Konferencję, która odbyła się w dniach 12-13 grudnia br., zainaugurowali Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Piotr Żuchowski. W dalszej części spotkania zaprezentowany został dotychczasowy dorobek Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którego misją jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, a także wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji.
Współpracujący z Instytutem partnerzy zaproszeni na konferencję omówili realizowane wspólnie projekty. Żyrardów został zaprezentowany jako przykład kooperacji NID z władzami samorządów lokalnych. Doradca Prezydenta Żyrardowa – Sylwia Matejek-Gnacińska oraz Maria Badeńska-Stapp – Miejski Konserwator Zabytków omówiły działania realizowane przez Miasto we współpracy z NID, których efektem jest m.in. Gminna Ewidencja Zabytków, a w ostatnim czasie – zaszczytny tytuł Pomnika Historii przyznany Osadzie Fabrycznej. Była to więc okazja do zaprezentowania w tak szerokim gronie ekspertów z Polski i zagranicy walorów historycznych i architektonicznych zabytkowego centrum Żyrardowa, będącego przykładem wzorcowego miasta przemysłowego z XIX wieku, jedynego w Europie zachowanego do dziś niemal w całości. Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynował realizację procedury występowania Miasta Żyrardowa z wnioskiem o uznanie przez Prezydenta RP Osady Fabrycznej w Żyrardowie Pomnikiem Historii.
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali ogromną rolę NID w kształtowaniu świadomości społecznej wrażliwej na nasze dziedzictwo kulturowe. ,,System ochrony zabytków w XXI wieku to nie tylko grono specjalistów i urzędników, to także ich właściciele, zarządcy i całe społeczeństwo - podkreśliła dyrektor NID, Paulina Florjanowicz. - Wszyscy jesteśmy równorzędnymi uczestnikami systemu ochrony zabytków. Wszyscy jesteśmy strażnikami naszego dziedzictwa.”