-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Turystyka / park / historia /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 29 Marca 2024
- Imieniny: Eustachego, Wiktoryna, Helmuta
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
17603589
-
- -
Park im. Karola Augusta Dittricha

 

 

  • [obiekt Flash] -

Historia

Park krajobrazowy założony został w drugiej połowie XIX w., stanowiąc otoczenie dla willi Karola Dittricha jr. – prezesa Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Ta „zielona wyspa” zapro­jektowana przez Karola Sparmanna, znanego ogrodnika Warszawskiego Ogrodu Botanicznego, w całym swoim bogactwie roślinności skrywała rzadkie okazy drzew, m.in. dwa platany klonolistne (Platanus x hispanica), których wiek szacuje się na ok. 150 lat. Nie tylko one stanowiły o wyjątkowości tego miejsca, ale również „romantyczne mostki z fantazyjnymi daszkami przerzucone tu i ówdzie nad strumykiem, sztuczne skałki, sadzawki otoczone płaczącymi wierzbami i dyskretnie ukryte w gęstwinie krzewów drewni­ane ławeczki – dopełniały obrazu tej wyspy zieleni w środku zabudowań fabrycznych.” (M. Twardowski „W cieniu pod platanem”).
Podczas I wojny światowej znaczna część parku uległa zniszczeniu – wojska rosyjskie ukrywały tu swoje tabory i kawalerię przed nalotami nie­mieckimi. W okresie międzywojennym oraz pod­czas II wojny światowej, następowała dalsza degradacja parku. Wiele rzadkich drzew i krzewów, pozbawionych pielęgnacji, uschło lub zdziczało.
Po wyzwoleniu park otrzymał imię gen. Karola Świerczewskiego i nosił je aż do 12 marca 1992 roku, kiedy to Uchwałą Rady Miejskiej Żyrardowa zmieniono jego nazwę na Park im. Karola Augusta Dittricha. Od 1980 r. park wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych.
Willa Karola Dittricha jr. wraz z otaczającym ją parkiem stanowi część wyraźnie wyodrębnionej w krajobrazie Żyrardowa dzielnicy mieszkanio­wej o charakterze reprezentacyjnym. Rezydenc­ja współwłaściciela Zakładów Żyrardowskich wybudowana została w latach 1885-1890 w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki, którą oddzielał od niej właśnie ów „zaczarowany ogród”. Obiekt ten spełniał istotną funkcję reprezentacyjną, mieszkalną, tu podejmowano najważniejsze decyzje dotyczące fabryki.
W 1961 r. willa stała się siedzibą Muzeum Historii Ruchu Robotniczego miasta Żyrardowa, obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Unikatowym eksponatem prezentowanym w muzealnym hollu jest Panorama Żyrardowa z 1899 r. ukazująca osadę fabryczną podzieloną na kwartały, zgodnie z ówcz­esnymi tendencjami architektonicznymi. Panorama, o długości 367 cm i wysokości 140 cm, wyko­nana została na zamówienie właścicieli zakładów w celu uświetnienia stoiska żyrardowskiego na światowej wystawie w Paryżu, która odbyła się w roku 1900. Panorama pozwala wszystkim zwiedzającym poznać kształt urbanistyczny miasta z końca XIX w. i porównać go z dzisiejszą zabudową Żyrardowa.

 

  • Panorama Żyrardowa z 1899 r.
    Panorama Żyrardowa z 1899 r.
- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -