Żyrardów jest położony w dolinie rzeki Pisi Gągoliny w dorzeczu rzeki Bzury, która stanowi bezpośredni lewy dopływ Wisły. Naturalnym bogactwem miasta są lasy, które na obszarze Żyrardowa zajmują 59 ha, co stanowi 4,1% ogólnej powierzchni miasta.
Lasy występują w kilku kompleksach. Największe z nich znajdują się w południowo – zachodniej części miasta i łączą się bezpośrednio z terenami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Choć rzeźba terenu jest mało zróżnicowana i dominują płaszczyzny oraz równiny typowe dla krajobrazu nizinnego, spacer po Żyrardowie może dostarczyć wielu wrażeń estetycznych - głównie za sprawą ciekawych krajobrazowo i wartościowych pod względem przyrodniczym kompleksów zieleni parkowej.
Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy park im. K. Dittricha w stylu angielskim o pow. 6,8 ha z XIX w., na terenie którego rośnie 9 z 24 występujących na obszarze miasta pomników przyrody m.in.: wiąz szypułkowy, platan klonolistny, grab pospolity i dąb szypułkowy. W Żyrardowie znajdują się także inne tereny zielone, takie jak: park Reymonta, zieleniec przy ul. Wyspiańskiego czy „stary” park Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W Żyrardowie zlokalizowane są także znaczące obiekty zabudowy hydrotechnicznej w postaci retencyjnych zbiorników wodnych:
Retencyjne zbiorniki wodne są eksploatowane w ramach systemu wodno – gospodarczego rzeki Pisi Gągoliny. Ponadto Zalew Żyrardowski został przystosowany na potrzeby rekreacyjne (pow. lustra wody zalewu przekracza 14 ha, a wokół zalewu miasto dysponuje własnymi terenami o pow. 12 ha).
Władze samorządowe z wielką powagą podchodzą do rozwiązywania problemów ekologicznych w mieście. Uchwalony 30 grudnia 2004 r. Program ochrony środowiska wraz z planem gospodarki odpadami formułuje politykę długoterminową do 2012 r. i wyznacza kierunki działań w walce z zanieczyszczeniami środowiska, zasady gospodarki odpadami, standardy ochrony wód i powietrza.
Wszystkie te działania mają niewątpliwe wpływ na zahamowanie w mieście procesów degradacji środowiska. Oczywiście jest jeszcze dużo w tej materii do zrobienia, ale sytuacja ekologiczna miasta wciąż się poprawia.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.