-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Zobacz także / Osobistości Żyrardowa /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Piątek 29 Marca 2024
- Imieniny: Eustachego, Wiktoryna, Helmuta
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Artur Krajewski
-Aktualności: Obrona Cywilna, obronność, zarządzanie kryzysowe
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
17605179
-
- -

PANTEON ŻYRARDOWSKI

ILUSTRACJE
ZBIGNIEW KOŁACZEK

  • -


W starożytnej Grecji i Rzymie panteon to świątynia poświęcona wszystkim bogom. To również monumentalna budowla, w której znajdują się groby wybitnych ludzi lub ich pomniki. W potocznym języku panteon jest zbiorem indywidualności z danej dziedziny, czasu lub miejsca. Dla nas takim miejscem jest Żyrardów wraz z postaciami, które wywarły ogromny wpływ na jego historię. Niektórzy poświęcili miastu całe swoje życie, inni „będąc tu na chwilę” pozostawili trwały ślad swojej obecności.
Wszyscy jednak zasłużyli na miejsce w panteonie naszej pamięci.

Panteon osobistości tworzących historię Żyrardowa:

  • -

Karol Teodor Hielle - 1822-1871, Karol August Dittrich - 1819-1886

Niemieccy przemysłowcy z Moraw. W 1857 roku stali się właścicielami fabryki żyrardowskiej, która rozbudowana i unowocześniona stała się jednym z największym producentów wyrobów lnianych w Europie. W latach 1870 - 1880 miała dziewięć oddziałów produkcyjnych i pomocniczych, m.in.: przędzalnię mechaniczną lnu, blacharnię, farbiarnię i apretownię wraz
z maglowniami, pończoszarnię, przędzalnię wełny i bawełny.
Przemysłowcy wybudowali również osadę fabryczną według koncepcji miasta idealnego. Obok Polaków, Niemców i Czechów żyli i pracowali tu Anglicy, Saksończycy, Francuzi, Irlandczycy, Holendrzy, Szkoci i Żydzi. Żyrardów stał się pod koniec XIX wieku „tyglem narodów”.

  • -

Józef Procner - 1864-1952

Handlowiec, urzędnik, pierwszy burmistrz Żyrardowa.
Od 1884 roku odbywał liczne podróże handlowe reprezentując interesy zakładów żyrardowskich.
W 1915 r. objął funkcję burmistrza. Żyrardów w tym czasie nie posiadał jeszcze praw miejskich, ale niemieckim władzom okupacyjnym zależało na uregulowaniu statusu osady fabrycznej będącej gminą. Prawa miejskie Żyrardów otrzymał w 1916 roku. Józef Procner złożył swój urząd w 1918 roku, ale w magistracie pracował do 1926 roku. Swoje wspomnienia z tamtego czasu spisał w „Pamiętnikach”.

  • -

Paweł Hulka-Laskowski - 1881-1946

Rodowity żyrardowianin pochodzenia czeskiego. Pisarz, tłumacz, religioznawca i publicysta. W okresie międzywojennym działacz społeczno-oświatowy. Napisał książki autobiograficzne „Mój Żyrardów” (1934) i „Księżyc nad Cieszynem” (1946). Tłumaczył z języka czeskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego i rosyjskiego.
Jego przekład „Dobrego Wojaka Szwejka” Jaroslawa Haška z 1931 r. jest do dziś uważany za najtrafniejszy. W domu, w którym mieszkał przez 30 lat znajduje się obecnie Gabinet Pisarza – Oddział Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

  • -

Karol Dittrich jr - 1853-1918

Przemysłowiec, filantrop i społecznik. Przejął po ojcu kierownictwo nad zakładami żyrardowskimi przekształcając je w 1885 roku w Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich
„ Hielle i Dittrich”. Piastował w nim stanowisko prezesa do 1905 roku. Towarzystwo Akcyjne za jego prezesury prowadziło szeroko zakrojoną politykę socjalną i budowlaną. Powstały zachowane do dziś domy robotnicze, instytucje socjalne, oświatowe oraz kościoły. Jego fundusze przyczyniły się do wybudowania Domu Ludowego i kościoła p.w. Matki Bożej Pocieszenia.
Mieszkał w reprezentacyjnej rezydencji otoczonej pięknym parkiem. Obecnie mieści się tu Muzeum Mazowsza Zachodniego.

  • -

Karol Marczak - 1902-1977

Rodowity żyrardowianin. Reżyser i operator filmów przyrodniczych.
Pionier polskiego filmu naukowego i oświatowego.
W 1932 roku założył w Żyrardowie Eksperymentalne Studio Filmowe, a w latach 1945-1950 prowadził Wytwórnię Filmów Przyrodniczych. Za swoje realizacje otrzymał liczne nagrody w kraju i za granicą.
Jego najgłośniejsze filmy to: „Dziwy przyrody” (1936), „Wrotki mcholubne” (1947), „Motyle” (1947), „Pantofelek” (1951), „Rozwój zarodka ptaka”(1956), „Modliszka” (1959), „Praca serca zarodka troci” (1958).

  • -

Filip de Girard - 1775-1845

Francuski inżynier i wynalazca. W 1830 roku został pierwszym dyrektorem technicznym w nowo założonej Przędzalni Lnu firmy „Karol Scholtz i Współka” instalując maszyny przędzalnicze własnego pomysłu. Jego wynalazki zrewolucjonizowały przemysł lniarski niemal w całej Europie. Wiele jego pomysłów pozostało w sferze projektów. Inne, jak turbina wodna, maszyna do fabrykowania drzewców karabinowych, lampa hydrostatyczna z matowym szkłem, trafiły
do produkcji seryjnej.
Od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta - Żyrardów.

  • -

Jan Jakub Gay - 1802-1849

Architekt. Według jego projektów w latach 30-tych XIX wieku powstały nowoczesne budynki i hale produkcyjne zakładów żyrardowskich oraz budynki dla tkaczy i robotników. Stara Przędzalnia potocznie zwana była Fabryką Gaya. W 1845 zrealizował projekt stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Rudzie Guzowskiej. (Obecny budynek stacyjny pochodzi z lat 20-tych XX wieku.)
Był autorem gmachu Banku Polskiego w Warszawie (razem z A.Corazzim), spichlerza w Modlinie i Starej Papierni w Konstancinie. Jako pierwszy w Warszawie zastosował ozdoby architektoniczne z lanego żelaza i blachę cynkową do krycia dachów.

  • -

Henryk hrabia Łubieński - 1793-1883

Ziemianin, finansista i przemysłowiec. Dyrektor i wieloletni wiceprezes Banku Polskiego w Warszawie. Właściciel wielu majątków ziemskich, m.in. dóbr guzowskich. Wraz z braćmi Janem i Tomaszem postanowił uruchomić pierwszą na ziemiach polskich fabrykę wyrobów lnianych.
W 1829 roku był współzałożycielem spółki „Karol Scholtz i Współka”, która zaciągnęła kredyt w Banku Polskim na budowę pierwszych budynków fabrycznych w Rudzie Guzowskiej, zwanej później Żyrardowem. Inicjator budowy pierwszej na ziemiach polskich drogi żelaznej, tzw. Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej ze stacją w Rudzie Guzowskiej. Żyrardów był pierwszą osadą przemysłową w Królestwie Polskim z połączeniem kolejowym.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -