Punktualnie o godz. 16.00 zgromadzonych na placu mieszkańców powitała dyrektor Centrum Kultury, Beata Rusinowska. Miejska Wigilia rozpoczęła się modlitwą, poprowadzoną przez ks. Adama Bednarczyka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia. Po modlitwie prezydent Andrzej Wilk złożył mieszkańcom życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych. Następnie uczestnicy spotkania dzielili się opłatkiem, wymieniali ciepłym uśmiechem i dobrym słowem.
Spotkanie wigilijne uświetnił koncert kolęd i świątecznych piosenek przygotowany przez Centrum Kultury. Tego wieczoru była też możliwość degustacji tradycyjnych wigilijnych potraw, przygotowanych z udziałem sponsorów, a serwowanych przez prezydenta, miejskich radnych i strażników oraz pracowników Urzędu Miasta.
Spotkanie było okazją do chwilowego wytchnienia od gorączki przedświątecznych przygotowań i wspólnego radowania się z nadchodzących świąt.
*** PODZIĘKOWANIE
Wigilijne spotkanie z mieszkańcami, jakie miało miejsce w minioną niedzielę na Placu Jana Pawła II, nie miałoby tak ważnego wymiaru społecznego, integrującego lokalną społeczność, gdyby nie wigilijny poczęstunek przygotowany z udziałem sponsorów.
Dumą napawa mnie myśl, że są w naszym mieście przedsiębiorcy chętni
do współpracy na rzecz mieszkańców Żyrardowa, aktywni nie tylko na polu swojej działalności gospodarczej, ale również zaangażowani w życie społeczno – kulturalne miasta.
Wszystkim tym, którzy wzięli udział oraz pomogli przy organizacji wigilijnego spotkania, serdecznie dziękuje.
Prezydent Miasta Żyrardowa
Andrzej Wilk
Komleks Sportowo – Rekreacyjny AQUA w czasie świąt
W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zmianie ulegają godziny pracy pływalni, lodowiska, kręgielni, hali sportowej i hotelu AQUA Żyrardów. Osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem funkcjonowania poszczególych obiektów w czasie świąt.
FUNKCJONOWANIE KOMPLEKSU SPORTOWO-REKREACYJNEGO
W GRUDNIU I STYCZNIU
PŁYWALNIA
24.12.2010 - od 7:00 do 14:30
25.12.2010 - pływalnia nieczynna
26.12.2010 - czynna od 14:30 do 22:00
31.12.2010 - czynna od 7:00 do 14:30
01.01.2011 - pływalnia nieczynna
06.01.2011 - czynna od 7:00 do 22:00
LODOWISKO
24.12.2010 - czynne 8:00 do 14:30
25.12.2010 - lodowisko nieczynne
26.12.2010 - czynne od 15.30 do 21:00
31.12.2010 - czynne od 8:00 do 14:30
01.01.2011 - lodowisko nieczynne
06.01.2011 - czynne od 8:00 do 21:00
HOTEL
od 24.12.2010 do 27.12.2010 - nieczynny
od 31.01.2010 do 02.01.2011 - nieczynny
KRĘGIELNIA
od 24.12.2010-27.12.2010 - nieczynna
od 31.12.2010-03.01.2011 - nieczynna
HALA SPORTOWA I SIŁOWNIA
24.12.2010 - czynna od 8:00 do 14:00
25.12-26.12.2010 - nieczynna
31.12.2010 - czynna od 8:00 do 14:00
01.01.2011 - nieczynna
06.01.2011 - nieczynna
Nowe projekty czekają na dofinansowanie
Wydział Funduszy Europejskich, wspólnie z Centrum Kultury w Żyrardowie, przygotował i złożył pięć wniosków w ramach ogłoszonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programów operacyjnych.Beneficjentem wszystkich projektów jest Centrum Kultury w Żyrardowie, a wnioskowana kwota z budżetu ministerstwa wynosi ponad 800 tys. zł.
Z zakresu infrastruktury kultury opracowano dwa wnioski. Pierwszy dotyczy zakupu wyposażenia sali kinowej Centrum Kultury w Żyrardowie. Zaplanowano zakup sprzętu do projekcji cyfrowej 2D oraz 3D i dozbrojenie aktualnego nagłośnienia do pełnego systemu Dolby Digital. Drugi wniosek dotyczy zakupu wyposażenia służącego działalności kulturalnej i edukacyjnej na potrzeby Resursy. W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt multimedialny i komputerowy, system listew do podwieszania obrazów, oświetlenie do galerii w piwnicach Resursy.
Kolejne dwa wnioski złożono do programu operacyjnego ,,Edukacja kulturalna”, a dotyczą one dofinansowania dwóch wydarzeń muzycznych organizowanych przez Centrum Kultury w Żyrardowie. Festiwal Młodych Twórców ,,Aranżator", to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest rozwijanie możliwości twórczych oraz zachęcanie młodzieży do artystycznej ekspresji. Europejskie Integracje Muzyczne 2011, towydarzenie artystyczne o ogólnopolskimzasięgu, będące efektem wieloletniej współpracy Centrum Kultury wŻyrardowie z wybitnym artystą Włodkiem Pawlikiem.
Centrum Kultury wnioskuje także o dofinansowanie dla projektu Żyrardów - miasto tkaczy i wizjonerów, którego celem jest prezentacja i popularyzacja materialnego dziedzictwa kulturowego Żyrardowa - "miasta tkaczy i wizjonerów", poprzez organizację multimedialnej wystawy muzealnej w zabytkowym budynku dawnej kręgielni.
- Chcielibyśmy, aby przygotowana wystawa w przyszłości stanowiła stałą ekspozycję dotyczącą historii fabryki i miasta Żyrardowa – mówi Beata Rusinowska, dyrektor Centrum Kultury – Celem przedsięwzięcia jest stworzenie wrażenia cofnięcia się w czasie, wypełnienie przestrzeni ruchem i dźwiękiem oraz oddanie klimatu fabrycznego miasta z przełomu XIX i XX w. Stworzenie multimedialnej ekspozycji wymaga zakupu i rozmieszczenia multimediów, wyprodukowania elementów wizualnych i dźwiękowych oraz wykonania instalacji multimedialnej wraz z zakupem i instalacją sprzętu odtwarzającego.
Decyzja o dofinansowaniu wnioskowanych projektów powinna zapaść w pierwszym kwartale 2011 roku.
- Z początkiem nowego roku złożone zostaną kolejne wnioski, w ramach programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra” – zapowiada Jacek Grzonkowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Żyrardowa.
Trzecia sesja Rady Miasta Żyrardowa
W poniedziałek, 20 grudnia, zwołana została III sesja Rady Miasta Żyrardowa. Zanim radni przeszli do porządku obrad, głos zabrała Beata Rusinowska, dyrektor Centrum Kultury, która 14 grudnia złożyła w Parlamencie ślubowanie i objęła mandat posła na Sejm RP. Pani poseł podzieliła się z radnymi refleksjami z pierwszych posiedzeń Sejmu, w jakich uczestniczyła i koncepcją swojej pracy w Parlamencie, zdeklarowała także pomoc samorządowi w miarę potrzeb i możliwości.
[obiekt Flash] -
W związku z wygaśnięciem mandatu radnego, Andrzeja Wilka, wybranego na Prezydenta Miasta Żyrardowa, do Rady Miasta wszedł Eligiusz Łukasiewicz, który podczas sesji złożył ślubowanie. Następnie podjęta została uchwała w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej w składzie: Beata Marzęda-Przybysz, Wiesława Suchecka, Tomasz Zubowicz, Maciej Dukaczewski, Robert Loppe, Jerzy Naziębło i Jacek Czubak. Komisja ta nie ukonstytuowała się jeszcze. Przed przystąpieniem do powołania Komisji Gospodarki Komunalnej, Planu Przestrzennego i Ochrony Środowiska, wiceprzewodniczący rady, Marcin Rosiński złożył wniosek w sprawie ograniczenia składów osobowych w komisjach do siedmiu osób. Wniosek przeszedł głosami radnych PiS oraz Wspólnoty i Centrum. Radny Sławomir Suski zwrócił uwagę, że wniosek ten godzi w zasady demokracji i jest niezgodny z prawem, bowiem każdy radny ma prawo pracować maksymalnie w trzech komisjach, a ograniczenie składów osobowych komisji takiego prawa radnych pozbawia. Na znak protestu Sławomir Suski opuścił salę, a za nim wyszli kolejni radni z Klubu Platformy Obywatelskiej.
W związku z brakiem kworum, sesja została przerwana, a tym samym nie zrealizowano pozostałych punktów w porządku obrad, dotyczących m.in. powołania kolejnych komisji.
Czwarta sesja Rady Miasta odbędzie się 30 grudnia, o godz. 10.00.
Bożonarodzeniowa szopka przed kościołem farnym
Już po raz szósty, tradycyjnie przed kościołem p.w. Matki Bożej Pocieszenia stanęła bożonarodzeniowa szopka. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Fabryka Feniksa mieszkańcy Żyrardowa mogą podziwiać szopkę ze świętą rodziną i żywymi zwierzętami m.in. reniferem, osiołkiem, kozami i owcami. Oglądać je można codziennie w godz. od 8.00 do 10.00 i od 14.00 do 16.00.
[obiekt Flash] -
Zwierzęta udało się sprowadzić przy udziale Państwa Rafalskich z gospodarstwa agroturystycznego i Starej Przędzalni. W Wigilię o godz. 23.00 odbędzie się koncert świąteczno-kolędowy. Całe przedsięwzięcie wspiera Urząd Miasta oraz parafia Matki Bożej Pocieszenia. Szopkę można oglądać do drugiego dnia świąt.
24 grudnia 2010r. tj. w Wigilię Bożego Narodzenia, Urząd Miasta Żyrardowa będzie nieczynny.
Uprzejmie informujemy, iż Urząd Miasta Żyrardowa będzie nieczynny w dniu 24 grudnia 2010r. (piątek) tj. w Wigilię Bożego Narodzenia.
Poprawia się stan komunalnych zasobów mieszkaniowych
Jednym z ważniejszych osiągnięć minionej kadencji samorządu było stworzenie realnego planu, zmierzającego do podniesienia standardu komunalnych zasobów mieszkaniowych. Gruntowne zmiany w funkcjonowaniu Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej rozpoczęły się wraz z powołaniem na stanowisko prezesa spółki, Jerzego Rubikowskiego.
„Gdy w kwietniu 2007r., po wygraniu konkursu, zostałem prezesem PGM, nie przypuszczałem, że stan substancji mieszkaniowej zarządzanej przez nasze przedsiębiorstwo jest tak fatalny – przyznaje Jerzy Rubikowski. – Mam tutaj na myśli nie tylko kilkudziesięcioletnie zaniedbania związane z utrzymaniem budynków będących własnością gminy, ale również brak spójnej koncepcji zmierzającej do poprawy stanu tych obiektów i w efekcie poprawy standardu życia mieszkańców.”
Pierwszą, odważną decyzją nowego zarządu spółki był podział zasobów na te budynki, w które warto inwestować oraz te, które wymagają wykwaterowania i rozbiórki. Pewnym ułatwieniem przy dokonywaniu tego podziału był fakt, że część obiektów z zasobów gminy wpisana jest do rejestru zabytków, a zatem podlega dodatkowej ochronie prawnej. Takie obiekty należało bezsprzecznie remontować.
„Dodatkowo – mówi prezes Jerzy Rubikowski – dokonaliśmy także wnikliwego przeglądu obiektów, które użytkowane były tylko w części. W porozumieniu z prezydentem miasta dokonaliśmy całkowitego wykwaterowania części z tych obiektów (np. przy ul. Pięknej 50, Łukasińskiego 1, Chopina 5) w celu stworzenia warunków do ich rozbiórki lub sprzedaży nieruchomości wraz z naniesieniami. Lokatorzy zostali wykwaterowani do pustych lokali, które udało się wygospodarować w innych budynkach. Działania takie doprowadziły do zmniejszenia zasobów komunalnych o 31 obiektów, co odczuwalnie zmniejszyło koszty związanych z utrzymaniem budynków komunalnych.”
W drodze konsekwentnych działań z krajobrazu Żyrardowa zniknęły niemal zupełnie pustostany stanowiące własność Miasta. Istniejące niezamieszkałe budynki mieszkalne są w tej chwili albo własnością prywatną, albo też aktualnie trwa proces przygotowywania ich do sprzedaży w drodze przetargu (np. budynek przy ul. Chopina 5).
Budynek przy ul. 1 Maja 54 (dawna siedziba poczty).
Wyłączenie z komunalnego zasobu mieszkaniowego obiektów w bardzo złym stanie technicznym, których dalsze utrzymywanie było niezasadne z ekonomicznego punktu widzenia, pozwoliło spółce skoncentrować się na poprawie warunków mieszkaniowych w tych budynkach, które zakwalifikowano do dalszej eksploatacji. Zgodnie z przyjętym założeniem powstał długofalowy plan działań modernizacyjnych. „W porozumieniu z prezydentem miasta postanowiliśmy zacząć działania remontowe od przedsięwzięć najtrudniejszych technicznie – mówi Jerzy Rubikowski. – Takimi zadaniami była np. częściowa rozbiórka i wzmocnienie ściany szczytowej budynku przy ul. Dekerta 18, wymiana dachu wraz z konstrukcją i wzmocnieniem poddasza w budynku przy ul. Chopina 2, czy przebudowa attyki w budynku przy ul. 1 Maja 54 (dawna siedziba poczty). Na rok przyszły zaplanowaliśmy z kolei remont dachu w budynku przy ul. 1 Maja 59 – jest to w mojej ocenie najtrudniejszy dach w mieście. Mam nadzieję, że rozpoczniemy również długo oczekiwany remont budynku przy ul. Żeromskiego 8.”
Jak podkreśla prezes Jerzy Rubikowski, wykonanie wspomnianych remontów wymagało przeprowadzenia przez PGM długotrwałych procedur dokumentacyjnych, uzgodnień z Miejskim Konserwatorem Zabytków, uzyskania pozwolenia na budowę i wyłonienia wykonawców w trybie Prawa Zamówień Publicznych. Czas potrzebny na przeprowadzenie całej procedury formalnej, to ok. 6 miesięcy.
Niezależnie od wspomnianych dużych zadań inwestycyjnych, spółka przystąpiła do kompleksowej naprawy pokryć dachowych, połączonych z częściową wymianą więźby dachowej i wymianą elementów konstrukcyjnych. Od 2007 roku zrealizowano 102 tego typu przedsięwzięcia. „Użycie papy termozgrzewalnej powinno zapewnić kilkunastoletnią szczelność nowych pokryć dachowych – mówi prezes PGM. - Mamy nadzieję, że nasze konsekwentne działania w tym kierunku doprowadzą do likwidacji nieszczelności wszystkich dachów do roku 2014.”
Warto podkreślić, że Samorząd Miasta Żyrardowa minionej kadencji, również w sferze mieszkaniowej nie unikał odważnych i niesztampowych decyzji. W porozumieniu z Radą Miasta Żyrardowa prezydent Andrzej Wilk doprowadził do zakupu na rzecz miasta jednej z prywatnych kamienic. Po przeprowadzeniu przez PGM remontu dachu oraz modernizacji całego obiektu powstał gotowy do zasiedlenia budynek mieszkalny, zaś koszty zakupu nieruchomości i prac adaptacyjnych były bez porównania mniejsze niż budowa nowego budynku. Powstało w ten sposób kilkanaście mieszkań socjalnych.
Łącznie przez ostatnie trzy i pół roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej wyremontowało 235 lokali. Działania modernizacyjne objęły także instalacje wewnątrz budynków. Dotyczy to w szczególności instalacji elektrycznych (wykonano 74) oraz wodociągowych (wykonano 5). Do 48 budynków doprowadzono centralne ogrzewanie z miejskiej sieci cieplnej. „Jeśli dołożymy do tego remonty elewacji i docieplenia budynków, które także konsekwentnie realizujemy w miarę posiadanych na ten cel środków, to w mojej ocenie – mówi prezes Jerzy Rubikowski – efekty przeprowadzonych przez nas w ostatnich latach działań remontowo-modernizacyjnych są naprawdę imponujące. Myślę, że mieszkańcy naszego miasta dostrzegają zmiany na tym polu np. na osiedlu Żeromskiego, osiedlu Moniuszki, a także w szeregu budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Można oczywiście zadać pytanie czy te działania są wystarczające? No cóż, jak na razie lista potrzeb wciąż jeszcze jest dłuższa niż lista zadań już przez nas zrealizowanych - przyznaje prezes. – Ale przecież nie można zlikwidować kilkudziesięcioletnich zaległości w ciągu zaledwie kilku lat. Uważam jednak, że dalsze systematyczne inwestowanie w zasoby komunalne, tak jak miało to miejsce na przestrzeni minionej kadencji, doprowadzi budynki do odpowiedniego stanu technicznego.”
O skali podejmowanych obecnie przez PGM działań remontowo-moderniacyjnych świadczy również praca Działu Zamówień Publicznych i Działu Technicznego spółki. W okresie od 2007 r. przeprowadzono 689 postępowań w sprawie udzielenia zamówienia publicznego na roboty remontowe i roboty budowlane. Zawarto także 617 umów z wykonawcami.
Jak podkreśla prezes Jerzy Rubikowski, mówiąc o działaniach PGM, nie sposób nie wspomnieć o kwestii windykacji. „Nasza praca byłaby zapewne łatwiejsza i jeszcze bardziej efektywna, gdyby lokatorzy zasobów komunalnych z większą systematycznością regulowali należności czynszowe – przyznaje prezes. - Zajmujemy się ściągalnością zadłużenia z lokali gminnych, gminnych we wspólnocie, administracji powierzonej, lokali wykupionych, jak również z lokali użytkowych. Dokładamy wszelkich starań w celu odzyskania zaległych opłat za czynsz, media, odsetki i koszty sądowe. Aby pokazać skalę tego zjawiska, powiem tylko, że w okresie od 1 stycznia 2007r. do 31 października 2010r. wysłaliśmy 16 841 wezwań do zapłaty i monitów przedsądowych. Do sądu skierowaliśmy 1637 spraw w tym: 1529 spraw o należności i 120 spraw o eksmisję. Łącznie z tytułu zaległości odzyskaliśmy kwotę blisko 4,5 mln. zł.”
Żyrardowski WOPR dostał skuter
27 grudnia na terenie kompleksu sportowego AQUA ŻYRARDÓW odbyła się miła uroczystość przekazania przez Zarząd Główny WOPR skutera wodnego dla żyrardowskich ratowników. Jak podkreślił Prezes ZG WOPR, Jerzy Telak, sprzęt będzie służył przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa nad wodami powiatu żyrardowskiego, ale również szkoleniu i zwiększeniu zainteresowania młodzieży działalnością WOPR. W uroczystości uczestniczyli Członek Prezydium ZG Jerzy Gołębiewski, Członek ZG Andrzej Jankowski, Prezes Żyrardowskiego WOPR Krzysztof Kokosza, a także Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Obłękowski, Prezes AQUA Żyrardów Taida Sochańska oraz licznie zgromadzeni ratownicy i sympatycy WOPR.
[obiekt Flash] -
Prezes Jerzy Telak przekazał na ręce Zastępcy Prezydenta Grzegorza Obłękowskiego kluczyki oraz dokumenty skutera, życząc jednocześnie udanych akcji na wodach oraz wyraził swoje zadowolenie z dobrej współpracy jednostki terenowej WOPR w Żyrardowie z władzami Miasta. Skuter wodny Yamaha wraz platformą ratowniczą i przyczepą podłodziową stanowi wartość 50 tys. zł i został zakupiony ze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy zawartej z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Skuter, jako jednostka pływająca, został poświecony przez ks. Tomasza Zielińskiego z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia SALOS. Choć sceneria przekazania była zimowa, to żyrardowscy ratownicy już planują wodowanie oraz uroczysty chrzest.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.