Żyrardów od wielu lat pozostaje niekwestionowanym liderem działań rewitalizacyjnych na Mazowszu, dlatego też właśnie w naszym mieście władze uczelni zdecydowały się zorganizować uroczystość rozdania dyplomów pierwszym absolwentom kierunku „Rewitalizacja miast - organizacja i finansowanie”.
SGH uruchomiła kierunek wykorzystując do tego celu środki unijne, pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oferta skierowana była przede wszystkim do pracowników urzędów małych i średnich miast, w których wiedza na temat rewitalizacji oraz wymiana doświadczeń z innymi praktykami są trudniej dostępne. Tymczasem dobre przygotowanie merytoryczne kadr samorządowych jest warunkiem zwiększenia skali działań rewitalizacyjnych i poprawy jakości życia we wszystkich regionach Polski. Wydaje się to szczególnie potrzebne w chwili, gdy wraz z wdrażaniem Inicjatywy JESSICA zmienia się formuła finansowania projektów rewitalizacyjnych.
Jak podkreślają władze uczelni, propozycja studiów podyplomowych „Rewitalizacja miast polskich – organizacja i finansowanie” jest odpowiedzią uczelni na rosnące zainteresowanie samorządów lokalnych realizowaniem projektów rewitalizacyjnych, a także próbą wypełnienia luki między dotychczas oferowanymi programami nauczania a potrzebami rynku i oczekiwaniami pracodawców. Uruchomione przez SGH studia podyplomowe po raz pierwszy w tak kompleksowy i wyczerpujący sposób obejmowały bowiem całokształt problematyki zarządzania i finansowania przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Podczas dwudniowego pobytu w Żyrardowie słuchacze obejrzeli miasto, podziwiając stan zachowania żyrardowskiej Osady Fabrycznej. W czasie spaceru po mieście goście poznali również osiągnięcia Miasta oraz prywatnych inwestorów w zakresie rewitalizacji.
W sobotnie popołudnie, w sali balowej Resursy, odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, 40-osobowej grupie słuchaczy, kończących studia na kierunku „Rewitalizacja miast - organizacja i finansowanie”. Wśród absolwentów byli pracownicy instytucji centralnych, samorządowcy, wykładowcy akademiccy, przedstawiciele instytucji muzealnych, czy też osoby prowadzące działalność gospodarczą. Słuchacze reprezentowali zarówno duże ośrodki miejskie (Warszawa, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Lublin, czy Koszalin), jak też średnie i małe miejscowości (Radom, Mysłowice, Chorzów, Szprotawa, Prudnik, czy Łowicz) z całej Polski.
Ze strony Żyrardowa rolę gospodarzy pełnili Doradca Prezydenta Miasta - Sylwia Matejek-Gnacińska oraz Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich – Jacek Grzonkowski.