Żyrardów promuje lokalnych przedsiębiorców
W ramach projektu unijnego pn. ,,Żyrardów fabryka możliwości - promocja gospodarcza Mazowsza” Gmina Żyrardów zaplanowała realizację przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie informacji na temat atutów inwestycyjnych Żyrardowa i terenów inwestycyjnych. Jednym z zaplanowanych w ramach projektów zadań była także organizacja misji gospodarczych dla przedsiębiorców działających na terenie naszego miasta. W październiku br., na zaproszenie prezydenta Żyrardowa, dwie firmy miały okazję zaprezentować się podczas imprez targowych.
Firma Arlen S.A. uczestniczyła w pierwszej edycji Targów Technicznych Wyrobów Włókienniczych w Łodzi. Targi TTWW to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można nawiązać kontakty handlowe wśród polskich przedsiębiorstw działających w wielu sektorach gospodarki powiązanych ze sobą branżą technicznych wyrobów włókienniczych. Udział w Targach to doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty, zaistnienia w świadomości potencjalnych i obecnych klientów, bezpośredniego nawiązania kontaktów handlowych oraz wymiany doświadczeń.
Drugą firmą, która skorzystała z możliwości promocji było żyrardowskie Biuro Podróży Elentour, które zaprezentowało swoją ofertę podczas Targów TOUR SALON odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Biuro Podróży Elentour podczas trzech dni targów promowało walory turystyczne Żyrardowa oraz powstały w ubiegłym roku produkt turystyczny „Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze”.
Zgodnie z założeniami projektu osiągnięto cel, jakim jest wymiana doświadczeń, nawiązanie kontaktów biznesowych i promocja przedsiębiorstw funkcjonujących w Żyrardowie.
„,Usłysz Panie, moje słowa...”
Zosia Cymerska, reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie, zajęła I miejsce w kategorii klas 1-3 w XI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej w Warszawie „Usłysz Panie, moje słowa...”. Konkurs zorganizowany został dla uczczenia pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicki Zespól Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi.
W tym samym konkursie wyróżnienie w kategorii klas 1-3 zdobyła uczennica Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, Róża Głażewska. Obydwie recytatorki przygotowała Ewa Klocińska - nauczyciel ZSP Nr 6, a zarazem instruktor MłDK-u.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół stołecznych i mazowieckich. Uczestnicy konkursu przygotowywali jeden dowolnie wybrany utwór poetycki o tematyce religijnej.
Podsumowanie konkursu odbyło się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich).
Bajkowe zwycięstwo
Już po raz trzeci w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Baśnie, bajki, bajeczki". Na konkurs wpłynęły prace plastyczne z 16 placówek z całej Polski. Nagrodzono i wyróżniono w sumie 49 prac.
Wielkim sukcesem okazał się udział w konkursie plastyczek z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Dziewczęta zdobyły cztery nagrody i jedno wyróżnienie.
W kategoriach:
6 – 8 lat nagrodę zdobyła Aleksandra Perzyna, l.8
9 – 12 lat nagrodę zdobyła Wiktoria Paluch, l.12
13 – 15 lat nagrodę zdobyła Oliwia Łapińska i Roksana Chudon.
Opiekunem dziewcząt jest Bożena Liszewska.
Wyróżnienie otrzymała Izabela Krysińska, l.7 op. Zbigniew Kołaczek.
W bajkowej atmosferze laureaci konkursu otrzymali nagrody, a następnie udali na spacer po malowniczych uliczkach Chełma.
CHOŁODY BLUES TRIO w Klubie Koliber
11 listopada Klub Koliber serdecznie zaprasza na koncert CHOŁODY BLUES TRIO. Początek koncertu o godz. 18.00, wstęp wolny (zaproszenia do odbioru w Klubie).
Przemek CHOŁODY to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków bluesowych w Polsce i Europie. W swojej grze łączy to, co najważniejsze w bluesie, czyli improwizację i swobodę wypowiedzi. Chołody opanował niezwykłą sztukę gry unisono harmonijki z gitarą. Czyste brzmienie gitary, harmonijki i solidna sekcja w tle, to charakterystyka brzmienia zespołu, z którym ostatnio występują klawiszowcy.
Z zespołem Przemka Chołodego występowali gościnnie Sławek Wierzcholski, Tadeusz Pocieszyński i jazzowy saksofonista Marcin Ślusarczyk. Sam Chołody pojawiał się na scenie obok takich muzyków jak Carlos Johnson czy Mira Kubasińska. Wspólnie z Tadeuszem Nalepą nagrywał muzykę do filmu SPONA.
W 2000 roku Przemek CHOŁODY wystąpił ze swoim zespołem na dużej scenie Rawy Blues. Na koncie ma jedną płytę zatytułowaną CRAZY DRIVER. W lutym 2004 roku zespół był gwiazdą cyklicznej imprezy Warsaw Blues Night.
Przemek Chołody współpracował również z Magdą Piskorczyk, co zaowocowało kilkoma niezłymi koncertami, między innymi w krakowskim klubie "Stare Konie" czy na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku.
W 2004 roku Przemek Chołody został wyróżniony na festiwalu FAMA w Świnoujściu.
Powstaje film o strajku żyrardowskich szpularek z 1883 r.
Na terenie zabytkowej osady fabrycznej, trwają zdjęcia do filmu „Strajk Szpularek z 1883 r. – Historia Prawdziwa” z udziałem aktora Jarosława Gajewskiego i wielu mieszkańców Żyrardowa. Protesty robotników, huk setek wystrzałów z karabinów, dym, krew, ranni… a wszystko dla uczczenia 130. rocznicy wybuchu pierwszego strajku na ziemiach polskich. Film realizuje Stowarzyszenie Fabryka Feniksa.
W historii Polski strajkowały pielęgniarki, stoczniowcy, kolejarze, nauczyciele… Jednak jeszcze przed nimi jako pierwsi strajkowali żyrardowscy robotnicy, pracujący w największych zakładach włókienniczych XIX-wiecznej Europy – w żyrardowskich Zakładach Lniarskich, utworzonych w 1833 r.
Stowarzyszenie Fabryka Feniksa corocznie organizowało inscenizację historyczną ,,Strajk Szpularek” W tym roku, w 130. rocznicę wybuchu wydarzenia, Stowarzyszenie postanowiło zrealizować film upamiętniający jeden z pierwszych na świecie strajków zapoczątkowanych przez kobiety, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 r. w Żyrardowie.
Film opowiedziany będzie oczami jednej z żyrardowskich szpularek uczestniczących w krwawo stłumionym strajku. W rolę narratora opowieści – prawnuka szpularki - wcieli się aktor Jarosław Gajewski - Dyrektor Artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie. Natomiast pozostałe role (robotników, dyrektorów dawnej fabryki, gości balu dla arystokratów, orkiestry czy wojska) zagrają głównie członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz statyści – amatorzy, przede wszystkim mieszkańcy Żyrardowa, którzy z pewną nostalgią odtwarzają w filmie życie swoich dziadków/pradziadków.
Zdjęcia do filmu ruszyły 26 października i potrwają do połowy listopada. Już w najbliższą niedzielę, 10 listopada, zostanie nagrana najważniejsza scena filmu – scena strajku - z udziałem setki robotników oraz konnych oddziałów bezwzględnych Kozaków.
Kadry kręcone są na terenie XIX-wiecznej osady fabrycznej, pośród zabytkowych budynków fabrycznych, a także w nieczynnej już fabryce oraz w budynku Resursy, spełniającym niegdyś rolę placówki kulturalnej dla fabrycznej elity.
Premiera filmu przewidziana jest na styczeń 2014 r.
Mecenasem Filmu jest Stara Przędzalnia Sp. z o.o. Patronat Honorowy nad projektem objęli: Starosta Powiatu Żyrardowskiego i Prezydent Miasta Żyrardowa. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego.
Zmiany w komunikacji miejskiej
Urząd Miasta Żyrardowa informuje, że od 12 listopada br. ulegną zmianie trasy linii autobusowych, numery linii autobusowych oraz rozkłady jazdy. Nowe trasy linii autobusowych opracowane zostały w konsultacji z mieszkańcami. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany spotkają się z pozytywną opinią wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej.
Nowe linie i rozkład jazdy
Obchody Święta Niepodległości w Żyrardowie
Prezydent Żyrardowa, Andrzej Wilk, serdecznie zaprasza mieszkańców do udziału w obchodach z okazji Święta Niepodległości, w dniu 11 listopada. Uroczystość upamiętniająca bohaterów walk niepodległościowych odbędzie się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na terenie żyrardowskiego cmentarza, o godz. 11.00. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.
W ramach obchodów Święta Niepodległości w Żyrardowie przewidziane jest również otwarcie wystawy w galerii ,,Resursa”, prezentującej niezwykłą historię Muzeum Polskiego w szwajcarskim Rapperswilu, placówki popularyzującej kulturę i dziedzictwo polskie na obczyźnie. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16.00.
Gorąco zachęcamy żyrardowian do udziału w obchodach Święta Niepodległości w Żyrardowie.
Wyniki konsultacji
W terminie od 7 do 22 października br. trwały konsultacje w sprawie projektu uchwały dotyczącej Programu współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2014. Spośród uprawnionych do konsultacji podmiotów dwa zgłosiły uwagi i opinie
do przedstawionego projektu uchwały.
Wyniki konsultacji w sprawie projektu uchwały
dotyczącej Programu współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2014
Konsultacje odbyły się w terminie od 7 do 22 października 2013r. Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona była:
1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,
2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,
4) w prasie lokalnej.
Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniem nr 438/13 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 03 października 2013 r. w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.
Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.
W wyznaczonym terminie swoje uwagi wniosły dwie organizacje:
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żyrardowie
W rozdziale VI FORMY WSPÓŁPRACY, dopisać:
- powołanie pełnomocnika ds. NGO, który utrzymywałby stały kontakt z organizacjami pozarządowymi, prowadził działalność koordynującą i szkoleniową,
- powołanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i opracowanie regulaminu jej działania.
Za kontakty z organizacjami pozarządowymi, w tym sferę informacyjną i edukacyjną
w naszym Mieście odpowiada Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Żyrardowa.
Powołanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego jest uzasadnione w dużych aglomeracjach miejskich, aby ułatwić współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi. Mając na uwadze powyższe, w naszym mieście nie jest uzasadnione powoływanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, gdyż mogłoby niepotrzebnie wydłużać czas przy tworzeniu aktów prawa miejscowego. (Decyzja radnych z 2011 roku, uzasadniająca powyższe).
Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żyrardowie
W rozdziale VII PRIORYTETOWE ZADANIA PUBLICZNE dopisać:
- utworzenie oddziału geriatrycznego w żyrardowskim szpitalu.
Z uwagi na to, iż Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Sp. z o.o. w Żyrardowie jest jednostką nadzorowaną przez Powiat Żyrardowski, wniosek o utworzenie dodatkowego oddziału szpitalnego przesłano zgodnie z właściwością, Starostwu Powiatowemu
w Żyrardowie.
Test dla sztabu kryzysowego
W dniu 5 listopada br., w godzinach popołudniowych, firma prowadząca prace ziemne w ul. Wyspiańskiego, w sąsiedztwie powstającego sklepu Dino, spowodowała rozszczelnienie sieci gazowej. W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Andrzej Wilk wystosował kolejne już pismo do warszawskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa tym razem ze stanowczym żądaniem usytuowania w Żyrardowie Pogotowia Gazowego.
Uszkodzenie gazociągu było na tyle duże, że powstało realne zagrożenie eksplozją, a ulatniający się gaz zaczął błyskawicznie rozchodzić się poprzez system studzienek kanalizacyjnych, co sukcesywnie zwiększało obszar oddziaływania awarii. Mimo sytuacji kryzysowej, dopływ gazu został wyłączony dopiero po godzinie od zaistnienia awarii, ponieważ służby Pogotowia Gazowego musiały dojechać do Żyrardowa aż z Warszawy! W tym czasie, aby zminimalizować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, lokalne służby ratunkowe ewakuowały kilkaset osób z sąsiednich budynków mieszkalnych oraz instytucji użyteczności publicznej (m.in. przychodnie lekarskie, komenda policji) oraz zamknęły dla ruchu okoliczne ulice. Jak podkreśla prezydent Andrzej Wilk, dzięki doraźnym działaniom podjętym przez sztab kryzysowy pracujący pod kierunkiem komendanta powiatowego PSP, udało się uniknąć tragedii, niemniej ponad godzinny czas oczekiwania na reakcję Pogotowia Gazowego jest dla władz miasta absolutnie nie do zaakceptowania.
Już następnego dnia, na ręce Dyrektora Oddziału w Warszawie PSG sp. z o.o., Prezydent Miasta Żyrardowa skierował kolejne zresztą pismo ze stanowczym żądaniem usytuowania w Żyrardowie stacjonarnego punktu Pogotowia Gazowego. Czytamy w nim m.in.:
(...) Dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście w dniu 5 listopada br., jednoznacznie wskazują, że podjęta przez Państwa decyzja o likwidacji Oddziału Rejonu Dystrybucji Gazu i Pogotowia Gazowego w Żyrardowie była decyzją nieprzemyślaną, nieodpowiedzialną i w efekcie zagrażającą bezpieczeństwu mieszkańców naszego miasta. W chwili obecnej, w następstwie Państwa decyzji, czas oczekiwania na reakcję służb Pogotowia Gazowego w sytuacjach kryzysowych, wydłużył się do ponad 1 godziny, co w naszym przekonaniu przeczy idei „pogotowia gazowego” i sprawia, że w momencie rozszczelnienia sieci gazowej Państwa służby techniczne de facto nie są w stanie podjąć skutecznych działań niwelujących zagrożenie. (...)
Mam nadzieję, że zaistniała sytuacja będzie dla Państwa wystarczającym bodźcem do natychmiastowego przeorganizowania struktur Pogotowia Gazowego, tak by wypełniało ono przypisane mu zadania i rzeczywiście zapewniało natychmiastową pomoc ekip technicznych w przypadku awarii.
Liczę na szybką decyzję z Państwa strony, przypominając zarazem o odpowiedzialności za życie, zdrowie i mienie mieszkańców Żyrardowa, jaka spoczywa na Państwa Firmie w związku z niewłaściwą organizacją pracy Pogotowia Gazowego.
„Wydarzenia, jakie miały miejsce w miniony wtorek, najdobitniej chyba dowodzą, że nasze oczekiwania kierowane pod adresem PSG sp. z o.o. są zasadne – podkreśla prezydent Andrzej Wilk. – Dlatego też nie wyobrażam sobie, by nasz wniosek o powrót do Żyrardowa służb Pogotowia Gazowego, mógł spotkać się z negacją ze strony zarządu spółki PSG. W dotychczasowej korespondencji z dystrybutorem gazu przytaczaliśmy jedynie argumenty obrazujące potencjalne zagrożenie spowodowane likwidacją na terenie Żyrardowa posterunku Pogotowia Gazowego, tym razem za racjonalnością naszych żądań przemawiają już konkretne i niepodważalne fakty.
Jedyną, akceptowalną dla nas alternatywą dla powrotu do Żyrardowa Pogotowia Gazowego jest wprowadzenie elektronicznego (zdalnego) sterowania zaworami gazowymi, co umożliwiłoby natychmiastowe odcięcie dopływu gazu, jeszcze przed przyjazdem służb technicznych.”
Komenda Powiatowa Policji prowadzi postępowanie, które wyjaśnić ma, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że wykonawca pracujący na zlecenie sieci handlowej Dino, nie miał zgody Prezydenta Miasta Żyrardowa na zajęcie pasa drogowego i prowadzenie tam prac ziemnych.
I ty możesz sprawić radość rodakom z kresów
Gorąco zachęcamy mieszkańców Żyrardowa do wzięcia udziału w akcji ,,Paczka dla kombatanta ze Lwowa”, organizowanej przez obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz uczniów klasy I D LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie.
Już od kilku lat obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kombatanckiej organizacji podziemia niepodległościowego z okresu II konspiracji i przedstawiciele 10 szkół mazowieckich z Warszawy, Brwinowa, Wołomina i Żyrardowa organizują przed świętami Bożego Narodzenia akcję „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”.
Akcja polega na zebraniu produktów żywnościowych i zapakowaniu ich w jednolite paczki lub przekazaniu drobnych kwot pieniędzy, które przedstawiciele młodzieży wraz z wychowawcami przewożą następnie do Lwowa i we współpracy z konsulatem polskim przekazują w okresie świątecznym kombatantom i ich rodzinom.
Warto wspomnieć, że losy tych ostatnich Polaków na kresach w okresie władzy sowieckiej w latach 1945 – 1991 były nie do pozazdroszczenia. Represje, szykany, zwolnienia z pracy, a często też syberyjskie łagry były ich dniem codziennym, tylko dlatego, że czuli się Polakami. Przed II wojną we Lwowie było 67,2% Polaków, obecnie jest ich poniżej 4%. Należy im się nasza opieka, gdyż są to ludzie wiekowi i najczęściej chorzy. Najstarszy lwowski kombatant, żołnierz Września 1939 roku ma obecnie 102 lata.
Ofiarność, jaką możemy się wykazać nie jest dla nas zbytnim obciążeniem, a dla kombatantów, ich rodzin oraz coraz mniejszej tamtejszej Polonii, jest materialnym świadectwem, że Polska o nich pamięta.
Jeżeli chcesz pomóc kombatantom i Polonii ze Lwowa, Stryja, Drohobycza i Borysławia przygotuj paczkę (według załącznika). Możliwa jest też pomoc w formie przekazania drobnych kwot pieniędzy, za które nasi przedstawiciele przygotują paczki.
Paczki lub pieniądze na ich przygotowanie prosimy dostarczać do 10 grudnia br. do LO im. S. Żeromskiego przy ul J. Kacperskiej 6a w Żyrardowie.
Uczniowie klasy 1 D
L.O. im. S. Żeromskiego w Żyrardowie
w imieniu Zrzeszenia WiN
Sławomir Maszewski
Nowa wystawa w Galerii ,,Resursa”
Z okazji Święta Niepodległości Galeria ,,Resursa” otworzyła wystawę ,,Muzeum Polskie w Rapperswilu. Historia niezwykła”. Ekspozycję przygotowano razem z Towarzystwem Rapperswilskim. Goście wernisażu mogli zapoznać się z dziejami powstałej w 1870 roku w Szwajcarii placówki muzealnej, popularyzującej polskie dziedzictwo kulturowe na obczyźnie.
W czasach zaborów muzeum gromadziło liczne pamiątki związane z historią naszej ojczyzny. Było jednocześnie rodzajem sanktuarium, w którym przechowywano m.in. serce Tadeusza Kościuszki.
O fascynującej historii muzeum opowiadała w czasie wernisażu prezes Towarzystwa Raperswilskiego, dr Hanna Krajewska. Zaprezentowano również film ,,Serce Polski – Rapperswil”. Uzupełnieniem historycznej wystawy są znakomite zdjęcia pokazujące współczesne wnętrza Muzeum Polskiego autorstwa Moniki Czepielewskiej.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście.
Wystawę można oglądać codziennie w godz. 10.00 – 18.00 do dnia 30 listopada br. (Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów). Zapraszamy!
***
O Muzeum Polskim w Rapperswilu
W szwajcarskim Rapperswilu nad Jeziorem Zuryskim, w dwunastowiecznym zamku znajduje się Muzeum Polskie, utworzone w 1870 roku przez Władysława hrabiego Broel-Platera, polskiego arystokratę. Muzeum to stało się w XIX wieku centrum polityki, kultury i nauki polskiej emigracji. Eksponaty prezentowane w salach muzealnych były darami Polaków rozsianych po całym świecie. Największą relikwię stanowiła urna z sercem Tadeusza Kościuszki zmarłego w szwajcarskiej Solurze w 1827 roku, którą sprowadzono do Rapperswilu w roku 1895. Kiedy w 1889 roku hrabia Plater umierał, Muzeum Polskie było już znaną i powszechnie szanowaną placówką. Wizyta w Rapperswilu należała niejako do obowiązków każdego polskiego turysty. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 1. wojnie światowej zbiory muzealne — zgodnie z testamentem Platera — wróciły do Polski (1927 rok). Większość z nich spłonęła w Warszawie w 1944 roku. Zamek opustoszał, a władze polskie nie były w stanie podjąć decyzji, co do przyszłości Muzeum Polskiego. Dopiero w roku 1935 na zamku otwarto wystawę Polska Sztuka, na której zaprezentowano prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Koniec 2. wojny światowej spowodował kolejną reorganizację. Muzeum miało stać się placówką propagandową PRL, do czego władze szwajcarskie nie mogły dopuścić. W 1949 roku gmina Rapperswil wypowiedziała umowę dzierżawy, Muzeum Polskie zamknięto, a zbiory „drugiego” Rapperswilu sprowadzono do Polski. Obecnie na zamku znajduje się „trzecie” Muzeum Polskie, odrodzone w 1975 roku staraniem całej polskiej emigracji. Znów od początku zaczęto gromadzić eksponaty związane z polską sztuką, historią i nauką. W ramach stałej ekspozycji można tam teraz podziwiać obrazy Leona Wyczółkowskiego, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, miniatury Wincentego de Lesseura, malarza na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy tabakierki z epoki napoleońskiej. Po 1989 roku Muzeum Polskie nawiązało współpracę z krajem. Obecnie przygotowywana jest całościowa zmiana ekspozycji muzealnej. Muzeum Polskie w Rapperswilu odwiedzili prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Izabela Gass
Sekretarz Towarzystwa Rapperswilskiego
Więcej informacji o Muzeum Polskim w Rapperswilu:
www.muzeum-polskie.org
Ratujmy Muzeum Polskiego w Rapperswilu !
Trudno przecenić rolę i znaczenie Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii dla polskiej kultury. W okresie zaborów był to emigracyjny ośrodek polityki, kultury i nauki, mający ogromny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych. Obecnie Muzeum propaguje polską kulturę w Szwajcarii. Dla naszego narodu placówka ta ma wymiar symboliczny. Jej istnienie jest po raz kolejny zagrożone. Miejscowy potentat finansowy pragnie usunąć Muzeum Polskie z zamku, aby w tym miejscu otworzyć hotel.
Muzeum Polskie prosi o pomoc i podpisywanie petycji znajdującej się na stronie:
www.muzeum-polskie.org
O Towarzystwie Rapperswilskim
Towarzystwo Rapperswilskie powstało w 1993 roku. Jest stowarzyszeniem rejestrowym, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Jego celem jest promocja kultury polskiej za granicą oraz działania na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego na obczyźnie. Towarzystwo realizuje zadania poprzez współpracę z instytucjami kultury polskiej za granicą i instytucjami krajowymi o podobnych celach. W ramach swojej działalności organizuje sympozja, konferencje, wystawy, koncerty, popiera badania nad kulturą polską za granicą, badania nad dziejami instytucji kultury na obczyźnie, nad dokumentacją zbiorów i ich konserwacją. W ramach swojej działalności zabiega o staże i stypendia naukowe, wspiera działalność wydawniczą promującą i popularyzującą zbiory polskie na obczyźnie, w szczególności zaś Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
Siedzibą towarzystwa jest Pałac Staszica w Warszawie.
Więcej o Towarzystwie Rapperswilskim:
www.towarzystworapperswilskie.pl
Indywidualne konta bankowe dla wpłat za odbiór odpadów
Szanowni mieszkańcy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzone zostają indywidualne numery kont bankowych, na które należy wpłacać miesięczne opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Od dnia 12 listopada 2013 r. właściciele nieruchomości mogą pobrać informacje o nadanym numerze konta w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa.
Opłatę należy uiszczać do 15-go dnia każdego miesiąca przelewem lub bezpośrednio w Urzędzie Miasta, Pl. Jana Pawła II nr 1, w godz. 8.00 – 16.00 (w środy: 8.00 – 18.00) w Biurze Obsługi Mieszkańców (BOM).
Opłat należy dokonywać tylko i wyłącznie na osobę składającą deklarację. Imię i nazwisko wpłacającego podane w tytule wpłaty musi być tożsame z danymi z deklaracji.
Istnieje możliwość płatności z góry za okres np. kilku miesięcy, podając w tytule opłaty dokładny okres, którego opłata dotyczy - maksymalnie do końca roku kalendarzowego.
Przypominamy, że od 1 października 2013 r. Rada Miasta Żyrardowa uchwałą nr XXXVII/285/13 obniżyła stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe stawki to:
- 8 zł miesięcznie/osobę w przypadku zadeklarowania segregacji odpadów;
- 18 zł miesięcznie/osobę w przypadku deklarowania braku segregacji.
Zakaz parkowania w ul. Towarowej
16 listopada (sobota) od godz. 8.00 Zakład Energetyczny realizował będzie przycinkę drzew w ul. Towarowej (na odcinku od ul. Jaktorowskiej do torów PKP). W związku z powyższym apelujemy o niepozostawianie w tym dniu samochodów w rejonie ul. Towarowej. Zaparkowane pojazdy, które uniemożliwiać będą przeprowadzenie prac wycinkowych, zostaną odholowane.
Prosimy zatem o wyrozumiałość i dostosowanie się do prośby Zakładu Energetycznego.
Święto Niepodległości
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w dniu 11 listopada, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na żyrardowskim cmentarzu zgromadzili się mieszkańcy miasta, by uczcić 95. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas okolicznościowego apelu oddano hołd bohaterom walk niepodległościowych.
Tego dnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza nie mogło zabraknąć przedstawicieli środowisk kombatanckich, reprezentacji lokalnych władz samorządowych, organizacji społecznych, partii politycznych, instytucji miejskich, a także służb mundurowych. Obecne były także delegacje żyrardowskich szkół oraz liczna grupa zuchów i harcerzy. Kolorytu uroczystości dodała grupa rekonstrukcyjna w historycznych strojach różnych formacji walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę. Wśród zgromadzonych wokół żołnierskiej mogiły nie zabrakło też posła z naszego okręgu, Pawła Sajaka.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym w niebo wzbiły się dziesiątki gołębi, symbolizujących pokój i pojednanie. Modlitwę za Ojczyznę poprowadził ks. Tomasz Staszewski z Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.
Gospodarz miejskich obchodów Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Wilk, w okolicznościowym przemówieniu przypomniał wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, podkreślając jak ważnym jest, by nie tylko oddawać hołd, ale też pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom pamięć o bohaterach walk niepodległościowych. „Właśnie w Święto Niepodległości czujemy najmocniej, że Polska to długi łańcuch pokoleń, którego my, współcześni Polacy, jesteśmy kolejnym ogniwem – mówił prezydent. - Ogniwem, które ten najcenniejszy depozyt niepodległości ma nie tylko zachować, ale i pomnożyć, tak by służył kolejnym pokoleniom naszych rodaków.”
Wiele miejsca w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Wilk poświęcił potrzebie współpracy ponad podziałami politycznymi, w imię wspólnego celu, jakim jest dobro Polski i Polaków. „Ów listopadowy cud odrodzenia stał się możliwy dlatego, że ówcześni przywódcy polityczni potrafili się ze sobą porozumieć w imię nadrzędnych, polskich interesów - podkreślał. - Nie kochali się nawzajem, ale kochali Polskę. To wystarczyło, by przezwyciężyć wzajemną nieufność, czasem nawet wrogość. Wielcy rywale – Józef Piłsudski i Roman Dmowski – potrafili wznieść się ponad różnice poglądów, ponad różnice biografii. Zrobili to dla Polski. Odnaleźli wspólny mianownik, którym stała się wtedy wspólna praca na rzecz niepodległego państwa polskiego. Ta mądrość porozumienia i zgody dała niebywałą siłę odradzającej się Drugiej Rzeczypospolitej. Stała się też drogowskazem dla przyszłych pokoleń.
Niezwykle ważne jest, by tego porozumienia nie mylić z jednomyślnością – zaznaczył. - Jednomyślność to cel dyktatur. Natomiast zdolność do porozumienia to cnota demokracji, która nie zakłada i nie oczekuje rezygnacji z własnych przekonań. Niech poszanowanie własnej i cudzej wolności, będzie też obecne w naszym świętowaniu Dnia Niepodległości. W rozległej, polskiej przestrzeni wolności jest przecież miejsce dla różnych poglądów i różnych wrażliwości.”
Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Dziękując za udział w uroczystym apelu prezydent Andrzej Wilk zaprosił wszystkich do kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości w Żyrardowie była wystawa ,,Muzeum Polskie w Rapperswilu. Historia niezwykła” w żyrardowskiej Resursie.
Przewoźnicy stają po stronie samorządu
Modernizacja linii kolejowej w rejonie Żyrardowa skutecznie utrudnia życie setkom żyrardowian, którzy każdego dnia dojeżdżają do pracy i szkoły do stolicy. Świadomość, że taki stan rzeczy trwał będzie przez kilkanaście najbliższych miesięcy, z pewnością nie ułatwia pasażerom przetrwania niedogodności.
„Mamy świadomość, że utrudnienia związane z remontem dezorganizują życie znaczącej grupie mieszkańców naszego miasta – mówi prezydent Andrzej Wilk. – Dlatego też – pomimo, że samorząd nie jest partnerem tej inwestycji i nie ma bezpośredniego wpływu na jej przebieg – staramy się systematycznie wnioskować zarówno do inwestora, jak i przewoźników kolejowych o jak najlepszą organizację komunikacji na modernizowanym odcinku. Myślę, że za przysłowiowe światełko w tunelu, w naszej samotnej dotąd walce o poprawę standardu połączenia ze stolicą, można uznać protest, z jakim pod adresem PKP PLK, jako zarządcy infrastruktury kolejowej, wystąpiły w ostatnim czasie Koleje Mazowieckie. Spółka stanowczo domaga się takiego zabezpieczenia i organizacji prac modernizacyjnych, by nie powodowały one nieplanowanych zmian w rozkładzie jazdy. Pozostaje mieć nadzieję, że mając po swojej stronie przewoźników – liczymy, że pod protestem podpiszą się też pozostali przewoźnicy – głos naszego samorządu, a właściwie głos pasażerów, będzie lepiej słyszalny.”
Na pewno dobrą wiadomością dla udręczonych remontem pasażerów jest to, że od czwartku, 7 listopada br. pasażerowie podróżujący pomiędzy Skierniewicami i Żyrardowem a Warszawą mogą korzystać ze wszystkich kursujących na tym odcinku pociągów uruchamianych przez Koleje Mazowieckie i PKP Intercity, bez względu na to, czy posiadają bilet Kolei Mazowieckich czy PKP Intercity. Dotyczy to zarówno biletów okresowych, jak i biletów jednorazowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasażerowie linii Warszawa – Skierniewice mogą korzystać z 25 pociągów PKP Intercity i 60 pociągów Kolei Mazowieckich, legitymując się biletem tylko jednego z przewoźników. Wzajemne honorowanie biletów obowiązywać będzie do 14 grudnia 2013 r. (włącznie).
Z kolei PKP PLK zadeklarowało w ostatnim czasie wzmożoną kontrolę wszystkich urządzeń sterowania ruchem na linii Warszawa - Skierniewice oraz zwiększenie liczby zespołów pogotowia technicznego, które całodobowo dyżurują i na bieżąco usuwają ewentualne usterki, powodujące dodatkowe opóźnienia w kursowaniu pociągów. Spółka przejęła także na siebie obowiązek wygłaszania komunikatów na stacjach, co powinno poprawić funkcjonowanie informacji pasażerskiej.
“Działania podjęte zarówno przez przewoźników, jak i zarządcę infrastruktury kolejowej z pewnością nie wyeliminują wszystkich uciążliwości związanych z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi – mówi prezydent Andrzej Wilk. – Pozwalają jednak mieć nadzieję, że zarówno inwestor, jak i przewoźnicy, nie zapomnieli, że najważniejszym ogniwem komunikacji kolejowej jest pasażer. Jako samorząd, z pewnością będziemy o tym nieustannie przypominać.”
Modernizacja linii kolejowej powoduje też utrudnienia w komunikacji drogowej, co wynika z sukcesywnego zamykania przejazdów przez tory na remontowanym odcinku. I w tej kwestii samorząd Żyrardowa stara się trzymać rękę na pulsie, kwestionując taką organizację ruchu, która kierowałaby strumień pojazdów z miejscowości ościennych (gdzie zamykane są przejazdy) wyłącznie do żyrardowskiego tunelu.
Tu gdzie mieszkam
W Młodzieżowym Domu Kultury podsumowano Powiatowy Konkursu Fotograficzny „Tu gdzie mieszkam”. Do udziału w konkursie zaproszono dzieci i młodzież ze szkół oraz placówek działających na terenie powiatu żyrardowskiego. Na konkurs napłynęło 261 fotografii 39 autorów.
W kategorii do 10 lat I miejsce przyznano Filipowi Chądzyńskiemu z ZSP Nr 4 w Żyrardowie. (II i III miejsca nie przyznano)
W kategorii do 15 lat nagrodzeni zostali:
I miejsce – Kamila Różańska - ZSP Nr 3 w Żyrardowie
II miejsce - Natalia Gronkiewicz - ZSP Nr 6 w Żyrardowie - Patrycja Markus - SP Piekary
III miejsce – Julia Stegenko SP w Guzowie
Wyróżnienia: Piotr Fibich – ZSP Nr 6 w Żyrardowie, Anna Janiszewska - ZSP Nr 6 w Żyrardowie, Aleksandra Burno - ZSP Nr 6 w Żyrardowie, Urszula Uczciwek - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej, Adrian Błoński - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej, Dominika Bonikowska - Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Bartnikach, Krzysztof Wypych - Zakład Poprawczy w Studzieńcu, Aleksandra Bekas - ZSP Nr 1 w Żyrardowie, Karolina Romalska – ZSP Nr 3 w Żyrardowie.
W kategorii do 18 lat nagrodzeni zostali:
I miejsce - Katarzyna Bloch – Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie
II miejsce –Paweł Redmann – Zakład Poprawczy w Studzieńcu
III miejsce – Bartosz Szustakowski – Liceum Ogólnokształcące w Żyrardowie
Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - nagrody rzeczowe.
Zbliża się kolejna zbiórka elektrośmieci w Żyrardowie!
W trzecią sobotę każdego miesiąca, w godz. 9.00 – 14.00, na parkingu przy CH Kaufland przy ul. Skrowaczewskiego 27 odbywa się zbiórka elektrośmieci. Mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać zepsute, zniszczone lub po prostu zestarzałe, zalegające w domu urządzenia elektryczne i elektroniczne. Zbiórka prowadzona jest w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Z korzyścią dla szkół!
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt wydawane są kupony Funduszu Oświatowego. Po przekazaniu ich szkołom biorącym udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” zostaną przeliczone na punkty. Te z kolei placówki będą mogły wymieniać kupony na atrakcyjne pomoce dydaktyczne, np. tablice multimedialne, książki, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia sal.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.elektrosmieci.pl.
ŻYRARDÓW - Moje miasto bez elektrośmieci
Finałowy start w Lublinie
W Lublinie odbył się Finał Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym.
Zawody odbywały się kolejno w Żyrardowie, Świdwinie, Płocku i Lublinie. W czasie całego roku wystartowało w nich 560 zawodników z 20 WOPR-ów. Odbyło się 1690 startów w 20 konkurencjach ratowniczych.
W tegorocznym Grand Prix po raz pierwszy startowali najmłodsi adepci ratownictwa 12-latkowie, dla których przygotowane były konkurencje na krótkich dystansach. Ścigano się w kategoriach: młodzik 12-13 lat, junior młodszy 14-15 lat, junior 16-18 lat oraz senior.
W klasyfikacji generalnej najlepiej z naszej drużyny zaprezentowała się Dagmara Ragan, która zajęła 4 miejsce zdobywając 3769 pkt. W pierwszej dziesiątce znalazły się Dominka Sosnowska oraz Karina Owczarek. Wśród mężczyzna Michał Tomaszewski zajął 14 miejsce, a Rafał Jackowski 15. Należy podkreślić, że w tym roku nasi zawodnicy przeszli do wyższej kategorii wiekowej i są najmłodsi, tak więc wszystko jest jeszcze przed nimi.
Ponadto w Grand Prix Żyrardów reprezentowali: Jarema Teper, Patryk Owczarek, Michał Bartoszek, Jakub Kuran, Kacper Marciniak i Dawid Królikowski. Najmłodsi zawodnicy to Adaś Wiśniewski, Eryk i Dominik Werens, Norbert Zdzieszyński i Oskar Syncerz.
Rusza budowa kolektora sanitarnego „R”
14 listopada, w siedzibie PGK „Żyrardów”, podpisano umowę z wykonawcą na budowę kolektora sanitarnego ,,R”. Przedsięwzięcie realizować będzie Zakład Usług Budowlanych „BUDMEL” Zyguła, Kapusta Spółka Jawna ze Strykowa. W imieniu inwestora podpisy pod dokumentem złożyli Prezydent Miasta Andrzej Wilk oraz Wiceprezes PGK „Żyrardów” Ryszard Chudzik.
Inwestycja jest jednym z zadań realizowanego przez miejską spółkę projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów - Etap II”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zadanie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej wraz z odejściami w pasach drogowych począwszy od ulicy Mickiewicza w kierunku centrum miasta, przez tereny pofabryczne, aż do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Czystej. Będzie to odcinek o łącznej długości ok. 3400 mb. Wartość zadania to blisko 6,4 mln zł brutto.
„Realizacja kolektora sanitarnego „R” – mówi Zdzisław Wilk, Prezes PGK „Żyrardów” – pozwoli na likwidację funkcjonującego obecnie tzw. “kanału roszarniczego”, który z racji swojego wieku w wielu miejscach jest już po prostu nieszczelny. Nowy kolektor poprawi zatem funkcjonowanie systemu kanalizacji sanitarnej i ograniczy napływ do kanalizacji wód infiltracyjnych i przypadkowych.”
Jak podkreśla prezydent Andrzej Wilk, rozpoczynająca się właśnie inwestycja otworzy także drogę do zagospodarowania przestrzeni publicznej na terenie dawnych zakładów lniarskich. „Konieczność budowy nowego kolektora sanitarnego, biegnącego na znaczącym odcinku właśnie przez teren pofabryczny – mówi prezydent - była jedną z głównych przyczyn naszej powściągliwości w zakresie budowy dróg w obrębie Centrali. Realizacja utwardzonych ciągów komunikacyjnych nie miałaby bowiem sensu, skoro w perspektywie mieliśmy zakrojone na dużą skalę prace ziemne związane z budową sieci kanalizacyjnej.”
Nadzór inwestorski nad przedsięwzięciem pełni firma BUD INVENT Sp. z o.o. Planowane zakończenie prac, to jesień 2015 roku.
Ponad trzystu uczniów objętych programem „Wyprawka szkolna”
Wydział Oświaty i Kultury Fizycznej UM podsumował tegoroczną edycję rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Łączna kwota dofinansowania przyznanego uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych, to 74.659,09 zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba uprawnionych do otrzymania pomocy wzrosła o ok. 24%.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2013r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników
i materiałów dydaktycznych w roku szkolnym 2013/2014 programem „Wyprawka szkolna” objęci zostali uczniowie rozpoczynający naukę w klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, a także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie, w przypadku uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, był dochód na osobę w rodzinie nieprzekraczający kwoty 539 zł netto (jest to kryterium określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych). Dla uczniów pozostałych klas próg dochodowy wynosił 456 zł netto (kryterium z ustawy o pomocy społecznej). Uczniowie niepełnosprawni mieli prawo ubiegać się o dofinansowanie bez względu na wysokość dochodu.
Wnioski o przyznanie dofinansowania składane były za pośrednictwem placówek szkolnych. Wszyscy uczniowie zgłoszeni przez dyrektorów szkół otrzymali pomoc finansową.
W sumie przyznano dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych 333 uczniom, w tym 45 uczniom klasy I, 62 uczniom klasy II, 37 uczniom klasy III, 34 uczniom klasy V oraz 18 uczniom klasy II szkół ponadgimnazjalnych (LO, ZSZ, Technikum). Dofinansowanie otrzymało też 137 uczniów niepełnosprawnych uczęszczających do szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych.
Na realizacje zadania samorząd otrzymał dotację celową z budżetu centralnego.
Ograniczenia w ruchu na ul. Wysockiego
W dniach 25 listopada od godziny 20:00 do 26 listopada do godziny 16:00 wyłączona zostanie z ruchu ul. Wysockiego na odcinku od ul.Okrzei do ul.16 Stycznia.
Zamknięcie ulicy związane jest z koniecznością usunięcia suchych topól, których korony zwisają nad jezdnią. Topole stwarzają poważne zagrożenie dla życia ludzkiego, zaparkowanych tam samochodów i linii elektrycznej. Prace przeprowadzone zostaną przez zakład energetyczny.
Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS
W dniach 18-22 listopada we wszystkich oddziałach i inspektoratach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie całego kraju, w tym również w żyrardowskiej placówce, trwa „Tydzień Przedsiębiorcy”.
"Tydzień Przedsiębiorcy", to akcja informacyjna adresowana do firm spoza sektora rolniczego, a także dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć działalność gospodarczą. Przedstawiciele ZUS udzielają m.in. informacji na temat udogodnień elektronicznych dla klientów ZUS, które pozwalają na załatwienie szeregu formalności bez wychodzenia z domu. Udzielane są również informacje o ulgach, zasadach odroczeń płatności i umorzeniach zaległych składek ubezpieczeniowych, a także o zmianach w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych oraz rozszerzonej możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego.
Na specjalnie przygotowanych stanowiskach informacyjnych na przedsiębiorców i przyszłych przedsiębiorców, czekają nie tylko eksperci ZUS, ale także przedstawiciele urzędu skarbowego, urzędu pracy i urzędu miasta. Z ramienia żyrardowskiego Magistratu, w dniach 19 i 21 listopada, w akcji uczestniczy Jadwiga Szcześniak, Naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej.
Przetarg na dowóz dzieci
Prezydent Miasta Żyrardowa ogłasza przetarg nieograniczony na dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i ośrodków, umożliwiających dowożonym dzieciom realizację obowiązku szkolnego/nauki.
Badania mammograficzne dla żyrardowianek dofinansowane z budżetu miasta
Do końca roku kobiety wykonując badanie mammograficzne w Żyrardowie przy ul. Wyspiańskiego 6b, odbiorą prezent w formie kosmetyku, w ramach akcji Łączy Nas Kobiecość. Realizatorem mammografii jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medica” z siedzibą w Łodzi.
Kobietom w wieku 50-69 lat (raz na dwa lata) badanie w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkankom Żyrardowa w wieku 40-49 lat i powyżej 69 roku życia, czyli nie objętym programem finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonanie badania dofinansowuje Prezydent Miasta Żyrardowa. Dla nich koszt badania to tylko 10 zł.
Każda z Pań, której wynik wymaga dalszej konsultacji lekarza wraz z wynikiem badania otrzymuje informację, gdzie powinna się udać by wykonać dalsze badania.
Dzięki akcji wzrosła liczba mieszkanek korzystających z profilaktycznych badań mammograficznych. Każdego miesiąca zgłasza się około 150 kobiet, ale wciąż jest wiele mieszkanek, które odkładają decyzję zbadania się na później. Zachęcamy zatem, by uczyniły to jak najszybciej, upominki czekają.
Zapisy na badanie przyjmowane są pod numerami telefonów: 517-544-004 lub 42 254 64 10.
CZYM JEST MAMMOGRAFIA?
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi (prześwietlenie), polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.
Mammografia jest bezbolesna. Jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez specjalistów - lekarzy radiologów.
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym (przesiewowym) wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych, wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo skuteczne, ponieważ znacznie zwiększa szansę wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.
Nawet, jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.
TWOJE PIERSI ŚWIADCZĄ O TOBIE
Szczególnie zwróć na nie uwagę w przypadku :
-
zmiany ich skóry : przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki, celulit ,
-
wyciek z brodawki : poza okresem karmienia , wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy,
-
nadżerkę brodawki - zazwyczaj występuje w postaci nie gojącej się krosty czy owrzodzenia,
-
zmianę kształtu otoczki - może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
-
zmianę kształtu lub wielkości piersi - piersi mogą niesymetrycznie zmienić swój wygląd,
-
wyczuwalny ograniczony guzek piersi,
-
wciągniętą brodawkę sutkową, która dotychczas wyglądała normalnie.
Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi.
Ulica Próchnika już gotowa
Zakończyła się inwestycja drogowa w ulicy Próchnika. Wykonawcą, wyłonionym w trybie przetargu nieograniczonego, było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych w Grójcu Sp. z o.o. Budowa ulicy, a zwłaszcza kanalizacji deszczowej, była niezwykle ważna z punktu widzenia sprawności odprowadzania wód deszczowych z tego terenu. Mała powódź, jaką przeżyli mieszkańcy tej ulicy wiosną tego roku, nie powinna się już powtórzyć.
Do realizacji inwestycji Miasto przystąpiło w roku 2012, opracowując dokumentację projektowo-kosztorysową. Budowa ulicy rozpoczęła się w połowie tego roku. Powstała jezdnia z kostki betonowej o szerokości 6 m. Po jednej stronie jezdni powstał wybudowano również z kostki betonowej o szerokości 2,50 m. Natomiast z drugiej strony wybudowano chodnik w poziomie jezdni o szer. 1,50 m. Utwardzone też zostały kostką betonową zjazdy do posesji.
Inwestycja obejmowała także budowę sieci kanalizacji deszczowej o długości 279,20 mb wraz wpustami ulicznymi. Przy okazji realizowania inwestycji Spółka PGK rozbudowała sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.
Koszt budowy ul. Próchnika, uwzględniając dokumentacją techniczną, wyniósł 650 485,12 zł.
Budowa ulicy Próchnika wraz z infrastrukturą ma duże znaczenie dla poprawy gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi w tej części miasta. Wybudowana w ulicy kanalizacja deszczowa, obok wód opadowych, przejmuje również wody napływające do dzielnicy rowami ze strony wsi Bieganów.
Miasto pozyskało środki na zakup maszyn dawnych Zakładów Lniarskich
W trosce o ochronę dziedzictwa przemysłowego i popularyzowanie lniarskich tradycji Żyrardowa, prezydent Andrzej Wilk podjął starania, mające na celu wpisanie do rejestru zabytków parku maszynowego Zakładów Lniarskich oraz nabycie przez Miasto zabytkowych maszyn na cele ekspozycyjne, z myślą o utworzeniu w dalszej perspektywie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Żyrardowa przygotował projekt INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki-ekspozycja maszyn włókienniczych, który - decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego - został zatwierdzony do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013, Działanie 6.2 Turystyka. Głównym przedsięwzięciem w projekcie jest zakup zabytkowego parku maszynowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie na cele ekspozycyjne.
Wcześniej, staraniem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Żyrardowie, planowane do nabycia maszyny zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego, decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków z dnia 23 kwietnia br. Maszyny te pochodzą z lat 60, 70 i 80-tych XX wieku i stanowią kompletny park maszynowy, dzięki któremu będzie można prezentować proces kolejnych przekształceń surowca włókienniczego i tkanin. Dodatkowo Miasto nabędzie jeszcze dwie maszyny, pochodzące z początku XX wieku, które z racji swojego wieku już znacznie wcześniej objęte zostały prawną ochroną konserwatorską.
Ponadto, w ramach projektu, zaplanowano szereg innych działań zmierzających do przygotowania ekspozycji. W pierwszej kolejności maszyny zostaną poddane konserwacji. Przewidziano także zakup urządzeń multimedialnych uatrakcyjniających zwiedzanie. W celu jak najszerszej dostępności muzealnej oferty, opisy do wystawy przygotowane zostaną również w języku Braille'a. Projekt przewiduje także realizację zadań z zakresu promocji ekspozycji poprzez druki wielkoformatowe, prezentery informacyjne, portal turystyczny Miasta Żyrardowa/Industrialnego Mazowsza oraz nieodpłatne materiały i publikacje takie, jak przewodnik, mapy czy program zwiedzania.
Zaplanowane w ramach projektu zadania mają służyć powstaniu w naszym mieście Muzeum Lniarstwa – placówki prezentującej dziedzictwo kulturowe Żyrardowa w formie interaktywnej, pozwalającej zwiedzającym na udział w procesie powstawania wyrobów lnianych.
Obecnie przygotowane zostały dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie. Realizacja projektu powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale 2014 r. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 588 tys. zł, natomiast kwota dofinansowania stanowi 83% wartości projektu i wynosi ponad 488 tys. zł.
18. Poetyckie Wieczory Podwójne
W ubiegłym tygodniu w Centrum Kultury po raz czwarty odbyły się Poetyckie Wieczory Podwójne. Impreza, choć o nieco zmienionym tytule, ściśle nawiązuje swoim scenariuszem do cyklu spotkań literackich, od trzech lat odbywających się we wszystkie nieparzyste miesiące. Tym razem Jerzy Paruszewski (Żyrardowskie Wieczory Literackie) zaprosił miłośników wiersza i pieśni na wieczór z parą (małżeńską) artystów Konfraterni Poetyckiej „Biesiada”, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie: Sabiną i Jackiem Furmańskimi.
Spotkania te zawsze składają się z dwóch części: występu zaproszonych twórców i prezentacji dorobku artystycznego osób zgłaszających się „z sali”.
Państwo Furmańscy zostali przedstawieni przez Jerzego Paruszewskiego słowami wielkiego poety, zmarłego niedawno Zbigniewa Jerzyny, który o wierszach Sabiny Furmańskiej powiedział, że czytając je „wchodzimy w świat ludzi bezbronnych i zagubionych, pokrzywdzonych i bezdomnych, wyobcowanych i samotnych”, a o J. Furmańskim mówił: „zmaga się z mrokiem i wydobywa z niego, woła o obecność drugiego człowieka”. Ten dramatyzm towarzyszył im zawsze, a mają na swoim koncie tomiki poezji „Malowane marzeniem” i „Mały realizm” (Sabina) oraz „Co wiatr przyniesie” (Jacek). Drukowani byli też w antologiach grupy poetyckiej WARS. Poza wierszami (w tym wielu nowymi, jeszcze z maszynopisów), zebrani usłyszeli piosenki poetyckie z muzyką kompozycji Jacka i zaśpiewane przez niego z własnym akompaniamentem gitarowym - słowa nierzadko napisał sam, często są autorstwa Sabiny, albo Wiesława Piwowarskiego (zaprzyjaźnionego poety z Warszawy), jak również klasyków polskich i nie tylko (Grochowiak, Baczyński, Lermontow). Większość utworów pochodziła z płyty „Pytania o sens”, nagranej przez Jacka w ubiegłym roku - 18. PWP były okazją do jej promocji.
Poezja Sabiny i Jacka głęboko poruszyła słuchaczy. Wywiązała się dyskusja, choć może raczej należałoby nazwać ją serdeczną rozmową.
W drugiej części wieczoru szczęśliwych posiadaczy znalazły książki, jak zwykle ufundowane na PWP przez Prezydenta Miasta Żyrardowa. Spośród grona korzystających z „wolnego mikrofonu dla wszystkich, którzy wiersze piszą”, los uśmiechnął się do Jacka Furmańskiego (wybrał dla siebie dzieło: Szymon Hołownia - „Last minute, 24 h chrześcijaństwa na świecie”), a na proste pytanie prowadzącego prawidłowo odpowiedział Stanisław Wasilewski z ŻWL (wygrał biografię: Elżbieta Baniewicz - „Gajos”).
Termin następnego PWP przypada już w nowym, 2014 roku. Podobno chęć utrwalenia zmodyfikowanej (oby ostatecznie) nazwy imprezy nie oznacza, że spotkania będą miały dotychczasowy charakter. Być może warto przygotować się na zmiany...
JP
Dzień Pluszowego Misia w bibliotece
Jak co roku, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie zaprosiła dzieci ze szkół i przedszkoli powiatu żyrardowskiego do udziału w „misiowych” konkursach. Pierwszy z nich pn. „Misiowa bajka”, adresowany był do grup przedszkolnych i zerówek szkolnych, których zadaniem było wspólne wykonanie książeczki z bajką o misiu. Drugi, kierowany do dzieci starszych (kl. I – V), pn. „Misiowa poducha”, polegał na uszyciu przez uczestników „misiowych” poduszek.
W dniu 25 listopada br. w siedzibie Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się podsumowanie obu konkursów oraz wręczenie nagród.
W konkursie „Misiowa bajka” nagrodzeni zostali:
- I miejsce – grupa 5-latków z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Żyrardowie, pod opieką Pani Teresy Parafińskiej
- II miejsce – grupa 5-latków z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Żyrardowie, pod opieką Pani Katarzyny Gozdek
- III miejsce – grupa 5-6-latków „Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Żyrardowie
- wyróżnienie – grupa 6-latków „Żabki” z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Żyrardowie
- wyróżnienie – grupa „0”B 5-6-latki ze Szkoły Podstawowej w Korytowie
W konkursie „Misiowa poducha” nagrodzone zostały następujące osoby:
- I miejsce – Marcelina Gędziarska z ZSP w Puszczy Mariańskiej
- II miejsce – Borys Kaczur z ZSP nr 4 w Żyrardowie
- III miejsce – Emilia Wielińska z ZSP nr 3 w Żyrardowie
- wyróżnienie – Wiktor Kozłowski z ZSP w Wiskitkach
- wyróżnienie – Julia Kaczmarska z ZSP nr 2 w Żyrardowie
W tym szczególnym, „pluszowym” dniu nie zabrakło w bibliotece „misiowej” niespodzianki dla dzieci, w postaci ogromnego „misiowego” tortu, który wzbudził uśmiechy na buziach laureatów.
Zawody torowe - BGŻ Arena
W dniach 23-24 listopada siedmioro zawodników i zawodniczek GKŻ-OSiR Żyrardów: Magda Ciesielska, Wiktoria Banasiak, Sebastian Płaza, Kamil Niewiadomski, Norbert Obrzud, Patryk Cieślak i Grzegorz Bińkowski wzięło udział w zawodach torowych organizowanych dla najmłodszych kategorii wiekowych na torze BGŻ Arena w Pruszkowie. Zawodnicy i zawodniczki stratowali w pięciu wyścigach (250 m z lotu, wyścigi: scratch, punktowy, australijski i sprint drużynowy). Młodych zawodników dzielnie wspierały przez cały czas trwania zawodów starsze zawodniczki GKŻ - Natalia Rutkowska i Eugenia Bujak.
W kategorii młodzik świetnie spisał się Sebastian Płaza wygrywając w rundzie z lotu na 250 m (na poprzednich zawodach był 4. w tej konkurencji). Świadczy to o dużym postępie naszego zawodnika. W wyścigu punktowym był 11., w wyścigu scratch 15. i w wyścigu australijskim był 16. Norbert w rundzie z lotu był 27. a Patryk Cieślak 29.
Najlepiej w kategorii żak wypadł Kamil Niewiadomski, który zwyciężył aż w 3 wyścigach: w wyścigu australijskim, w wyścigu punktowym, w wyścigu scratch a w rundzie z lotu był 7. Ponownie wykazał się bardzo mądrą i taktyczną jazdą wygrywając trzy trudne i ciężkie wyścigi. W tej samej kategorii wiekowej Grzegorz Bińkowski w rundzie z lotu był 12. w wyścigu scratch był 5., w wyścigu punktowym 8., a razem z Kamilem w sprincie drużynowym zajęli 3. miejsce.
Nie gorzej w tej samej kategorii wiekowej wypadła Magda Ciesielska, która wygrała wyścig punktowy i australijski. Razem z Wiktorią Banasiak zajęły też pierwsze miejsce w sprincie drużynowym.
Były to kolejne zawody, w których startowali nasi młodzi zawodnicy zdobywając niezbędne w ściganiu doświadczenie.
Jarosław Potocki
Konsultacje projektów uchwał dotyczących przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
Prezydent Miasta Żyrardowa zaprasza organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które prowadzą działalność statutową na terenie gminy Żyrardów w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym, do udziału w konsultacjach w związku z zamiarem podjęcia uchwał w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
Przedmiotem konsultacji są projekty uchwał w sprawach: Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 rok, Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2014 rok i Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020.
Celem konsultacji jest poznanie opinii organizacji pozarządowych, działających na terenie Miasta na temat ww. projektów uchwał.
Konsultacje rozpoczynają się 27 listopada br. i potrwają do 11 grudnia br.
Organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na portalu internetowym: www.zyrardow.pl
Wypełniony formularz można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa przy Placu Jana Pawła II nr 1.
W ciągu 20 dni od zakończenia konsultacji, na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: http://zyrardow.pl zostaną zamieszczone wyniki konsultacji, zawierające zestawienie opinii wraz ze stanowiskiem Prezydenta Miasta Żyrardowa.
Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Żyrardowa, ul. Mireckiego 56, tel. 46 858 15 66.
Jacek Bławut i jego filmy w kinie ,,Len”
W piątek, 29 listopada, o godz. 18.00, Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków zaprasza do kina „Len” na spotkanie z reżyserem Jackiem Bławutem oraz projekcje filmów dokumentalnych: Szczur w koronie, Ostatni raz kawaler. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Szkoła Wajdy w Żyrardowie”.
Jacek Bławut – polski operator, reżyser filmowy, aktor, wykładowca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy i PWSFTviT w Łodzi, ponadto wykładał w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu (Camerimage Film School). W latach 1992-94 współwydawca magazynu "Film na Świecie". Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 2008-2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2011 zastępca członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem zdjęć do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Marka Koterskiego czy Feliksa Falka. Od połowy lat 80. realizuje przede wszystkim własne filmy dokumentalne. Reżyser tworzy kino autorskie skupione głównie na jednym bohaterze, co stało się jego swoistym znakiem rozpoznawczym. Jacek Bławut był wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie (m.in. „Nienormalni”, „Born Dead”, „Wojownik”) .
SZCZUR W KORONIE
"Boże, użycz mi pogody ducha, abym pogodził się z tym, czego nie mogę zmienić; odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić; i mądrości, abym odróżnił jedno od drugiego; niech się dzieje wola Twoja, Panie, a nie moja". Modlitwę wspólnot Anonimowych Alkoholików powtarzają za Staszkiem zgromadzeni w mieszkaniu mężczyźni. Jest wśród nich także 32-letni Michał. To dla niego się tu zebrali. Michał jest ciężko chory. Śmiertelnie chory. Michał jest alkoholikiem. Pytany o najbliższych wymienia Staszka i Jacka. Ojca, który dał mu wyłącznie życie i nazwisko, nigdy nie znał. Matkę opuścił przed kilkoma laty, nie interesuje się jej losem. Odkąd umarła babcia, Michał próbował różnych alkoholi. Pił piwo, wódkę, tanie czerwone wino. I denaturat, biały i niebieski. Najpierw sprzedawał to, co w domu było najmniej potrzebne. Potem to, co było podwójne. Po co kolorowy telewizor, skoro jest czarno-biały? Po co telewizor w ogóle, skoro jest wieża stereo? Po co głośniki, skoro wystarczą słuchawki? Skoro słucha się tylko przez słuchawki, wieżę można zamienić na małe radio tranzystorowe. Po co radio tranzystorowe, skoro nie słucha się muzyki? Teraz w mieszkaniu Michała jest tylko łóżko. W pokoju dziennym, pod sufitem, jaskółki uwiły gniazdo. Kiedy jest zimno lub Michałowi brakuje pieniędzy, idzie do Staszka. Staszek ma dość pijackich wykrętów przyjaciela, pędzi go z domu. Ale zawsze w końcu przygarnie, przenocuje. Kamera Jacka Bławuta podążą za Michałem krok w krok. Szklane oko śledzi losy bohatera, jego dylematy, bezsilność w walce z morderczym nałogiem. Czasem Michał zdaje sobie sprawę z pędu do samozagłady. - Ratujcie mnie - krzyczy. Kolejny pobyt w szpitalu na krótko daje nadzieję zwycięstwa. Michał staje się życzliwszy, mniej kłamie. - My jesteśmy abstynenci, nas alkohol nie zakręci - Michał bawi się wraz z innymi i tańczy podczas występu zespołu disco-polo. Kiedy jednak przyjaciele spuszczą go z oka, budzą się wódczane demony, zaś deliryczny "szczur w koronie" osacza bohatera. W 2005 roku reżysera Jacka Bławuta wyróżniono nagrodą Grand Prix łódzkiego Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" i Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym. "Szczur w koronie" zdobył nagrodę publiczności "Jancio Wodnik" w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej -Prowincjonalia' 2006. [TVP]
OSTATNI RAZ KAWALER
Samo wesele Janka (Jana Nowickiego) i Małgosi (Małgorzaty Potockiej) ma w sobie wiele uroku. Jest mieszanką różnych światów: tego naszego, rodem z prowincji, jak i tego, który zaistniał u nas w ostatnich latach, pachnący importem. To zderzenie jest oczywiście nie tylko zapisem naszych czasów, niesie też specyficzny klimat, który tak samo może bawić, jak i budzić niepokój. Wesele staje się pretekstem do rozmów na tematy, które na pierwszy rzut oka są oczywiste, ale w tym miejscu, wśród tych osób brzmią inaczej, są wyjątkowo wyraziste. Będziemy wśród ludzi o różnych doświadczeniach życiowych, od prostego rolnika po inteligenta, artystę. To zderzenie doprowadzi nas do refleksji, spojrzenia na to, co nas otacza, na nasze życie. [TVP]
Talent wokalny podopiecznej ,,Młodeku” doceniony na ogólnopolskim forum
Magdalena Dąbkowska, uczestniczka zajęć wokalnych prowadzonych przez panią Agnieszkę Orzechowską w Młodzieżowym Domu Kultury, zdobyła wyróżnienie na XI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży „Nad wierną rzeką” w Małogoszczu. Magda znalazła się w gronie laureatów festiwalu dzięki znakomitemu wykonaniu piosenki z kabaretu Starszych Panów pt. „Deszczyk”.
W tym roku po raz pierwszy Młodzieżowy Dom Kultury miał swojego reprezentanta na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży „Nad wierną rzeką” w Małogoszczu. Festiwal poprzedzały kwalifikacje na podstawie nadesłanych nagrań. Magdalena Dąbkowska rywalizowała z dziećmi, które są laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali m.in. w Koninie, Kielcach, Tarnobrzegu. Magda została zakwalifikowana w kategorii wiekowej od 13 do 15 lat.
Patronat Honorowy nad imprezą objął Starosta Powiatu Kieleckiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz, a patronat medialny m.in. TVP Kielce oraz Radio Kielce i Radio Fama.
Występy młodych wokalistów oceniało jury w składzie: Anna Józefina Lubieniecka, Beata Misztal, Piotr Salata oraz Krzysztof Pitula.
Poziom artystyczny uczestników był bardzo wysoki. Magda dzielnie rywalizowała z pozostałymi wykonawcami, wykonując piosenkę z kabaretu Starszych Panów pt. „Deszczyk”. Na specjalne życzenie jurorów zaprezentowała drugi utwór pt. „Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German. Wykonanie utworów przez Magdę zostało docenione przez jury, które uhonorowało młodą wokalistkę wyróżnieniem w jej kategorii wiekowej.
Mamy nadzieję, że Magdę zobaczymy jeszcze w tym roku na kolejnym liczącym się ogólnopolskim festiwalu. Będziemy mocno trzymać kciuki, życząc jej kolejnych sukcesów.
Rada Miasta za porozumieniem w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
W ślad za podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Wilka wraz z 36 innymi gminami Wielostronnej deklaracji współpracy gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, Rada Miasta Żyrardowa na ostatniej sesji podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Miastem Żyrardów a m.st. Warszawą i pozostałymi gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Uchwała Rady Miasta Żyrardowa stanowi kolejny krok w kierunku zacieśnienia i sformalizowania współpracy Miasta Żyrardowa z gminami, które zadeklarowały wolę realizacji instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF).
ZIT to nowy instrument wspierający rozwój miast poprzez realizację zintegrowanych projektów, współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Został on skierowany wprost do miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych w celu stymulowania współpracy pomiędzy gminami, a przede wszystkim wspólnej realizacji przedsięwzięć projektowych o charakterze zintegrowanym.
Przyjęto, iż najbardziej optymalną formą współpracy wszystkich gmin WOF dla potrzeb ZIT będzie porozumienie międzygminne. Porozumienie to będzie regulowało w szczególności kwestie współpracy gmin przy programowaniu, wdrażaniu, koordynacji, finansowaniu, ewaluacji oraz rozliczaniu ZIT WOF.
Wyrażenie zgody przez rady poszczególnych gmin na przystąpienie do współpracy w ramach ZIT WOF i zawarcie porozumienia pomiędzy gminami WOF jest warunkiem koniecznym do wdrożenia ZIT WOF, a w konsekwencji pozyskania po 2014 roku dodatkowych funduszy na rozwój miast.
Podstawą realizacji instrumentu ZIT będzie Strategia akceptowana przez wszystkie gminy biorące udział w realizacji ZIT WOF.
Projektowana regulacja nie spowoduje bezpośrednio obciążeń finansowych dla budżetu Żyrardowa związanych z koordynacją i obsługą administracyjną ZIT. Wydatki kwalifikowalne w tej kategorii będą pokrywane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Chcąc realizować projekty ZIT WOF Miasto Żyrardów będzie zobligowane do zapewnienia wkładu finansowego na realizację własnych projektów, których propozycje przedłoży w ramach ZIT WOF.
Komunikacja miejska w nowej odsłonie
W połowie listopada zmienił się rozkład jazdy oraz trasy linii autobusowych funkcjonujących na terenie miasta. Nowa siatka połączeń jest wynikiem przeprowadzonych przez Urząd Miasta konsultacji społecznych, w trakcie których wszyscy użytkownicy komunikacji miejskiej mieli okazję przekazać swoje sugestie i uwagi.
„Ponieważ podstawową intencją wprowadzonych zmian było dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb i oczekiwań mieszkańców – mówi prezydent Andrzej Wilk – zdecydowaliśmy się jak najszerzej uspołecznić proces budowania nowego rozkładu. Z uwagą wsłuchiwaliśmy się zarówno w głosy docierające do nas bezpośrednio od pasażerów, jak też we wnioski kierowane w imieniu żyrardowian przez Samorządy Mieszkańców. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w prace nad tworzeniem nowego rozkładu i zadali sobie trud komunikowania się z nami w tej sprawie. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z mieszkańcami udało się wypracować zadawalające rozwiązania, a wprowadzone zmiany spełniać będą oczekiwania szerokiej grupy użytkowników komunikacji miejskiej.”
W nowej obowiązującej już wersji rozkładu jazdy Linia nr 3 została wydłużona o przejazd przez osiedle Wschód, ulicami I. Zielińskiej, Kpt. Pałaca, F. de Girarda. Linia biegnie teraz również ul. Okrzei, by ułatwić dojazd pacjentom funkcjonujących tam przychodni lekarskich. W odpowiedzi na sugestie mieszkańców wszystkie linie przejeżdżają obecnie także ulicą Limanowskiego, co z kolei ułatwić ma dojazd do szpitala.
Zmianie uległa również trasa linii nr 7. W obecnym kształcie łączy ona bezpośrednio osiedla Wschód i Żeromskiego, z pominięciem dworca PKP, co skróciło przejazd między dwiema największymi dzielnicami mieszkaniowymi Żyrardowa.
Z kolei nowo powstała linia nr 8 obsługuje mieszkańców ulicy Bohaterów Warszawy aż do Al. Wyzwolenia.
Linie 1 oraz 2 (dawne busy), tak jak dotychczas, zapewniają szybką komunikację między dworcem PKP a osiedlami Wschód i Żeromskiego. Z założenia mają być one dostosowane do godzin odjazdu i przyjazdu pociągów, co w sytuacji prowadzonej modernizacji linii kolejowej, powodować będzie niestety konieczność wprowadzania częstych korekt w rozkładzie jazdy, w ślad za zmianami wprowadzanymi przez PKP.
„Budując nową siatkę linii i nowy rozkład jazdy wzięliśmy pod uwagę niemal wszystkie uwagi napływające ze strony mieszkańców – mówi Danuta Izworska z Wydziału Działalności Gospodarczej UM, nadzorująca funkcjonowanie komunikacji miejskiej. – Mimo, że nowy rozkład jazdy wszedł już w życie, nadal otwarci jesteśmy na sugestie mieszkańców, dotyczące zarówno godzin kursowania autobusów, jak i przebiegu poszczególnych linii. Wszystko po to, by w jak najszerszym stopniu komunikacja miejska odpowiadała oczekiwaniom tych, którzy z niej na co dzień korzystają.”
Szkolenie dla podmiotów sprzedających alkohol
10 grudnia (wtorek), o godz. 10.00, w Centrum Kultury w Żyrardowie odbędzie się bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.
Główny temat szkolenia to przybliżenie najważniejszych obowiązków spoczywających na przedsiębiorcach prowadzących detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, wynikających z zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przedstawione zostaną także zasady naliczania opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Mowa będzie również o sposobach ograniczania sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, a także skutkach prawnych nieprzestrzegania zasad i warunków sprzedaży napojów alkoholowych.
Organizatorami szkolenia są: Wydział Działalności Gospodarczej UM, Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej UM oraz Straż Miejska.
Mistrza Stannego ,,Prace domowe IV”
Galeria ,,Resursa” w Żyrardowie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy ilustracji Janusza Stannego ,,Prace domowe IV”. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 7 grudnia, o godz. 17.00. Janusz Stanny jest jednym z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej. Na wystawie w Resursie zaprezentowane zostaną zarówno ilustracje do książek dla dorosłych, jak i do bajek.
Janusz Stanny powiedział w jednym z wywiadów, że zilustrował wszystko, od Biblii i „Don Kichota”, po „Pana Tadeusza”. Może z wyjątkiem Joyce'a, bo po prostu nie chciał. W swoich pracach łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Z równą swobodą i wirtuozerią ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych. W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki prowadził Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego, którą ukończyło 250 wychowanków.
Żyrardowska ekspozycja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej sali znajdą się prace dla dorosłych. Będzie można zobaczyć w całości ,,Dekalog”, oraz wybrane prace do ,,Ubu Króla” Alfreda Jarry, ,,Mrówek” Antoniego Głowackiego i ,,Felietonów” Stefana Wiecheckiego ,,Wiecha”. W drugiej sali znajdą się ilustracje dla dzieci. Są to ,,Bajki” Jean’a de la Fontain’a, ,,Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i ,,Lis Przechera” Johana Wolfganga Goethego. Wystawę „Prace domowe IV” z przyjemnością obejrzy każdy, bez względu na wiek. Dla wielu będzie to podróż w czasy dzieciństwa. Warto na wystawę wybrać się całą rodziną.
,,Prace domowe” to cykl jubileuszowych ekspozycji zapoczątkowanych wystawą w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007, która zbiegła się z rocznicą 75-lecia urodzin artysty i 50-leciem pracy twórczej. Kolejne wystawy zostały zaprezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (2012).
Profesor Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. - ilustrator, grafik, pedagog.
Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmuje się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Jest też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: „Baśń o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła”, „Koń i kot”. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należy do grona mistrzów gatunku – najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych.
Od 2003 r. prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi.
Janusz Stanny o sobie
Od 1975 roku przez ćwierć wieku kierowałem pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w której każdego roku byłem promotorem ok.10 osób, otrzymujących dyplom i tytuł magistra. Mam więc rozrzuconych po świecie 250 wychowanków, co dla mnie jest oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu iż tylu młodych ludzi obdarzyło mnie zaufaniem. Moja twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku w którym otrzymałem dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonałem ogromną ilość okładek, opracowałem ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii.
Napisałem i zilustrowałem trzy autorskie książki dla dzieci a także wydałem 100 stronnicową książkę moich rysunków. Ilustrowałem wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej.
Oto niektóre z nich:
Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki) Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse).
Ilustrując zawsze byłem wierny tekstowi i służebny wobec literatury którą opracowywałem, a do literackiego przekazu odnosiłem się z szacunkiem i nigdy nie zamierzałem być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł, Złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie.
O formalnych zaletach lub niedostatkach moich prac niczego nie powiem, ponieważ wiem jak bezsilne jest słowo którym próbujemy opisać obraz.
W konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku” otrzymałem nagrody za ilustracje do książek:
„Przygody Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana (Czytelnik) w 1965,
„Awantura o kapcie” J. Wilkowskiego (Ruch) w 1968,
„Deszczowa muzyka” J. Kulmowej (Ruch) w 1971,
„Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni...” M. Michałowskiej (KAW) w 1975,
„Gdybym miał konia” A. Onichimowskiej (KAW) w 1980,
oraz wiele wyróżnień:
1990 – „Lis Przechera” J. W. Goethego (Wyd. PTWK)
1996 – „Rozmawiała gęś z prosięciem” J. Brzechwy (Świat Książki)
Za granicą między innymi: II nagrodę w konkursie w Buenos Aires/1966 za ilustracje
do„Don Kichota” M. Cervantesa, „Premio Grafico” na MTK w Bolonii/1968 za ilustracje
do „Zaczarowanego krawca” H. Januszewskiej (Nasza Księgarnia, 1967), Złoty Medal IBA
w Lipsku/1971 za projekty ilustracji do „Przygód Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana,
Srebrny Medal na targach w Moskwie/1972 za „Baśń o królu Dardanelu”
(Ruch, 1971, nowe wydanie), Medal BIB w Bratysławie/1975 za „Lwy” H. Januszewskiej
(Ruch, 1974), „Premio Europeo” w Padwie/1976 za „Lwy” H. Januszewskiej (Ruch, 1974),
Medal BIB w Bratysławie/1977 za „Baśnie” H. Ch. Andersena (PIW, 1975),
Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY/1998 za ilustracje do książki „Pchła
Szachrajka” J. Brzechwy (Świat Książki, 1996)
Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości otrzymałem:
w roku 1987 nagrodę PTWK, w 1999 nagrodę Ministra Kultury, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY.
W roku 2006 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostałem uhonorowany Złotym Medalem GLORIA ARTIS.
Od roku 2003 prowadzę Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
3 grudnia Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił na XVI edycję Powiatowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 21 uczestników z 9 placówek oświatowych z terenu powiatu żyrardowskiego, a także osoby zgłaszane indywidualnie.
Jury w składzie: Grażyna Beliniak – muzyk, nauczyciel muzyki, Urszula Izdebska – muzyk, nauczyciel muzyki, Aleksandra Rudzińska – muzyk, nauczyciel muzyki, bardzo wysoko oceniło poziom przygotowanych prezentacji.
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I kategoria (kl. I-III)
NAGRODY:
1 miejsce – Natalia Wiechowska - Szkoła Podstawowa w Mszczonowie
2 miejsce – Jakub Markus - Szkoła Podstawowa w Piekarach
3 miejsce – Ada Rudzińska - ZSP Nr 3 w Żyrardowie
WYRÓŻNIENIA:
Natalia Fibich - ZSP Nr 6 w Żyrardowie
Zuzanna Dropińska – zgłoszenie indywidualne
II kategoria (kl. IV-VI)
NAGRODY:
1 miejsce – Natalia Kasprowicz - Szkoła Podstawowa w Piekarach
2 miejsce – Hanna Olak – Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej
WYRÓŻNIENIA:
Julia Woźniak - ZSP Nr 6 w Żyrardowie
Klaudia Woszczyk – Szkoła Podstawowa w Mszczonowie
Julia Szmigiel – Szkoła Podstawowa w Michałowie
Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uhonorowane zostały również poszczególne placówki. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Żyrardowie.
Mikołajki na Placu Jana Pawła II
W dniu dzisiejszym, tj. 6 grudnia, zgodnie z naszą miejską tradycją, prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk zaprasza dzieci na Plac Jana Pawła II na spotkanie ze św. Mikołajem. Mikołajki rozpoczną się o godz. 17.00.
Święty Mikołaj to nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Jak na mikołajkową tradycję przystało, wszystkie dzieci otrzymają od Mikołaja i jego pomocników słodkie upominki.
6 grudnia to dzień, w którym tradycyjnie następuje inauguracja okresu świątecznego w Żyrardowie. Punktualnie o godz. 17.00 tysiącami lampek zabłyśnie największa w naszym mieście choinka, a wraz z nią zaprezentowana zostanie cała świąteczna sceneria centralnego placu Żyrardowa.
Tego wieczoru na Placu Jana Pawła II zabrzmią kolędy i piosenki świąteczne, wprowadzając uczestników Mikołajek w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Serdecznie zapraszamy!
Mikołajki na Placu Jana Pawła II
Ani Mikołajowi, ani tym bardziej dzieciom, wyczekującym na jego przybycie, niegroźna była piątkowa zawierucha. Niesprzyjająca aura nie zepsuła jak zwykle ciepłych i radosnych Mikołajek na Placu Jana Pawła II. Na spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta tradycyjnie zaprosił Mikołaja, w dniu jego święta, prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk.
Mikołaj rozgrzał dzieci serdecznym powitaniem i gorącymi życzeniami Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz góry prezentów pod choinką. Do życzeń dołączyli się poseł na Sejm RP Paweł Sajak, który był partnerem mikołajkowego spotkania, prezydent Andrzej Wilk oraz dyrektor Centrum Kultury, Beata Rusinowska.
Mikołajki były też okazją do prezentacji świątecznej iluminacji świetlnej centralnego placu Żyrardowa. Wtedy to tysiącami białych lampek zabłysła największa w mieście choinka, a wraz z nią cała świąteczna sceneria placu.
Dzieci, które 6 grudnia przybyły na spotkanie z Mikołajem, otrzymały słodkie upominki, miały też możliwość uwiecznienia tej świątecznej chwili na indywidualnej fotografii z Mikołajem.
Podczas Mikołajek Redakcja Głosu Żyrardowa i Okolic rozstrzygnęła ogłoszony na łamach swojej gazety konkurs dla dzieci, nagradzając zwycięzców upominkami.
Partnerami Mikołajek’2013 byli:
Poseł na Sejm RP Paweł Sajak
Alior Bank Oddział Żyrardów
Głos Żyrardowa i Okolic
Zakład fotograficzny KBO FOTO VIDEO
Prezydent Andrzej Wilk serdecznie dziękuje Partnerom za otwarte serca i zaangażowanie w organizację mikołajkowego spotkania.
Pamiątkową fotografię z Mikołajem można odebrać nieodpłatnie w zakładzie fotograficznym KBO FOTO VIDEO przy ul. POW 20/24.
Ilustracje Janusza Stannego w Galerii ,,Resursa”
Choć niesprzyjająca aura nie zachęcała do wyjścia z domów, to i tym razem mieszkańcy Żyrardowa nie zawiedli, przybywając do Galerii ,,Resursa”. A okazja była szczególna.W sobotni wieczór, 7 grudnia, odbył się wernisaż prac jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego.
Zwiedzający mieli okazję podziwiać oryginały prac znanych z licznych publikacji książkowych i prasowych. Mistrz z równą swobodą i wirtuozerią od dziesięcioleci ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych, co znakomicie pokazuje żyrardowska wystawa.
Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej sali wystawiono prace dla dorosłych. Można tu zobaczyć wybrane prace do ,,Ubu Króla” Alfreda Jarry, ,,Mrówek” Antoniego Głowackiego i ,,Felietonów” Stefana Wiecheckiego ,,Wiecha”. Niewątpliwą atrakcją tej części ekspozycji jest ,,Dekalog”, będący jedną z najnowszych realizacji Mistrza.
W drugiej sali znajdują się ilustracje dla dzieci. Są to ,,Bajki” Jean’a de la Fontain’a, ,,Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i ,,Lis Przechera” Johana Wolfganga Goethego. Jest to skromny fragment twórczości Mistrza. W jednym z wywiadów profesor Janusz Stanny powiedział, że zilustrował wszystko, od Biblii i „Don Kichota”, po „Pana Tadeusza”. Może z wyjątkiem Joyce'a, bo po prostu sam nie chciał.
W swoich pracach swobodnie łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Doświadczeniem i umiłowaniem sztuki przez dziesięciolecia dzielił się ze swymi studentami w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzoną przez niego Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki ukończyło 250 wychowanków.
,,Prace domowe IV” to kolejna wystawa zapoczątkowana ekspozycją w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007. Zbiegła się ona z rocznicą 75-lecia urodzin Artysty i 50-leciem pracy twórczej. ,,Prace domowe” zostały pokazane między innymi w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, w Płockiej Galerii Sztuki i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wystawę ilustracji Janusza Stannego ,,Prace domowe IV” można zwiedzać codziennie do końca 2013 roku, w godz. 10.00-18.00
(Resursa. 1 Maja 45, Żyrardów)
Janusz Stanny
Profesor Janusz Stanny urodził się 29 lutego 1932 r. - ilustrator, grafik, pedagog. Dyplom uzyskał w 1957 r. w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Od początku lat 70-tych prowadził Pracownię Ilustracji na macierzystej uczelni, gdzie w roku 1986 otrzymał tytuł profesora. Zajmuje się ilustracją, grafiką książkową, plakatem, rysunkiem satyrycznym i grafiką filmu animowanego. Zilustrował ponad 200 książek, w tym większość dla dzieci. Jest też autorem kilku autorskich książek dla dzieci, w których przekaz literacki tworzy całość z koncepcją plastyczną: „Baśń o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła”, „Koń i kot”. Za swoją twórczość został uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i na świecie, m.in. w 2003 r. Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a w 2006 r. Złotym Medalem Gloria Artis. Należy do grona mistrzów gatunku – najlepszych polskich ilustratorów książkowych i rysowników prasowych.
Od 2003 r. prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi.
Janusz Stanny o sobie
Od 1975 roku przez ćwierć wieku kierowałem pracownią Książki i Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, w której każdego roku byłem promotorem ok.10 osób, otrzymujących dyplom i tytuł magistra. Mam więc rozrzuconych po świecie 250 wychowanków, co dla mnie jest oczywistą satysfakcją wynikającą z faktu iż tylu młodych ludzi obdarzyło mnie zaufaniem.
Moja twórczość w zakresie grafiki użytkowej sięga roku w którym otrzymałem dyplom w Pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, a więc roku 1957. Od tamtego czasu wykonałem ogromną ilość okładek, opracowałem ok. 200 książek, 50 plakatów, kilka opracowań plastycznych filmów animowanych, scenografii.
Napisałem i zilustrowałem trzy autorskie książki dla dzieci a także wydałem 100 stronnicową książkę moich rysunków. Ilustrowałem wszystkie ważne dzieła literatury światowej i polskiej.
Oto niektóre z nich: Biblia, Don Kichot, La Fontaine (Baśnie), Jan Kochanowski (Fraszki)
Henryk Sienkiewicz (Dzieła wszystkie), Lewis Carrol, Pietro Aretino, Goethe, Dante
Mickiewicz (Pan Tadeusz, Ballady i Romanse).
Ilustrując zawsze byłem wierny tekstowi i służebny wobec literatury którą opracowywałem, a do literackiego przekazu odnosiłem się z szacunkiem i nigdy nie zamierzałem być mądrzejszy niż autorzy tych dzieł, Złożyło się szczęśliwie, że były to nazwiska naprawdę wielkie.
O formalnych zaletach lub niedostatkach moich prac niczego nie powiem, ponieważ wiem jak bezsilne jest słowo którym próbujemy opisać obraz.
W konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku” otrzymałem nagrody za ilustracje do książek:
„Przygody Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana (Czytelnik) w 1965,
„Awantura o kapcie” J. Wilkowskiego (Ruch) w 1968,
„Deszczowa muzyka” J. Kulmowej (Ruch) w 1971,
„Ania i Ewa i Marian i Rusak i inni...” M. Michałowskiej (KAW) w 1975,
„Gdybym miał konia” A. Onichimowskiej (KAW) w 1980,
oraz wiele wyróżnień:
1990 – „Lis Przechera” J. W. Goethego (Wyd. PTWK)
1996 – „Rozmawiała gęś z prosięciem” J. Brzechwy (Świat Książki)
Za granicą między innymi: II nagrodę w konkursie w Buenos Aires/1966 za ilustracje
do„Don Kichota” M. Cervantesa, „Premio Grafico” na MTK w Bolonii/1968 za ilustracje
do „Zaczarowanego krawca” H. Januszewskiej (Nasza Księgarnia, 1967), Złoty Medal IBA
w Lipsku/1971 za projekty ilustracji do „Przygód Sindbada Żeglarza” B. Leśmiana,
Srebrny Medal na targach w Moskwie/1972 za „Baśń o królu Dardanelu”
(Ruch, 1971, nowe wydanie), Medal BIB w Bratysławie/1975 za „Lwy” H. Januszewskiej
(Ruch, 1974), „Premio Europeo” w Padwie/1976 za „Lwy” H. Januszewskiej (Ruch, 1974),
Medal BIB w Bratysławie/1977 za „Baśnie” H. Ch. Andersena (PIW, 1975),
Wpis na Międzynarodową Listę Honorową IBBY/1998 za ilustracje do książki „Pchła Szachrajka” J. Brzechwy (Świat Książki, 1996)
Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt twórczości otrzymałem:
w roku 1987 nagrodę PTWK, w 1999 nagrodę Ministra Kultury, w 2003 Medal Polskiej Sekcji IBBY.
W roku 2006 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostałem uhonorowany Złotym Medalem GLORIA ARTIS.
Od roku 2003 prowadzę Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
W dniu 18 grudnia br. (środa) Urząd Miasta Żyrardowa pracuje w godzinach 8.00 - 16.00.
Szanowni mieszkańcy, informujemy, że w dniu 18 grudnia br. (środa) Urząd Miasta Żyrardowa pracuje w godzinach 8.00 - 16.00. Inaczej niż w pozostałe środy w roku, w tym dniu nie będzie dyżuru do godz. 18.00. Za utrudnienia przepraszamy.
Konkurs na realizację zadania publicznego
Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej: na organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych dla osób potrzebujących, będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie, w miejscu zamieszkania - na terenie gminy Miasto Żyrardów.
Oferty konkursowe należy składać do dnia 30 grudnia 2013 r., do godziny 16.00, w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa, przy Placu Jana Pawła II nr 1.
Zarządzenie prezydenta w sprawie konkursu oraz wzór oferty dostępny jest poniżej.
Podstawa prawna ogłoszenia konkursu:
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowanego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011r. Nr 6, poz. 25).
Żyrardów promuje produkt turystyczny Industrialne Mazowsze
Miasto Żyrardów miało okazję zaprezentować swój produkt turystyczny Industrialne Mazowsze wraz z ofertą turystyczną Poszukiwacze Zdobyczy Techniki - Industrialne Mazowsze na konferencji zorganizowanej przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną pt. Sieciowe produkty turystyczne Mazowsza – potencjał rozwoju regionu.
Konferencja odbyła się 19 listopada br. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, w ramach projektu pn. „Promocja skomercjalizowanych pakietów turystycznych w ramach rozwoju sieciowych produktów turystycznych Mazowsza”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W wydarzeniu uczestniczyło ok. 120 osób z branży turystycznej, w tym dyrektor Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki Maria Napiórkowska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jan Błoński, a także usługodawcy, operatorzy produktów turystycznych, pracownicy punktów informacji turystycznej, touroperatorzy, lokalne grupy działania, stowarzyszenia, przedstawiciele samorządów i instytucje kultury oraz wiele innych osób zainteresowanych rozwojem produktów turystycznych Mazowsza.
Szlak turystyczny prezentujący najcenniejsze w naszym regionie zabytki techniki, na którym znajduje się m.in. osada fabryczna Żyrardowa, omówiła podczas konferencji Marlena Markiewicz z Urzędu Miasta Żyrardowa. Przypomnijmy, że to właśnie samorząd Żyrardowa zbudował platformę współpracy pomiędzy czterema podmiotami: Miastem Żyrardów, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz Parowozownią w Skierniewicach, która zaowocowała stworzeniem produktu turystycznego Industrialne Mazowsze i oferty turystycznej pn. Poszukiwacze Zdobyczy Techniki – Industrialne Mazowsze.
Oferta skierowana jest do grup szkolnych, rodzin z dziećmi, zakładów pracy oraz hobbystów. Wycieczka szlakiem zdobyczy techniki odbywa się zabytkowym autobusem typu: Jelcz Ogórek, London Bus czy School Bus. Turyści ruszają z Warszawy. Pierwszym punktem na szlaku jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie, gdzie organizowane są warsztaty w formie edukacyjnej zabawy dla całych rodzin. Kolejny przystanek to Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach odkrywające świat zabytków motoryzacji. Z Otrębus autobus podąża w kierunku XIX-wiecznego industrialnego klimatu, który króluje w Żyrardowie. Tutaj w programie wycieczki jest zwiedzenie zabytków osady fabrycznej, posiadającej status Pomnika Historii. Podróż kończy się w skierniewickiej Parowozowni.
Listopadowa konferencja zorganizowana przez MROT była kolejną już okazją do promocji szlaku. Wcześniej Miasto Żyrardów prezentowało swój produkt turystyczny m.in. podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw 2012. W ramach działań promocyjnych powstała też ulotka prezentująca Szlak Zabytków Techniki „Industrialne Mazowsze”, dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Operatorem szlaku jest biuro turystyczne ELENTOUR z Żyrardowa, członek Warszawskiej Izby Turystycznej.
Nowy sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy w Centrum Kultury
Centrum Kultury w Żyrardowie w listopadzie 2013 r. zrealizowało zadanie pn. „Wyposażenie Sali widowiskowo – teatralnej w Centrum Kultury w Żyrardowie”, w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury”. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Urzędu Miasta Żyrardowa, zakupiony został sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, zapewniający efektowną oprawę organizowanych w Centrum Kultury wydarzeń.
Żyrardów na szlaku ERIH
Decyzją zarządu stowarzyszenia ERIH, Miasto Żyrardów zostało członkiem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tym samym długotrwała, bo trwająca od początku 2012 roku, procedura zakończyła się pozytywnym finałem, w postaci ulokowania Żyrardowa na tym prestiżowym europejskim szlaku promującym najważniejsze zabytki przemysłu.
W lutym 2012 r. Rada Miasta Żyrardowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Miasta Żyrardowa do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH. Uchwała weszła w życie po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych, udzielonej na podstawie opinii wojewody w tej sprawie. Wydana w dniu 17 maja 2012 r. zgoda Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przystąpienie naszego Miasta do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego umożliwiła złożenie dokumentów aplikacyjnych do Zarządu Stowarzyszenia.
Kolejnym krokiem była wizyta w dniu 19 listopada 2012 r. w Żyrardowie przedstawicieli Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH: Reinera Kleinera z Ministerstwa Gospodarki, Energetyki, Budownictwa, Mieszkalnictwa i Transportu Nadrenii Północnej-Westfalii w Dusseldorfie oraz Adama Hajdugi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Szlak prezentuje najistotniejsze i najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca europejskiej historii przemysłu. Do tej pory są one skoncentrowane w dawnym centrum rewolucji przemysłowej: w Wielkiej Brytanii oraz w północno-zachodniej Europie – w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Niemczech, pierwszych obiektach we Francji i Czechach, a także w Polsce (Śląsk).
Żyrardów stanowi część dwóch szlaków tematycznych: Europejskiego Szlaku Tekstylnego oraz Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego (http://www.erih.net/nc/countries/detail).
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu
Spotkanie z reżyserem Marcinem Sauterem w Resursie
W piątek, 13 grudnia br., o godz. 18.00, Centrum Kultury w Żyrardowie oraz Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków zapraszają do Resursy na spotkanie z reżyserem filmowym Marcinem Sauterem oraz projekcje filmów dokumentalnych: Za płotem, Pierwszy dzień i Hakawati. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Szkoła Wajdy w Żyrardowie”..
,,Wyprawa Baltazara Gąbki" w kinie ,,Len"
W niedzielę, 15 grudnia, o godzinie 11.00 zapraszamy dzieci do kina ,,Len" na projekcję bajki ,,Wyprawa Baltazara Gąbki". Po projekcji dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych. Na wydarzenie zapraszają Centrum Kultury, Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków oraz Filmowa Akademia Przedszkolaka. Wstęp wolny!
W sercach naszych sport i radość!
Już po raz piąty uczniowie klas integracyjnych Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie stanęli do sportowej rywalizacji w ramach Szkolnej Olimpiady Mikołajkowej, która odbyła się 6 grudnia w hali sportowej OSiR. To wielkie święto wszystkich tych, którzy w tej właśnie placówce oświatowej realizują już od lat projekt pod hasłem „Inny nie znaczy gorszy”. Uroczystość zainaugurowano wniesieniem flagi olimpijskiej i odśpiewaniem hymnu Olimpiady Mikołajkowej.
W zawodach sportowych przygotowanych na ten dzień wzięli udział uczniowie z dwunastu klas w trzech kategoriach wiekowych: grupę najmłodszą stanowili wychowankowie klas I –III szkoły podstawowej, grupę drugą – dzieci z klas IV –VI szkoły podstawowej, natomiast gimnazjaliści z klas I -III utworzyli najstarsze zespoły.
Wszystkie konkurencje, przygotowane przez organizatorów Olimpiady - zespół ds. integracji działający w szkole pod przewodnictwem Bożeny Olczak i Doroty Gołębiowskiej, uwzględniały możliwości zawodników wynikające ze stopnia ich niepełnosprawności, pozwalając na zdrową rywalizację. Dzięki wspólnej zabawie integracyjni sportowcy mieli możliwość zaistnienia w nowych relacjach społecznych, zaprezentowania swoich sił i ducha walki, a przede wszystkim przeżycia wspaniałych i pozytywnych emocji.
W tym roku szkolnym zmaganiom sportowców przyglądali się i kibicowali uczniowie całej szkoły, zgodnie z ideą projektu i hasłem Integracja łączy nas. W pomoc przy organizacji przedsięwzięcia włączyli się również uczniowie pozostałych oddziałów szkolnych, zapewniając – oprócz gorącego dopingu – oprawę muzyczną (uczniowie klasy III a gimnazjum), czy też prowadzenie i komentowanie przebiegu imprezy.
Ponadto Olimpiadę Mikołajkową uświetnił występ szkolnego zespołu STAY (w składzie: uczniowie klasy VI a szkoły podstawowej ) i Magdaleny Nowakowskiej z klasy III a gimnazjum – podopiecznych Anny Świątek i Sylwii Gutkowskiej. Szkolni artyści wykonali przeboje polskich i zagranicznych gwiazd estrady. Gościnnie, dla wszystkich uczestników Olimpiady, wystąpił dziecięcy zespół SZAŁAPUTY z Młodzieżowego Domu Kultury, prowadzony przez Aleksandrę Rudzińską i Urszulę Izdebską.
To wielkie święto integracji nie mogłoby się odbyć bez hojności i zrozumienia wszystkich ludzi dobrej woli, którzy odpowiedzieli na zaproszenie uczniów i nauczycieli przygotowujących Olimpiadę i pomogli obdarować wszystkich jej uczestników słodkimi podarunkami, a zwycięzców nagrodzić medalami i pamiątkowymi dyplomami.
W grupie najmłodszej uhonorowani zostali uczniowie z klasy IIIc, IIc, Ic. W kategorii klas IV - VI medale otrzymali sportowcy z oddziałów VId, Vc, VIa. Ze zwycięstwa cieszyli się również gimnazjaliści z klas: IIcg, IIIcg, Icg. Nagrody specjalne za sportową postawę dyrektor szkoły, Mirosława Barańska, wręczyła następującym uczniom: Karolinie Molce – kl. IIc gimnazjum, Danielowi Śliwińskiemu – kl. III c gimnazjum, Paulinie Szkop – kl. VIa, Danielowi Lniarskiemu – kl. VIc, Bartkowi Zabrzewskiemu – kl. Ic, Nikoli Gładyś – kl. Va, Maciejowi Zielińskiemu – kl. IIc, Paulinie Socha – kl. IIIc, Mai Jaroń – kl. VI d, Filipowi Maciągiewiczowi – kl. Vc, Sylwestrowi Dziąg – kl. III c gimnazjum.
Elementem charakterystycznym każdej olimpiady sportowej jest jej maskotka, symbol lub specjalny gadżet. Pod tym względem Szkolna Olimpiada Mikołajkowa nie różniła się w żaden sposób od tych wielkich, organizowanych na światowych arenach. A wszystko za sprawą organizatorów, którzy przygotowali i przeprowadzili konkurs na projekt plakietki – znaczka będącego symbolem piątej, jubileuszowej, Olimpiady. Autor zwycięskiej plakietki to Aleksy Bednarz z kl. IIc gimnazjum. II miejsce zajęła Magda Pacek z kl. Ic gimnazjum, III miejsce wywalczyła Martyna Waszczuk z kl. III c gimnazjum. W konkursie tym przyznano jeszcze wyróżnienia dla Gabrieli Kamińskiej z kl. III c gimnazjum i Bartosza Bińkowskiego z kl. II c gimnazjum. Pomysłodawcą konkursu była Anna Duch.
Sportowe zmagania uczniów odbyły się w świątecznej, zimowej i bajkowej wręcz scenerii, którą stworzyli laureaci konkursów plastycznych: "Bombka" – uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, opiekun Patrycja Dalach i Urszula Korabiewska - Rzeczycka oraz "Święty Mikołaj na Olimpiadzie" – uczniowie klas IV – VI i gimnazjum, opiekun Urszula Korabiewska – Rzeczycka. Za zręczność i pomysłowość nagrody otrzymali: w kategorii klas I-III: I miejsce: Oliwia Choła, Weronika Kędra, Wiktoria Synowiecka – kl. IIc, II miejsce: Julia Paluch, Martyna Waszczuk – kl. III, III miejsce: Michał Zambrzycki, Bartłomiej Zabrzewski – kl. Ic, wyróżnienie: Paulina Molka, Bartłomiej Sadkowski – kl. IIc. W kategorii klas IV-VI: nagroda główna: Emilia Pikora, Kamila Geras – kl. IVc, wyróżnienie: Bartosz Sotowicz – kl. Vc. W kategorii klas I-III gimnazjum: nagroda główna: Julia Kucharska, Sandra Maj – IIcg.
Zaangażowanie wielu nauczycieli, wychowawców, trenerów, terapeutów i personelu szkoły pozwoliło na zorganizowanie barwnej i ciekawej imprezy, przepełnionej radością i uśmiechem uczestników oraz zdrową rywalizacją sportowców. Jubileuszowa Olimpiada Mikołajkowa przygotowana z ogromnym rozmachem, profesjonalizmem i olbrzymią kreatywnością organizatorów była kolejnym krokiem do umacniania idei integracji wśród całej społeczności szkolnej. Najważniejsze, że pomimo olbrzymiej tego dnia porcji śniegu i wiatru, nie zabrakło w sercach wszystkich uczestników imprezy ciepła, a na ich twarzach malował się uśmiech i życzliwe spojrzenie na drugiego człowieka.
Za wspomnianą życzliwość, bezinteresowną pomoc i szczodre serca społeczność ZSP Nr 3 w Żyrardowie dziękuje w szczególności sponsorom:
-
Panu Andrzejowi Wilkowi, Prezydentowi Miasta Żyrardowa
-
Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej „Żyrardów” sp. z o.o
-
właścicielom Zakładu Elektroniki „ISKO” s.c.
-
Panu Leszkowi Kamińskiemu – radnemu Rady Powiatu w Żyrardowie
-
kierownictwu Klubu UKS „Trójka” w Żyrardowie
-
Centrum Stomatologicznemu „OLDENT ”
-
Panu Piotrowi Pietrzakowi, Dyrektorowi OSiR Żyrardów
-
Panu Jackowi Zambrzyckiemu - Firma „Zambers”
-
Pani Joannie Witeckiej-Tomczak – Zakład cukierniczy
-
Państwu Wilkowskim, ajentom szkolnej stołówki w ZSP Nr 3
-
firmie „Austin”sp. z o.o. z Warszawy
-
Pani Annie Tuszyńskiej i Panu Tomaszowi Zielińskiemu - „Ośrodek Kształcenia Oświatowego”
-
Pani Małgorzacie Wolniewicz -Feder, właścicielce Studia Treningu Funkcjonalnego Fitness Tribe w Żyrardowie
-
Państwu Bożenie i Ryszardowi Kowalskim - sklep „Edvans” w Żyrardowie
-
Państwu Wieprzkowicz – Agencja Nieruchomości „ Mój dom”
-
firmie „BAKOMA” Elżbietów Sp.zo.o.
-
Państwu Agnieszce i Piotrowi Bojar
-
Państwu Monice i Wojciechowi Romalskim
-
Panu Jackowi Rotter - firma „Logo Druk”
-
Państwu Agacie i Adamowi Wilskim
-
Państwu Jolancie i Maciejowi Sobczyńskim
-
Panu Jackowi Bochenkowi, Pani Katarzynie Fatydze - „ Diners Club Polska” sp. z o.o.
-
Państwu Izabeli i Maciejowi Papuga
-
Dyrektorowi i Radzie Rodziców Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie i wszystkim sponsorom, którzy chcieli pozostać anonimowi.
V Szkolna Olimpiada Mikołajkowa już za nami. Przed nami natomiast czas gromadzenia i realizowania nowych pomysłów i zamierzeń, byśmy w tak wspaniałej atmosferze mogli się spotkać i bawić już za rok.
Dominika Noszczak - Bielak
Stowarzyszenie ,,Dziedzictwo” wydało kolejny album
W najnowszej publikacji Stowarzyszenie Animatorów Nauki Kultury i Sztuki „Dziedzictwo” już po raz drugi podejmuje temat życia i twórczości Józefa Chełmońskiego i związków artysty z terenami Mazowsza Zachodniego. Pierwsza publikacja „Ziemia Chełmońskiego” była osnuta przede wszystkim wokół filozofii malarza, jego etyki w podejściu do przyrody, druga skupia się na życiu artysty, jego podróżach po Ukrainie, Podolu i oczywiście na jego ukochanym domu - na Mazowszu.
Autorzy albumu „Z natury i dla natury. Rzecz o Józefie Chełmońskim” podkreślają, że nie mieli ambicji stworzenia naukowego opracowania życia artysty i rzeczywiście, choć odnajdziemy w folderze dużo nawiązań do biografii malarza, to pozostaje on mimo wszystko w konwencji opowiadania osnutego na kanwie minionych wydarzeń, nie jest ich streszczeniem, omówieniem. Zdjęcia również odzwierciedlają ten sposób myślenia. Ile pozostało ze świata Chełmońskiego w naszym świecie? To pytanie zdają się sobie zadawać ich autorzy - Wioletta i Adam Pilorzowie oraz Aleksandra Gołębiewska. Przyroda się zmieniła, zmieniły się wioski, przez świat przeszły kolejne pokolenia. Zdjęcia i grafiki pokazują jednak, że mimo upływu prawie stu lat od śmierci malarza, zmieniło się wszystko, ale jednocześnie wszystko pozostało niezmienne. Zmienił się obraz świata, ale nie jego natura. Aktualna jest tematyka, aktualne są wrażenia, jakie zostały zapisane w obrazach Chełmońskiego.
- W 2014 roku będziemy obchodzić setną rocznicę śmierci malarza. Album stał się pretekstem dla nas do spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość przez pryzmat postaci tego wielkiego polskiego malarza – wspomina pracę nad publikacją Wioletta Pilorz. – I odnaleźliśmy to, czego nie spodziewaliśmy się już zobaczyć w postindustrialnym krajobrazie Mazowsza czy Ukrainy – naturę przyrody, jej prawdziwe „ja”, które Chełmoński ukazywał nam w swoich obrazach. Stanisław Witkiewicz napisał kiedyś, że sztuka nie jest naturą, a środki którymi wywołuje ona w umyśle ludzkim wrażenie, muszą być często inne niż w naturze, lecz samo wrażenie dzieła sztuki musi być prawdziwym jak wrażenie odbierane od natury. Myślę, że te słowa mogą być kwintesencją zarówno twórczości Józefa Chełmońskiego, jak również mottem naszej najnowszej publikacji „Z natury i dla natury. Rzecz o Józefie Chełmońskim”.
Książkę w wersji elektronicznej można obejrzeć na stronie Stowarzyszenia www.stowarzyszeniedziedzictwo.pl
Publikacja powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem LGD Ziemia Chełmońskiego
i Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach.
W Żyrardowie o reklamie
Szkoła Wajdy ma wyjątkową propozycję dla tych, którzy interesują się tym, co się dzieje dziś na rynku reklamowym. 14 grudnia, o godzinie 12.00, w siedzibie Szkoły w Kantorze Sztuki przy ul. Limanowskiego 44 odbędzie się otwarte spotkanie ze zdolnym i utytułowanym copywriterem – Janem Majle.
Spotkanie odbędzie się pod tytułem: „Film reklamowy, czyli o nadprzyrodzonych siłach pomysłu”. Jan Majle opowie o tym, jak wygląda współczesny świat reklamy, a jego prelekcja zostanie wzbogacona prezentacją najciekawszych kampanii ostatnich lat.
Jan Majle jest copywriterem, zdobywcą ponad 20 nagród na polskich i międzynarodowych konkursach reklamowych, w tym Lwa na festiwalu Cannes Lions, Grand Prix oraz czterech złotych statuetek na festiwalu Golden Drum w słoweńskim Portorož. Juror KTR i Camerimage. Jest dyrektorem kreatywnym agencji reklamowych Ogilvy&Mather i Change Integrated (od grudnia 2013).
23 września 2011 roku zawarte zostało porozumienie, na mocy którego otwarte zostały filie Szkoły Wajdy i Wajda Studio w Żyrardowie, a miasto objęło je swoim mecenatem. Akt podpisany został przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego – założycieli Szkoły oraz Andrzeja Wilka, Prezydenta Miasta Żyrardów. „Stańmy po stronie tych, którzy chcą działać. To miasto szuka nowego początku. Młodzi filmowcy powinni się temu przyglądać” – powiedział podczas podpisywania porozumienia Andrzej Wajda.
Wojciech Marczewski zauważył, że działania Szkoły i Studia w Żyrardowie przynoszą obopólną korzyść: „Naszym marzeniem jest to, żeby to nie była kwestia wyłącznie miejsca i lokalu. Chcemy uczestniczyć w działaniach miasta, a nie tylko uczyć. Ta współpraca prawdziwy sens będzie miała dopiero wtedy, kiedy zaczniemy wchodzić w tkankę tego miejsca, kiedy zrozumiemy prawdziwą wartość tego miejsca.”
Ula Łoś Mistrzynią Polski
W dniach 7 - 8 grudnia br. na torze kolarskim BGŻ Arena w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet w omnium sprinterskim w kategorii open. Mistrzynią Polski w omnium sprinterskim kobiet została zawodniczka Grupy Kolarskiej Żyrardów, Urszula Łoś, wygrywając pięć z sześciu konkurencji wchodzących w skład omnium ( 500 m ze startu lotnego, sprint, scratch, 250 m ze startu zatrzymanego, keirin, wyścig punktowy).
Przez dwa dni zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach.
Dużego pecha miała nasza zawodniczka Ola Sołaga, która do ostatniego wyścigu była wysoko w klasyfikacji generalnej. Niestety podczas ostatniego wyścigu punktowego brała udział w kraksie i nie mogła ukończyć wyścigu. Skończyło się na otarciach i 9. miejscu w klasyfikacji generalnej.
Dobrze też zaprezentowali się nasi panowie: Adrian Kobyłecki zajął 4. miejsce, Jakub Stecko był 8. a Sebastian Lorek 14.
W zakończonym Pucharze Świata w meksykańskim Aguascalientes piąte miejsce w wyścigu na dochodzenie zajęła zawodniczka Grupy Kolarskiej Żyrardów Eugenia Bujak. Wygrała Australijka Rebecca Wisiak. Druga nasza zawodniczka, Natalia Rutkowska, w wyścigu na 500 metrów zajęła 19 m.
W wyścigu drużynowym na dochodzenie Eugenia wraz z Kasią Pawłowską, Małgorzatą Wojtyrą i Edytą Jasińską były szóste. Wygrały Brytyjki.
Jarosław Potocki
Lodowisko już otwarte
AQUA Żyrardów zaprasza wszystkich miłośników jazdy na łyżwach do spędzania zimowego czasu wolnego na żyrardowskim lodowisku. Obiekt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 21.00, w soboty i niedziele - od 9:00 do 21:00 (przerwa techniczna od 14:30 do 15:30). Zapraszamy!
Szkolenie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu
W dniu 10 grudnia br. Urząd Miasta Żyrardowa zorganizował w Centrum Kultury szkolenie dla przedsiębiorców prowadzących na terenie Żyrardowa sprzedaż napojów alkoholowych.
Szkolenie prowadził Naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Paweł Leszkiewicz. Omówił przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Uświadamiał uczestników spotkania, jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcom łamiącym przepisy ustawy. Na zakończenie szkolenia przewidziano czas na dyskusję i omówienie wszelkich wątpliwości. Na pytania zadawane przez uczestników spotkania odpowiadały przedstawicielki Urzędu Miasta - Jadwiga Szcześniak, Naczelnik Wydział Działalności Gospodarczej oraz Wiesława Wardziak, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej. Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy otrzymali zaświadczenia o udziale w szkoleniu.
Uwaga mieszkańcy! Zmiana organizacji ruchu pieszych w rejonie dworca
W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi na terenie dworca PKP, od 13 grudnia br. ulica Kolejowa, prowadząca na peron PKP i do budynku dworca od strony ulicy Jaktorowskiej, zostanie zamknięta dla ruchu pieszych.
Wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu prowadzi pieszych, udających się na dworzec od strony ulicy Jaktorowskiej, ulicą Mickiewicza, a następnie ulicą Kolejową do tymczasowego przejścia na peron i Plac Piłsudskiego. Nowa organizacja ruchu pieszych obowiązywać będzie do czasu zakończenia prac w tym rejonie.
Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość.
Kompleks sportowo – rekreacyjny AQUA w dni świąteczne
Spółka ,,AQUA Żyrardów” informuje, że w nadchodzace dni świąteczne zmianie ulegną godziny otwarcia poszczególnych obiektów kompleksu sportowo – rekreacyjnego AQUA przy ul. Jodłowskiego 25/27.
PŁYWALNIA
24 grudnia 2013 r. (Wigilia) – czynna od 7.00 do 14.30,
25 grudnia 2013 r. (Boże Narodzenie) – nieczynna,
26 grudnia 2013 r. (drugi dzień świąt) – czynna od 14.30 do 22.00,
31 grudnia 2013 r. (Sylwester) – czynna od 7.00 do 14.30,
1 stycznia 2014 r. (Nowy Rok) – nieczynna,
6 stycznia 2014 r. (Trzech Króli) – czynna od 7:00 do 22:00.
LODOWISKO
24 grudnia 2013 r. (Wigilia) – czynne od 8.00 do 14.30,
25 grudnia 2013 r. (Boże Narodzenie) – nieczynne,
26 grudnia 2013 r. (drugi dzień świąt) – czynne od 15.30 do 21.00,
31 grudnia 2013 r. (Sylwester) – czynne od 8.00 do 14.30,
1 stycznia 2014 r. (Nowy Rok) – nieczynne,
6 stycznia 2014 r. (Trzech Króli) – czynne od 9.00 do 21.00.
SIŁOWNIA
24 grudnia 2013 r. (Wigilia) – czynna od 7.00 do 11.00,
25 grudnia 2013 r. (Boże Narodzenie) – nieczynna,
26 grudnia 2013 r. (drugi dzień świąt) – nieczynna,
31 grudnia 2013 r. (Sylwester) – czynna od 7.00 do 11.00,
1 stycznia 2014 r. (Nowy Rok) – nieczynna,
6 stycznia 2014 r. (Trzech Króli) – czynna od 7.00 do 11.00 i od 17.00 do 22.00.
HALA SPORTOWA
24 grudnia 2013 r. (Wigilia) – nieczynna,
25 grudnia 2013 r. (Boże Narodzenie) – nieczynna,
26 grudnia 2013 r. (Boże Narodzenie) – nieczynna,
31 grudnia 2013 r. (Sylwester) – nieczynna,
1 stycznia 2014 r. (Nowy Rok) – nieczynna,
6 stycznia 2014 r. (Trzech Króli) – nieczynna.
HOTEL AQUA*** czynny jest we wszystkie dni świąteczne.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Przy ul. Łąkowej powstaje rekordowo duża tłocznia ścieków
W Żyrardowie trwają przygotowania do montażu jednej z największych w Polsce tłoczni ścieków, która wbudowana zostanie przy ul. Łąkowej. Tłocznia będzie elementem systemu kanalizacji sanitarnej, która realizowana jest przez PGK „Żyrardów” Sp. z o.o. w północnej części miasta.
Zadanie stanowi część realizowanego przez PGK „Żyrardów” dużego projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów – Etap II”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przedsięwzięcie, oznaczone w projekcie jako „Budowa kolektora sanitarnego D”, obejmuje realizację kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z odejściami w pasie drogowym w ulicach: Łąkowej na odcinku od podczyszczalni wód deszczowych na kolektorze deszczowym nr 51 do ulicy Skrowaczewskiego (odcinek od ul. Łąkowej do ul. 1 Maja), 1 Maja - na odcinku od granicy Żyrardowa i Kozłowic Starych do ul. Czystej, i dalej ulicą Czystą do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.
W sumie, w ramach zadania wybudowanych zostanie ok. 1,46 km kanalizacji grawitacyjnej, 1,74 km kanalizacji tłocznej oraz 92 odejścia kanalizacyjne w pasie drogowym do obiektów usytuowanych w ciągu ulic, którymi biegł będzie kolektor. Zadanie zakłada także realizację tłoczni ścieków zlokalizowanej przy ul. Łąkowej o przepustowości 288 m3/h. „Będzie to jedna z największych monolitycznych tłoczni w Polsce – podkreśla Zdzisław Wilk, Prezes PGK „Żyrardów”. – Jej głębokość to 9,2 mb, przy średnicy wewnętrznej 3,6 mb. Parametry tłoczni pokazują, że jej montaż będzie poważnym i skomplikowanym przedsięwzięciem budowlano-logistycznym, stojącym przed wykonawcą – firmą SKANSKA S.A.”
Tłocznia wbudowana zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie podczyszczalni wód deszczowych na kolektorze deszczowym wybudowanym w miejscu rowu burzowego nr 51. Będzie to urządzenie w pełni zautomatyzowane, a tym samym bezobsługowe. Tłocznia pracowała będzie w oparciu o własny układ sterowania wyposażony w hydrostatyczną sondę do pomiaru poziomu ścieków, która za pomocą sygnału analogowego przekazywać będzie wynik do sterownika. Urządzenie wyposażone zostanie także w system monitoringu, podłączonego do Dyspozytorni zlokalizowanej w budynku administracyjnym PGK „Żyrardów”, skąd zdalnie prowadzony będzie nadzór nad pracą tłoczni.
Realizacja liczącego blisko 4 km długości kolektora D przewidziana jest na lata 2012-2014. Będzie on stanowił uzupełnienie brakującego fragmentu kanalizacji sanitarnej w północnej części Żyrardowa i w efekcie pozwoli na znaczne usprawnienie odbioru ścieków komunalnych z tego rejonu miasta oraz stworzy dogodne warunki dla podłączenia do miejskiego systemu kanalizacji kolejnych obiektów. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia, to ponad 5,5 mln. zł netto.
Łączną wartość całego projektu „Gospodarka wodno–ściekowa w Żyrardowie - etap II”, realizowanego obecnie przez PGK „Żyrardów”, to około 70 mln zł. Niemal 60% kosztów stanowią środki pomocowe. W ramach II etapu powstanie na terenie miasta 11,2 km kanalizacji sanitarnej oraz 2,2 km sieci wodociągowej. Jest również możliwa kontynuacja modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków, ujęcia wody „Sokule” oraz stacji uzdatniania wody „Mokra”. Dwa nadrzędne cele wszystkich zadań ujętych w projekcie, to podniesienie standardu życia mieszkańców oraz skuteczniejsza ochrona środowiska naturalnego.
W środę, 18 grudnia, Urząd Miasta czynny jest do g. 16.00
Szanowni mieszkańcy, informujemy, że w środę, 18 grudnia, Urząd Miasta Żyrardowa pracuje w godz. 8.00 - 16.00. Inaczej niż w pozostałe środy w roku, w tym dniu nie będzie dyżuru do godz. 18.00. Za utrudnienia przepraszamy.
Żyrardowianie na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym
V Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym obfitowały w wiele znakomitych wyników oraz kilka rekordów polski w konkurencjach indywidualnych i drużynowych.
Zimowe Mistrzostwa Polski zakończyły sportowe zmagania ratowników wodnych w 2013 roku. 220 zawodników reprezentujących niemalże wszystkie województwa, przez dwa dni 14 i 15 grudnia walczyło w Rybniku o tytuł najlepszego ratownika w Polsce. Ośmioosobowa reprezentacja naszego miasta zajęła 8 miejsce w klasyfikacji generalnej. Żyrardów reprezentowali : Dagmara Ragan, Beata Biegańska, Dominika Sosnowska, Jarema Teper, Michał Tomaszewski, Rafał Jackowski, Kamil Muranowicz oraz Konrad Ragan. Indywidualnie najlepiej z naszego zespołu popłynęła Dagmara Ragan, która zajęła 6 miejsce wśród kobiet.
Organizatorzy przygotowali dziesięć konkurencji indywidualnych dla kobiet i mężczyzn, dwie sztafety 4x50 metrów holowanie manekina i 4x50 metrów z pasem ratowniczym oraz rzut liną, która polega na zwinięciu 16 metrowej liny, rzuceniu jej do pozoranta w wodzie i szybkim holowaniu go do brzegu.
Zmiana przepisów Międzynarodowej Federacji Ratownictwa (FINA) spowodowała, że większość ratowników poprawiła swoje rekordy życiowe w konkurencjach holowania manekina. Zmiana ułożenia manekina w wodzie wpłynęła na zwiększenie prędkości pływania. Żyrardowscy ratownicy również poprawili swoje życiówki.
Wigilia w MOJ
Jak każdego roku, podopieczni i pracownicy Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego oraz przyjaciele placówki spotkali się na uroczystej wigilii. Wzięła w niej udział blisko setka dzieci odwiedzających na co dzień MOJ.
Stół zastawiony był świątecznymi przysmakami, które z mozołem przygotowali pracownicy, przyjaciele, wychowankowie placówki i ich rodzice. Szczególne podziękowania społeczność MOJ składa Janowi Kalmanowi Prezesowi PEC, który wspomógł Świętego Mikołaja ku wielkiej radości naszych dzieci. Nie zabrakło łamania się opłatkiem, wspólnego kolędowania z zespołem muzycznym ze wspólnoty Hosanna. Część artystyczną umilił występ najmłodszych wychowanków prezentujących przedstawienie pt: „Wigilijna noc”, przygotowane pod okiem wychowawców Anety Jeż i Bartłomieja Deca.
Święty Mikołaj obdarował paczką pełną słodyczy każdego wychowanka. Życzenia świąteczne w imieniu kadry pedagogicznej złożyła dyrektor Małgorzata Strojek jednocześnie dziękując za przybycie zaproszonym gościom. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Obłękowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej Barbara Cieplak, Radny Miasta Żyrardowa Jacek Czubak, Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Jan Kalman, Naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej Jadwiga Szcześniak, administratorzy Forum Żyrardów Bożena i Ryszard Kowalscy oraz Czesław Tkacz, Przewodniczące Samorządu Mieszkańców nr 3 Jolanta Hamerszmit i Leokadia Malinowska oraz ksiądz Tomasz Sztaszewski z parafii MBP w Żyrardowie.
Kadra i wychowankowie placówki składają serdeczne podziękowania za okazane serce, poświęcony czas wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji niezapomnianego wieczoru.
Sławomir Nalej
Miejski Ogród Jordanowski w Żyrardowie
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Informujemy, że dnia 28 grudnia
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)będzie nieczynny.
Konkursy na realizację zadań publicznych
Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowanego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011r. Nr 6, poz. 25) otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w zakresie:
-
pomocy społecznej: świadczenie usług socjalno-bytowych dla osób bezdomnych z terenu Miasta Żyrardowa w tym zapewnienie schronienia, wyżywienia, ubrania stosownie do pory roku i opieki medycznej,
-
organizacji czasu wolnego w formie stacjonarnej dla dzieci i młodzieży z terenu Żyrardowa w okresie ferii zimowych pn. „Zima w mieście 2014”.
Oferty konkursowe należy składać do dnia 14 stycznia 2014 r. do godziny 16.00 w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa, przy Placu Jana Pawła II nr 1.
Pełen druk ogłoszeń jest dostępny na stronie BIP Miasta, na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta oraz na stronie www.zyrardow.pl.
Wzór oferty jest dostępny na stronie www.zyrardow.pl oraz w Wydziale Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Żyrardowa ul. Mireckiego 56, tel.: (46 858 15 71 lub 858 15 66).
Spotkanie wigilijne na Placu Jana Pawła II
Tradycyjnie, przed Świętami Bożego Narodzenia, prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk zaprosił mieszkańców na spotkanie wigilijne, które odbyło się w piętek, 20 grudnia, w świątecznej scenerii Placu Jana Pawła II. Był to czas wypełniony świątecznymi życzeniami, wspólnym kolędowaniem i degustacją wigilijnych potraw, serwowanych przez przedstawicieli Samorządu Miasta.
- Wydarzenie miało na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności – mówi Andrzej Wilk. - Chcieliśmy, aby ten przedświąteczny czas był dla wszystkich mieszkańców Żyrardowa czasem wspólnego radowania się z nadchodzących świąt. Mamy nadzieję, że to wigilijne spotkanie na centralnym placu miasta pozwoliło choć na chwilę oderwać się od gorączki przedświątecznych przygotowań.
Każdego roku w organizację miejskiej wigilii włączają się podmioty handlowe oraz lokalni przedsiębiorcy, dzięki którym spotkanie to zyskuje prawdziwie świąteczną oprawę. W tym roku produkty do przyrządzenia wigilijnego poczęstunku dla mieszkańców miasta przekazali:
MARCPOL Spółka Akcyjna,
Carrefour Polska,
Produkcja Wyrobów Garmażeryjnych PIERO Katarzyna Wojdalska,
Piekarnia Ewa i Andrzej Smolarkowie,
Janusz Chęciński - Sklep spożywczy.
Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu miejskiej wigilii, serdecznie dziękujemy!
Druga część wigilijnego spotkania odbyła się w Resursie. Zgromadzona w sali balowej publiczność wysłuchała świątecznego koncertu kolęd przygotowanego przez Centrum Kultury.
Uroczystość uświetnili swą obecnością Poseł na Sejm RP Paweł Sajak oraz Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, ks. Adam Bednarczyk, a także żyrardowscy harcerze, którzy przybyli z Betlejemskim Światłem Pokoju.
Piosenki czarno – białe na jubileuszowej płycie
Centrum Kultury w Żyrardowie, z okazji 100-lecia działalności placówki, wydało płytę, która niesie ze sobą muzyczną podróż w czasie. Zarejestrowane zostały na niej szlagiery z okresu międzywojennego w nowej aranżacji i znakomitym wykonaniu żyrardowskich artystów – Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego z zespołem w składzie: Marcin Fibich, Jarosław Sitarz, Michał Borowski, Krzysztof Kowalewski i Marcin Ritter. Płyta jest do nabycia w Centrum Kultury.
Budżet miasta na 2014 rok bez akceptacji większości radnych
Rada Miasta Żyrardowa, na sesji w dniu 30 grudnia, nie przyjęła zaproponowanego przez prezydenta miasta projektu budżetu na 2014 rok. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, samorządy mają czas na uchwalenie budżetów do końca stycznia. Jeśli do tego czasu rada miasta nie zdecyduje się podjąć stosownej uchwały, budżet naszego miasta zatwierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa. Przeciwko uchwaleniu budżetu było 11 radnych, za przyjęciem projektu głosowało 9 osób.