Bezpieczeństwo
Dbanie o porządek publiczny i bezpieczeństwo mieszkańców to jedno z najtrudniejszych zadań samorządu lokalnego. Miasto ma tu bowiem ograniczone możliwości.
Niewystarczające poczucie bezpieczeństwa mieszkańców należy od lat do najpoważniejszych problemów Żyrardowa. Władze Miasta starają się w miarę swoich możliwości podejmować przedsięwzięcia, które ograniczają skalę tego problemu:
-
-
modernizacja oświetlenia ulicznego
-
współpraca z policja wojewódzką - Miasto patrolowane jest przez specjalny oddział prewencyjny
-
współfinansowanie zakupu samochodu dla Komendy Powiatowej Policji
-
zakup samochodu gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej
-
monitoring miasta, który będzie, w miarę możliwości, rozszerzany
W konsekwencji zabiegi te, choć nie rozwiązują całkowicie tego złożonego problemu, dotyczącego większości polskich miast, to przyniosły znaczące efekty. Za starania polepszenia stanu bezpieczeństwa, Żyrardów otrzymał w 2002 r. wyróżnienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dzięki finansowej pomocy Miasta i współpracy z Komendą Powiatową i Wojewódzką Policji, Żyrardów patrolowany jest przez specjalną policyjną grupę interwencyjną. Jak informuje policja żyrardowska, w tych dniach notowana jest o połowę mniejsza ilość przestępstw niż zazwyczaj.
Najbardziej zagrożone rejony Żyrardowa obserwują kamery. Centrum monitoringu znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej. Po zarejestrowaniu zdarzenia interweniuje patrol straży lub policji. Wprowadzenie monitoringu zaowocowało szybkim ustalaniem sprawców oraz spadkiem wykroczeń drogowych w rejonach monitortowanych.