Przy ul. Łąkowej powstaje rekordowo duża tłocznia ścieków
Zadanie stanowi część realizowanego przez PGK „Żyrardów” dużego projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów – Etap II”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przedsięwzięcie, oznaczone w projekcie jako „Budowa kolektora sanitarnego D”, obejmuje realizację kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z odejściami w pasie drogowym w ulicach: Łąkowej na odcinku od podczyszczalni wód deszczowych na kolektorze deszczowym nr 51 do ulicy Skrowaczewskiego (odcinek od ul. Łąkowej do ul. 1 Maja), 1 Maja - na odcinku od granicy Żyrardowa i Kozłowic Starych do ul. Czystej, i dalej ulicą Czystą do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.
W sumie, w ramach zadania wybudowanych zostanie ok. 1,46 km kanalizacji grawitacyjnej, 1,74 km kanalizacji tłocznej oraz 92 odejścia kanalizacyjne w pasie drogowym do obiektów usytuowanych w ciągu ulic, którymi biegł będzie kolektor. Zadanie zakłada także realizację tłoczni ścieków zlokalizowanej przy ul. Łąkowej o przepustowości 288 m3/h. „Będzie to jedna z największych monolitycznych tłoczni w Polsce – podkreśla Zdzisław Wilk, Prezes PGK „Żyrardów”. – Jej głębokość to 9,2 mb, przy średnicy wewnętrznej 3,6 mb. Parametry tłoczni pokazują, że jej montaż będzie poważnym i skomplikowanym przedsięwzięciem budowlano-logistycznym, stojącym przed wykonawcą – firmą SKANSKA S.A.”
Tłocznia wbudowana zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie podczyszczalni wód deszczowych na kolektorze deszczowym wybudowanym w miejscu rowu burzowego nr 51. Będzie to urządzenie w pełni zautomatyzowane, a tym samym bezobsługowe. Tłocznia pracowała będzie w oparciu o własny układ sterowania wyposażony w hydrostatyczną sondę do pomiaru poziomu ścieków, która za pomocą sygnału analogowego przekazywać będzie wynik do sterownika. Urządzenie wyposażone zostanie także w system monitoringu, podłączonego do Dyspozytorni zlokalizowanej w budynku administracyjnym PGK „Żyrardów”, skąd zdalnie prowadzony będzie nadzór nad pracą tłoczni.
Realizacja liczącego blisko 4 km długości kolektora D przewidziana jest na lata 2012-2014. Będzie on stanowił uzupełnienie brakującego fragmentu kanalizacji sanitarnej w północnej części Żyrardowa i w efekcie pozwoli na znaczne usprawnienie odbioru ścieków komunalnych z tego rejonu miasta oraz stworzy dogodne warunki dla podłączenia do miejskiego systemu kanalizacji kolejnych obiektów. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia, to ponad 5,5 mln. zł netto.
Łączną wartość całego projektu „Gospodarka wodno–ściekowa w Żyrardowie - etap II”, realizowanego obecnie przez PGK „Żyrardów”, to około 70 mln zł. Niemal 60% kosztów stanowią środki pomocowe. W ramach II etapu powstanie na terenie miasta 11,2 km kanalizacji sanitarnej oraz 2,2 km sieci wodociągowej. Jest również możliwa kontynuacja modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków, ujęcia wody „Sokule” oraz stacji uzdatniania wody „Mokra”. Dwa nadrzędne cele wszystkich zadań ujętych w projekcie, to podniesienie standardu życia mieszkańców oraz skuteczniejsza ochrona środowiska naturalnego.