Koniec z letnimi przerwami w dostawie ciepłej wody. Ruszyła ciepłownia gazowa.
W spotkaniu zorganizowanym na terenie obiektu przez inwestora – „Geotermię Mazowiecką” S.A. – wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu, szefowie miejskich spółek współpracujących przy realizacji projektu (PEC, PGK), reprezentanci największych odbiorców produkowanego w obiekcie ciepła (ŻSM, PGM, TBS), a także wiele innych osób, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia przedsięwzięcia.
„Idea zbudowania w Żyrardowie uzupełniającego źródła ciepła – ciepłowni gazowej o mocy około 10 MW dla potrzeb ciepłowniczych miasta Żyrardowa, ujrzała światło dzienne w sposób formalny jesienią 2011 roku – przypomniał uczestnikom spotkania Marek Balcer, Prezes „Geotermii Mazowieckiej” S.A. – Decyzję tę poprzedziła głęboka analiza potrzeb cieplnych miasta wykonywana kilka lat wcześniej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Żyrardowie, jak również ocena realnych możliwości sfinansowania tej inwestycji zarówno przez samo Przedsiębiorstwo Energetyko Cieplnej w Żyrardowie, jak też przez budżet miasta w dobie obecnego kryzysu.
Złożona w 2010 r. oferta „Geotermii Mazowieckiej” S.A. została przyjęta zarówno przez Prezydenta Żyrardowa, jak też przez Zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Znalazło to swój wyraz w umowie intencyjnej podpisanej przy udziale Prezydenta Miasta pomiędzy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej oraz „Geotermią Mazowiecką” S.A. Umowa została ostatecznie zawarta po przedstawieniu pełnego projektu Radzie Miasta Żyrardowa i po jego zaakceptowaniu przez Radę w postaci stosownej Uchwały.
Pozwolenie na budowę obiektu „Geotermia Mazowiecka” S.A. uzyskała w maju 2012r., natomiast pozwolenie na użytkowanie w lipcu 2013r.. Cały proces budowlany trwał zatem 14 miesięcy. Głównym autorem projektu był inż. Eligiusz Łukasiewicz, który również nadzorował przebieg robót. Niestety nie ma dziś z nami inż. Łukasiewicza, zmarł w przeddzień oddania obiektu do użytku. Realizatorami robót były firmy wyłonione w drodze przetargu otwartego z Radomia i Skierniewic.”
Mimo stosunkowo krótkiego okresu, w jakim obiekt udało się zrealizować, nie obyło się bez problemów. Najpoważniejszy pojawił się już na starcie, w postaci trudności z zabezpieczeniem dostaw gazu, jako paliwa dla powstającej ciepłowni. „Po początkowej odmowie zwiększenia dostaw gazu ziemnego dla Żyrardowa, w wyniku skutecznych negocjacji, jakie przeprowadził prezydent Andrzej Wilk – podkreślił prezes Marek Balcer - miasto dostało ostatecznie dodatkowy przydział gazu w ilości 1000m3/h co w pełni pokrywa jego obecne i przyszłe potrzeby, w tym potrzeby tej inwestycji.”
Nowo wybudowana ciepłownia przy ul. Czystej jest obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na Mazowszu. Sercem żyrardowskiej ciepłowni jest stalowy kocioł gazowy wysokoparametrowy o mocy 10MW. Obiekt wyposażony jest w armaturę najnowszej generacji, a sterowanie nim odbywa się poprzez najnowocześniejszą automatyką i elektroniką. Ciepłownia w zasadzie nie wymaga żadnej bieżącej obsługi, a sterowanie nią możliwe jest przez osoby do tego upoważnione właściwie z każdego miejsca na kuli ziemskiej.
Na ten moment ciepłownia gazowa przy ul. Czystej będzie dostarczała energię cieplną dla około 15% żyrardowskich odbiorców. Wynika to bezpośrednio z umowy podpisanej między „Geotermią Mazowiecką” S.A. a PEC „Żyrardów”. Jak podkreślił prezes Marek Balcer, możliwości nowej ciepłowni są jednak zdecydowanie wyższe. Obecna infrastruktura, po rozbudowie ciepłowni o jeden kocioł jest w stanie wyprodukować blisko 50% ciepła dla potrzeb miasta. Minimalna ilość spalanego obecnie w ciepłowni gazu wynosi około 2 mln m3/rok, co czyni obiekt największym w mieście konsumentem gazu ziemnego.
„Ciepłownia gazowa przy ul. Czystej stanowi na dzień dzisiejszy uzupełnienie produkcji miejskiej ciepłowni węglowej spółki PEC – powiedział podczas piątkowego spotkania prezydent Andrzej Wilk. – Drugie źródło ciepła daje nam gwarancję pełnego zabezpieczenia dostaw ciepła dla mieszkańców również w warunkach ostrej zimy i drastycznego spadku temperatur, a także w przypadku wystąpienia awarii w ciepłowni miejskiej. I co chyba najbardziej ucieszy żyrardowian – uruchomienie ciepłowni gazowej pozwoli nam zachować ciągłość zaopatrzenia w ciepłą wodę w okresie dwu-trzytygodniowego przestoju technologicznego ciepłowni miejskiej, który co roku przypadał w miesiącach wakacyjnych.”
Koszt całej inwestycji zamknął się kwotą blisko 5 mln zł. Źródłami finansowania przedsięwzięcia były kredyty inwestycyjne oraz środki własne „Geotermii Mazowieckiej” S.A. „Ciepłownia, której pracę dziś wspólnie inaugurujemy – podkreślił Józef Grzegorz Kurek, Burmistrz Mszczonowa, a zarazem przewodniczący Rady Nadzorczej „Geotermii Mazowieckiej” S.A. – jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo opłaca się dobra współpraca między samorządami i jak ważne jest, abyśmy jako samorządowcy - głównymi akcjonariuszami „Geotermii Mazowieckiej” S.A. są przecież samorządy - potrafili współdziałać i wspierać się nawzajem dla dobra społeczności, które reprezentujemy.”
W imieniu odbiorców produkowanego w nowej ciepłowni ciepła, głos zabrał Prezes Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. „Od momentu, kiedy rozpocząłem pracę na stanowisku prezesa ŻSM, dokonał się niebywały postęp technologiczny w zakresie zaopatrzenia miasta w ciepło – podkreślił Marian Rusinowski. – Wtedy mieliśmy wiele małych, lokalnych kotłowni osiedlowych, które przysparzały mieszkańcom mnóstwo uciążliwości, hałasując i zanieczyszczając powietrze. Obecnie mamy dwa źródła ciepła, które wzajemnie się uzupełniają, produkując energię cieplną dla potrzeb całego miasta. Co więcej, obiekt w którym dziś się znajdujemy, dalece odbiega od tego, jak wyobrażamy sobie ciepłownię – jest niemal sterylnie czysty, cichy i uruchamia się go poprzez wciśnięcie jednego guzika…”
Symboliczne „wciśnięcie guzika” powierzono prezydentowi Andrzejowi Wilkowi. Nastąpiło ono tuż po uroczystym przecięciu wstęgi. Nożyczki trafiły w ręce prezydenta Andrzeja Wilka, prezesa Jana Kalmana, prezesa Mariana Rusinowskiego oraz prezesa Marka Balcera. Aby nowa ciepłownia dobrze służyła mieszkańcom, okolicznościową modlitwę odmówił ks. Witold Jaworski.