Jednym z pierwszych zadań zaplanowanych w Lokalnym Programie Rewitalizacji w podokresie 2004 – 2006 był projekt dotyczący rewaloryzacji terenu parku Dittricha.
Przez lata podejmowano starania, aby przywrócić parkowi jego dawną świetność. Brakowało jednak wystarczających środków finansowych, dopiero w 2004 r. pojawiła się możliwość skorzystania z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Realizacja projektu była niezbędna z uwagi na zły stan techniczny obiektu. Zewnętrzne oświetlenie parku istniało jedynie w głównej alejce. Linia zasilająca oświetlenie wykonana była jako napowietrzna i przeprowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, co powodowało liczne jej uszkodzenia przez spadające gałęzie i łamiące się drzewa. W parku znajdowało się kilkanaście ławek w większości uszkodzonych. Kosze na śmieci uległy całkowitemu zniszczeniu lub zostały skradzione. Planowano ujednolicenie rodzaju ławek i koszy oraz zwiększenie ich ilość w celu wyeliminowania wrażenia bezładu i przypadkowości. Ścieżki i placyki w parku wymagały również odtworzenia zgodnie z posiadaną dokumentacją historyczną parku oraz opracowanym projektem zagospodarowania. Ścieżki w wielu miejscach były całkowicie nieczytelne, a główny chodnik był nierówny i nieestetyczny. Konieczny był remont i odtworzenie przepustów na ciekach wodnych w parku, zgodnie z dokumentacją projektową. Wymiany wymagało także zdewastowane ogrodzenie. Od strony ul. Dittricha stylowe, kute, jednak mocno uszkodzone, miejscami brakowało całych elementów. Znajdująca się na wysokości Muzeum zabytkowa, dwuskrzydłowa furtka wymagała renowacji. Od strony ul. Limanowskiego zaś ogrodzenie wykonane było z siatki drucianej w ramach, także wymagało wymiany. Zieleń w parku była systematycznie utrzymywana, jednak zalecano jej uporządkowanie oraz nasadzenie nowych roślin.
Zabytkowy jaz, zbudowany ok. 1900 r., nie przechodził żadnego generalnego remontu, mimo jego ciągłego użytkowania. Zadaniem jazu jest piętrzenie wody na rzece Pisi Gągolinie do kanału przemysłowego, biegnącego poprzez Park Dittricha do zbiornika „Bielnik” oraz umożliwienie wprowadzania wód do stawu „żabie oczko” usytuowanego w Parku, poprzez cieki wodne w zachodniej części parku. Zły stan jazu powodował, że po większych deszczach woda przelewa się górą przez teren Parku, rozmywając trawniki i ścieżki parkowe. Stan jazu wymagał pilnego remontu, natomiast rozmyte częściowo skarpy rzeki w jego sąsiedztwie - umocnienia. Ponadto remont Jazu „Luca” pozwoliłby na napełnienie i odtworzenie układu cieków wodnych. Piętrzenie wody na jazie umożliwiałoby funkcjonowanie cieków wodnych na terenie całego parku, które we wschodniej części parku były prawie całkowicie zasypane, a przepusty i mostki zniszczone. W zachodniej części parku cieki zostały częściowo odtworzone jednakże z uwagi na brak właściwego zasilania nie było przepływu wody, a w „żabim oczku” dalece niewystarczająca wymiana wody co powodowało jej zakwitanie.
Remontu wymagał również budynek Muzeum w zakresie wykonania przyłącza instalacji sanitarnej oraz remontu elewacji wraz z tarasem. Budynek Muzeum nie posiadał przyłącza kanalizacji sanitarnej, podłączony był do okresowo wywożonego „szamba”, które nie odpowiadało wymogom sanitarnym. Budynek posiadał jeden pion sanitarny, zaś kanalizacja znajdująca się pod podłogą była zapiaszczona. Zewnętrzna elewacja budynku również wymagała remontu. Na ścianach i tarasie obiektu widniały ślady zniszczeń wywołanych czynnikami atmosferycznymi, biologicznymi, niedokładnymi remontami cząstkowymi w latach poprzednich oraz czasem i działaniem osób trzecich. Degradację elewacji powodowała przede wszystkim wilgotność terenu i brak odprowadzenia wód opadowych od budynku. W efekcie odspojeniu uległy tynki cokołu, murszały cegły, a źle dobrana farba elewacyjna ulega złuszczeniu. Wilgoć przenikała do wnętrza budynku.
W miesiącach czerwiec – sierpień 2004 r. Miasto Żyrardów złożyło pierwsze projekty do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, w tym 7 w zakresie rewitalizacji, ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Żyrardowa. Jednym z pierwszych projektów, który otrzymał dofinansowanie z UE był projekt dotyczący Rewaloryzacji parku Dittricha – I etap.
W dniu 21 stycznia 2005 r. Beneficjent – Miasto Żyrardów otrzymał pismo od Marszałka Województwa Mazowieckiego z informacją, iż projekt został wybrany do współfinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Umowa została zawarta z Wojewodą Mazowieckim w dniu 15 września 2005 r.
Na mocy w/w umowy całkowita wartość projektu wyniosła: 4 321 099,13 PLN, wydatki kwalifikowane – 4 321 099,13 PLN (75% dofinansowanie z EFRR – 3 240 824,33 PLN, 10% z budżetu państwa – 432 109,92 PLN). Projekt zrealizowany został w ramach Priorytetu III Rozwój lokalny, Działanie 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe, Poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.
Projekt Rewaloryzacji parku Dittricha – I etap obejmował zagospodarowanie parku o powierzchni 58 000 m2 wraz z elementami małej architektury i architektury krajobrazu poprzez wykonanie przede wszystkim: altanki drewnianej, alejek żwirowych, alejek z kostki brukowej, ogrodzenia parku, renowacji istniejącej furty, wygrodzenia typu słupki, łańcuchy, mostków kamiennych, stylizowanych latarni parkowych, koszy żeliwnych na śmieci, amfiteatru przy Muzeum, odtworzenie fontanny żelbetonowo – kamiennej, placu zabaw dla dzieci, szaletu publicznego, mostku z daszkiem, stalowych kładek pieszo-rowerowych, sieci monitoringu, sieci elektroenergetycznej, modernizacji zieleni w parku, dosadzenie krzewów i bylin.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.