Żyrardowski program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar tej przemocy
Samorząd Żyrardowa, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przystąpił do realizacji „Miejskiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2014 – 2020”. Sformułowany program opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma prawo do życia wolnego od przemocy w rodzinie, której nic nie usprawiedliwia, że obowiązkiem dorosłych jest zapewnić tę wolność dzieciom i że każdy ma prawo przeciwdziałać przemocy w rodzinie.
- Przemoc w rodzinie występowała zawsze, a bicie i zaniedbywanie osoby bliskiej spotykało się z przyzwoleniem, i było swoistym tabu – wprowadza w temat Ewa Lasecka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie. - Od pewnego czasu sytuacja ta się na szczęście zmienia i przemoc w rodzinie (fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna i w formie zaniedbania) budzi sprzeciw. Więcej się o tym mówi i pisze i częściej o przypadkach przemocy informowane są odpowiednie instytucje. Przemoc w rodzinie jest piętnowana zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i krajowe. Spotyka się ona ze zdecydowanym sprzeciwem zwłaszcza w prawie unijnym. Świadczy o tym ,,Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie obecnej sytuacji oraz przyszłych działań w zakresie zwalczania przemocy wobec Kobiet”.
Przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, nakładają na samorząd obowiązek tworzenia gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prowadzenie poradnictwa i podejmowania interwencji w przypadku, gdy dochodzi do przemocy, zapewnienia jej ofiarom miejsc w ośrodkach wsparcia oraz podejmowanie działań edukacyjnych.
- Punktem wyjścia opracowanego przez samorząd programu była diagnoza zakresu i form występowania przemocy domowej w naszym mieście, dokonana na podstawie danych policji, MOPS i utworzonego w marcu 2012 r. Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – wyjaśnia Wiesława Wardziak, naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej. W skład zespołu wchodzą, zgodnie z obowiązującym prawem, przedstawiciele: sądu, prokuratury, policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, służby zdrowia i placówek oświatowych. - Działalność tego zespołu przyczyniła się do wzrostu ujawniania przypadków przemocy w rodzinie na terenie Żyrardowa oraz umożliwiła lepiej przeciwdziałać zjawisku i skuteczniej łagodzić jego skutki – podkreśla Wiesława Wardziak. – W latach 2012 i 2013 odbyło się w sumie 7 spotkań całego zespołu oraz 44 spotkania grup roboczych, celem rozpatrywania zgłoszonych spraw i pomocy ofiarom przemocy.
Z uwagi na to, iż przedstawicielom jednej instytucji trudniej skutecznie pomagać w problemie przemocy w rodzinie, realizacja programu przewiduje powstanie Lokalnego Systemu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną. Jego kluczowym elementem będzie wspomniany już Zespół Interdyscyplinarny. Adresatami programu są zarówno ofiary przemocy, jak i jej sprawcy, a jego głównym celem zwiększenie skuteczności pomocy rodzinom, które dotknął problem przemocy.
Efekty, jakie ma dać realizacja programu, to m.in. usprawnienie systemu pomocy rodzinom, w których problem przemocy występuje, większa dostępność profesjonalnej pomocy dla osób doznających przemocy oraz wyczulenie, uwrażliwienie mieszkańców Żyrardowa na negatywne zjawiska, jakie dzieją się w rodzinach z ich otoczenia, by na bieżąco reagować, interweniować i przeciwstawiać się przemocy, co powinno zaowocować zmniejszeniem zakresu występowania problemu.