Na ostatniej sesji, jaka odbyła się 30 grudnia, Rada Miasta Żyrardowa wyraziła zgodę na nabycie przez Miasto zabytkowej hali pofabrycznej w celu utworzenia Muzeum Lniarstwa. Prezydent wystąpił do rady z taką propozycją, w związku z otrzymaniem dofinansowania na realizację projektu INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki, uwzględniającego m.in. zakup parku maszynowego dawnych Zakładach Lniarskich na potrzeby ekspozycyjne.
Nieruchomość będąca przedmiotem podjętej uchwały położona jest przy ul. Dittricha 18. Jest to jednokondygnacyjny zabytkowy budynek pofabryczny, o pow. 4813 mkw., wybudowany w 1887 roku. Obiekt zlokalizowany jest na terenie dawnego Bielnika Zakładów Lniarskich, na działce o pow. 0,6195 ha. Nieruchomość ta wydaje się doskonałym rozwiązaniem na realizację projektu, mającego na celu prezentację maszyn włókienniczych, jakie Miasto nabędzie dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, w związku z zatwierdzeniem projektu przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Przypomnijmy, że wcześniej, staraniem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Żyrardowie, planowane do nabycia maszyny, decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego. Maszyny te pochodzą z lat 60, 70 i 80-tych XX wieku i stanowią kompletny park maszynowy, dzięki któremu będzie można prezentować proces kolejnych przekształceń surowca włókienniczego i tkanin. Zaplanowane w ramach projektu zadania mają służyć powstaniu w naszym mieście Muzeum Lniarstwa – placówki prezentującej dziedzictwo kulturowe Żyrardowa w formie interaktywnej.
Ponieważ spółka, która jest właścicielem nieruchomości, znajduje się w upadłości likwidacyjnej, a wierzyciele, m.in. Miasto Żyrardów (z tytułu zaległości podatkowych) zabezpieczyli swoje roszczenia w księdze wieczystej, do nabycia nieruchomości można przystąpić, uczestnicząc w licytacji komorniczej, bądź po spłaceniu przez dłużnika wszystkich roszczeń, a zadłużenie wobec Miasta zaliczyć na poczet ceny sprzedaży nieruchomości.
Ponadto na grudniowej sesji rada miasta wprowadziła zmiany do ubiegłorocznego budżetu.
Akceptacji rady nie zyskał z kolei projekt budżetu miasta na rok 2014.
Trzy projekty uchwał dotyczyły miejskich programów profilaktycznych. Radni zatwierdzili do realizacji Miejski Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014 – 2020, Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2014 oraz Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2014.
Podjęta też została uchwała w sprawie zamiany nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Miasta Żyrardowa, położonej przy ul. Dekerta 17 (działki o pow. 0,0301 ha i 0,0629 ha) na zabudowaną nieruchomość będącą w użytkowaniu wieczystym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Żyrardów”, położoną przy ul. Nietrzebki 2 g i 2 e (działki o pow. 0,0013 ha i 0,0205 ha).
Gmina jest właścicielem dwóch innych działek przy ul. Nietrzebki, sąsiadujących z działkami będącymi w wieczystym użytkowaniu PEC. Na jednej z nich znajduje się budynek dawnego basenu. Aktualnie budynek ten nie jest wykorzystywany, a próby jego wynajęcia nie powiodły się. Uzasadnionym jest więc sprzedaż budynku wraz z działką przyległą. Jednak sprzedaż w stanie obecnym jest ograniczona ze względu na wydzieloną z budynku część stanowiącą własność PEC. Pozyskanie przez Miasto działek pozwoli na jednolite zagospodarowanie nieruchomości przy ul. Nietrzebki w celu ich zbycia na cele inwestycyjne.
Kolejna przyjęta przez radę miasta uchwała dotyczyła przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta dla terenu ograniczonego ul. 1 Maja i ul. Okrzei, rzeką Pisią, granicą działki przy ul. Wyspiańskiego i ul. Chopina, rowem burzowym i ul. Limanowskiego. Dotychczas obowiązujący dla tego terenu jest plan zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej Żyrardowa z dnia 29 maja 2003 r. Przygotowanie projektu uchwały w tej sprawie nastąpiło w oparciu o wnioski wynikające z wykonanej przez Prezydenta Miasta Żyrardowa analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i analizy stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań w planie z ustaleniami zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Żyrardowa, zatwierdzonego uchwałą rady z dnia 30 września 2010 roku.
Na ostatniej sesji Rada Miasta wyraziła też zgodę na przejęcie przez Miasto Żyrardów pojazdu, który uznano za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Zgodnie z przyjętą uchwałą Miasto Żyrardów przejmuje na własność samochód marki Seat, który został usunięty z drogi i znajduje się na parkingu wyznaczonym przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego. Po upływie 6 miesięcy od dnia usunięcia samochodu z pasa drogowego, wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie przejęcia pojazdu na własność Miasta Żyrardowa. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, Rada Miasta Żyrardowa zdecydowała o przejęciu pojazdu, podejmując stosowną uchwałę.
Nie przyjęto natomiast uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na obszarze Miasta Żyrardowa. Projekt uchwały przygotowano na wniosek PGK ,,Żyrardów”.