada fabryczna stanowi nieodłączną część obecnego centrum Żyrardowa. Poszczególne zabytkowe obiekty stanowią o całości zachowanego w bardzo dobrym stanie unikalnego na skalę europejską modelowego układu miasta przemysłowego.

Do czasów nam współczesnych na terenie położonej w centrum miasta osady fabrycznej zachowało się blisko 95% pierwotnej zabudowy, która w większości przypadków wciąż pełni nadane jej przez budowniczych funkcje. Do tego oś kompozycyjna osady oparta o regularną siatkę ulic, obszary zieleni i widoczny podział na cześć mieszkalną dla robotników, dzielnicę willową dla wyższego personelu fabryki oraz oddzielne części przemysłową i usługową - razem stanowi o rzeczywistym i materialnym spełnieniu postulatów idealnego XIX-wiecznego miasta przemysłowego.

W 1975 r. a następnie w latach 80-tych i 90-tych ponad 200 żyrardowskich budynków zostało wpisanych na listę konserwatora zabytków. Nie mniej ważnym okazało się wpisanie do rejestru całości układu przestrzenno-architektonicznego osady w 1979 r.

4 stycznia 2012 roku XIX-wieczna osada fabryczna w Żyrardowie uzyskała status Pomnika Historii decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

  • -
Zabytki
  • Plac targowy

1. Plac targowy - dawne targowisko położone na wprost byłej bramy wejściowej żyrardowskiej fabryki, wybrukowane "kocimi łbami". Było to również miejsce licznych manifestacji i wieców robotniczych. Odbył się tu m.in. pierwszy na terenie Mazowsza i Królestwa Polskiego strajk - strajk szpularek 23 - 28. 04. 1883 r. Odbyły się tu także inne wielkie manifestacje m.in.: 1-go maja 1891 oraz 26.12.1905.
W roku 1924 targowisko przeniesiono na tzw. "Wilczy Kierz" (teren obecnego targowiska miejskiego), a plac nazwano imieniem wojewody mazowieckiego Władysława Sołtana. Od 1928 r. Plac Wolności, w czasie okupacji hitlerowskiej Pl. Adolfa Hitlera, od 18 lutego 1945 r. do 1998 r. Pl. Wolności. Obecnie Plac Jana Pawła II.

  • Budynek mieszkalny

 2. Budynek mieszkalny zbudowany w latach 90 - tych XIX w. Pierwotnie na parterze mieściły się sklepy spożywcze, a na piętrze były mieszkania prywatne. Obecnie znajduje się tu Urząd Pocztowy "Poczty Polskiej" oraz szereg lokali mieszkaniowych.

 

  • Ochronka

3. Ochronka - przedszkole dla dzieci pracowników zakładów lniarskich, zbudowane w 1875 r., następnie rozbudowane w 1885 r. Ochronka w otoczeniu zieleni z końca XIX w.
Uczęszczały tu dzieci od drugiego roku życia, początkowo wszystkich, a później po jednym z każdej rodziny. W 20-tu klasach było 1200 dzieci. W 1889 r. Ochronkę zwiedził Szach Persji Masr - Eddin. Obecnie Miejskie Przedszkole nr 9.

  • Babiniec

4. Babiniec - budynek dla ok. 35 pań - wychowawczyń - przedszkolanek. Zbudowany w bezpośrednim sąsiedztwie ochronki w latach 80- tych XIX w.

 

 

  • Magistrat

5. Budynek magistratu - powstał ok. 1910 r. Pierwotnie na parterze po lewej stronie od wejścia mieścił się sklep fabryczny (detal), po prawej stronie od wejścia była Poczta. Na I piętrze urzędowali przedstawiciele władz miasta - prezydent i urzędnicy. Na II piętrze były mieszkania służbowe urzędników. Obecnie w całym budynku urzędują władze miasta.

  • Budynek szkoły żeńskiej

6. Budynek szkoły żeńskiej - powstał w latach 60 - tych XIX w. Pierwotnie pierwsza żeńska szkoła w Żyrardowie, później Archiwum Państwowe, a w chwili obecnej siedziba m.in.   Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta oraz organizacji pozarządowych.

następna strona »

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -