Badania mammograficzne dla żyrardowianek dofinansowane z budżetu miasta
Do końca roku kobiety wykonując badanie mammograficzne w Żyrardowie przy ul. Wyspiańskiego 6b, odbiorą prezent w formie kosmetyku, w ramach akcji Łączy Nas Kobiecość. Realizatorem mammografii jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medica” z siedzibą w Łodzi.
Kobietom w wieku 50-69 lat (raz na dwa lata) badanie w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkankom Żyrardowa w wieku 40-49 lat i powyżej 69 roku życia, czyli nie objętym programem finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wykonanie badania dofinansowuje Prezydent Miasta Żyrardowa. Dla nich koszt badania to tylko 10 zł.
Każda z Pań, której wynik wymaga dalszej konsultacji lekarza wraz z wynikiem badania otrzymuje informację, gdzie powinna się udać by wykonać dalsze badania.
Dzięki akcji wzrosła liczba mieszkanek korzystających z profilaktycznych badań mammograficznych. Każdego miesiąca zgłasza się około 150 kobiet, ale wciąż jest wiele mieszkanek, które odkładają decyzję zbadania się na później. Zachęcamy zatem, by uczyniły to jak najszybciej, upominki czekają.
Zapisy na badanie przyjmowane są pod numerami telefonów: 517-544-004 lub 42 254 64 10.
CZYM JEST MAMMOGRAFIA?
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi (prześwietlenie), polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.
Mammografia jest bezbolesna. Jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez specjalistów - lekarzy radiologów.
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym (przesiewowym) wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych, wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo skuteczne, ponieważ znacznie zwiększa szansę wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.
Nawet, jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu.
TWOJE PIERSI ŚWIADCZĄ O TOBIE
Szczególnie zwróć na nie uwagę w przypadku :
-
zmiany ich skóry : przebarwienia, naczyniaki, pieprzyki, celulit ,
-
wyciek z brodawki : poza okresem karmienia , wyciek krwisty, mleczny lub bezbarwny jest nieprawidłowy,
-
nadżerkę brodawki - zazwyczaj występuje w postaci nie gojącej się krosty czy owrzodzenia,
-
zmianę kształtu otoczki - może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
-
zmianę kształtu lub wielkości piersi - piersi mogą niesymetrycznie zmienić swój wygląd,
-
wyczuwalny ograniczony guzek piersi,
-
wciągniętą brodawkę sutkową, która dotychczas wyglądała normalnie.
Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi.