NASTROJE - MALARSTWO
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Kultura / EVENTY / 2010 / NASTROJE - MALARSTWO /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Środa 1 Grudnia 2021
- Imieniny: Edmunda, Blanki, Natalii
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
16684973
-
- -

Wystawa "NASTROJE - MALARSTWO"

  • -
MARIA ZOFIA SOBOLEWSKA

STUDIA W PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE SZTUK PLASTYCZNYCH W ŁODZI, WYCHOWANKA WŁADYSŁAWA STRZEMIŃSKIEGO. UPRAWIA MALARSTWO SZTALUGOWE. BRAŁA UDZIAŁ W 9-CIU PLENERACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ ZPAP - BWA SKIERNIEWICE, ORAZ SBWA- WARSZAWA ZPAP W LATACH: 1976 - 1983 W SKIERNIEWICACH, NIEBOROWIE, ROCHNI, GARWOLINIE, W ŁOWICZU, NOWEJ RUDZIE, LICHENIU.

Udział w wystawach zbiorowych:
•   9 wystaw poplenerowych
•  1953 Nowa Ruda
•  1954 Poznań
•  1960 Płock
•  1981 Warszawa Dom Plastyka
•  1990 Żyrardów Osiedlowy Dom Kultury
•  2002 Żyrardów

Wystawy indywidualne:
•  1956 Żyrardów w klubie "Pietrek" Dom Kultury
•  1960 Żyrardów - Wystawa malarstwa w Resursie
•  1979 Żyrardów - Muzeum Okręgowe
•  1986 Skierniewice Dom Kultury
•  1987 Sokołów Podlaski Dom Kultury
•  2003 Żyrardów galeria w parafii, Osiedle Wschód

Obrazy znajdują się w:
•  Filadelfia (USA)
•  Buffalo (USA)
•  Paryż
•  Norrkbping (Szwecja)
•  Kursk - muzeum
•  Gera - muzeum
•  Sokołów Podlaski w Domu Kultury
•  Sokołów Podlaski w Dyrekcji Cukrowni
•  Nowa Ruda w Urzędzie Miejskim
•  Żyrardów - muzeum

Ponadto około 40 obrazów znajduje się w prywatnych zbiorach.


OD 1966 ROKU NAUCZAŁA WYCHOWANIA PLASTYCZNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ ORAZ W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W ŻYRARDOWIE. PIASTOWAŁA WIELE SPOŁECZNYCH FUNKCJI NA TERENIE ŻYRARDOWA. BYŁA CZŁONKIEM KOMISJI EGZAMINACYJNEJ NAUCZYCIELI PLASTYKI, INSTRUKTOREM, WIZYTATOREM PRZEDMIOTOWYM, HONOROWYM CZŁONKIEM KLUBU PLASTYKÓW AMATORÓW W ŻYRARDOWIE.
WYGŁASZAŁA W MUZEUM OKRĘGOWYM PRELEKCJE O SZTUCE DLA SPOŁECZEŃSTWA ŻYRARDOWA.

•  1974 Brązowy Krzyż Zasługi w Żyrardowie
•  1981 Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury"
•  1982 Złoty Krzyż Zasługi
•  1985 Medal Komisji Edukacji Narodowej
•  1996 Odznaka „ Przyjaciel Dziecka" za pracę społeczną dla Dobra Dzieci
 

  • -
Całe piękno jest w naturze a kolor radością dla oka

Byłam wychowanką Władysława Strzemińskiego, jednego z największych malarzy XX wieku. Był wielkim nowatorem, historykiem sztuki, najwybitniejszym artystą i wspaniałym pedagogiem.

Na początku mojej twórczości malarskiej byłam na etapie widzenia wczesnego renesansu tj. koloru lokalnego zamkniętego w konturze. Rozwój mojej świadomości wzrokowej spowodował, ze zaczęłam malować kolorami współdziałającymi ze sobą. Poznałam również kolory powidokowe. Malarstwo Cézanne’a zbliżyło mnie do kubizmu. Strzemiński zainteresował mnie nowym kierunkiem w sztuce – suprematyzmem, stylem opartym na najprostszych elementach, który prowadził do nowego widzenia plastycznego, jedności koloru i form z płaszczyzną i z jej granicą. Namalowałam kilka obrazów suprematycznych, ale powróciłam do swoich wizji malarskich.

Dla mnie całe piękno jest zawarte w naturze, a kolor jest radością dla oka, dlatego najbliższe mojej psychice, mojej wyobraźni i upodobaniom są obrazy pełne bogactwa kolorów nasyconych, żywych, kontrastujących ze sobą. Często stosuję linie, które łączą obraz w jednolitą całość, dając przy tym wrażenie ruchu. Maluję obrazy abstrakcyjne, ekspresyjne, kubistyczne, impresjonistyczne, surrealistyczne i symboliczne. Do moich tematów obrazów pobudzają mnie przypadkowe spostrzeżenia rzeczywistości z życia i natury: wichry, połamane drzewa, chmury kłębiaste, czy obdrapane ściany murów domów. Tematyka moich obrazów jest bardzo zróżnicowana, rodzi się u mnie nagle, niespodziewanie. Biorę pędzel, farby i szybko maluję, żeby obraz urodzony w umyśle nie rozwiał się. Przy każdej nowej kompozycji stosuję odpowiednie środki wyrazu, w ten sposób powstaje obraz inny od poprzednich. Sadzę, że zewnętrzna funkcja obrazu jest odbiciem życia wewnętrznego artysty.

Zofia Sobolewska

Praca z młodzieżą dawała mi dużo satysfakcji

Podjęłam pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie w charakterze nauczyciela wychowania plastycznego. Poznałam wspaniałą młodzież, dużo uzdolnionych uczniów w różnych dziedzinach sztuki. Przekazywałam im swoje wiadomości z zakresu rozwoju świadomości wzrokowej na bazie, której występują zagadnienia koloru i waloru. Dużo przeprowadzałam z uczniami ćwiczeń z malarstwa, grafiki, rzeźby, kompozycji przestrzennych, płaskorzeźby i sztuki użytkowej. Systematyzowało i stopniowało to pracę twórczą oraz budziło świadomość tego co się widzi, jak również wpływało na rozumienie postrzegania widzenia malarskiego. Zwiedzaliśmy muzea, zamki i pałace celem poznania dzieł malarskich i architektonicznych różnych epok. Osiągnięć uczniów w dziedzinie plastyki było dużo, świadczyły o tym liczne nagrody i wyróżnienia w kraju (Bydgoszcz, Rzeszów, Skierniewice, Warszawa) oraz za granicą (Brazylia). Za efektywną pracę z uczniami otrzymałam nagrodę od ministra oświaty i szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego i ministra oświaty i wychowania Jerzego Kuberskiego oraz wiele dyplomów za krzewienie kultury i sztuki wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa żyrardowskiego. Za scenariusz i reżyserię widowiska scenicznego na Święto Kwiatów i Owoców w Skierniewicach otrzymałam z młodzieżą liceum trofeum „Złoty liść”, oraz kolorowy telewizor w roku 1979. Młodzież również uzdolniona była aktorsko. Pod moim kierunkiem odbywały się w szkole przedstawienia z ich udziałem. Między innymi wystawialiśmy „Hamleta na wesoło”, później był powtórzony dla miasta w Resursie. Dużo uczniów po maturze dostało się na studio artystyczne. Dziś, niektórzy z nich mają swoje osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, grafiki, czy fotografii w kraju i zagranicą. Praca z młodzieżą dawała mi dużo satysfakcji, zadowolenia osobistego, wśród nich czułam się młodo, a na studniówkach dawałam upust swojej żywiołowości. Tańczyłam, śpiewałam, bawiłam się wyśmienicie, mając wrażenie, że to ja jestem maturzystką. W „Życiu Żyrardowa” tak o mnie napisała moja uczennica Iwona Sadowska „ O godzinie 2-ej w nocy był koncert pani profesor Zofii Sobolewskiej. Jak zawsze pełna radości życia i werwy twórczej rozbawiła młodzież.”

Zofia Sobolewska

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Oświadczenie o dostępności powered by netadmin 7.25 -