Żyrardów na szlaku ERIH
Decyzją zarządu stowarzyszenia ERIH, Miasto Żyrardów zostało członkiem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tym samym długotrwała, bo trwająca od początku 2012 roku, procedura zakończyła się pozytywnym finałem, w postaci ulokowania Żyrardowa na tym prestiżowym europejskim szlaku promującym najważniejsze zabytki przemysłu.
W lutym 2012 r. Rada Miasta Żyrardowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Miasta Żyrardowa do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH. Uchwała weszła w życie po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych, udzielonej na podstawie opinii wojewody w tej sprawie. Wydana w dniu 17 maja 2012 r. zgoda Ministerstwa Spraw Zagranicznych na przystąpienie naszego Miasta do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego umożliwiła złożenie dokumentów aplikacyjnych do Zarządu Stowarzyszenia.
Kolejnym krokiem była wizyta w dniu 19 listopada 2012 r. w Żyrardowie przedstawicieli Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH: Reinera Kleinera z Ministerstwa Gospodarki, Energetyki, Budownictwa, Mieszkalnictwa i Transportu Nadrenii Północnej-Westfalii w Dusseldorfie oraz Adama Hajdugi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Szlak prezentuje najistotniejsze i najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca europejskiej historii przemysłu. Do tej pory są one skoncentrowane w dawnym centrum rewolucji przemysłowej: w Wielkiej Brytanii oraz w północno-zachodniej Europie – w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Niemczech, pierwszych obiektach we Francji i Czechach, a także w Polsce (Śląsk).
Żyrardów stanowi część dwóch szlaków tematycznych: Europejskiego Szlaku Tekstylnego oraz Europejskiego Szlaku Krajobrazu Przemysłowego (http://www.erih.net/nc/countries/detail).
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu