Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych gazów i pyłów na niskiej wysokości. W tym przypadku chodzi o emitory (kominy i inne źródła emisji) znajdujące się na wysokości nie większej niż 40 metrów. Przeważnie jednak znajdują się one na pułapie do 10 m. Niska emisja powstaje przede wszystkim z nieefektywnego spalania paliw w piecach domowych (np. w postaci węgla kamiennego, drewna, groszku czeskiego, oleju napędowego) na terenach o zwartej zabudowie mieszkaniowej zarówno wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej.
Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne z uwagi na fakt, iż powstałe w wyniku spalania paliw, trujące gazy i pyły (m.in. pyły zawieszone, dwutlenek siarki, tlenki azotu, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny) gromadzą się wokół miejsca powstawania wpływając negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt, powodując zwiększenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zaburzenia centralnego układu nerwowego, choroby oczu, choroby układu krążenia, osłabienie płodności, choroby płuc i alergie. Niska emisja niszczy także roślinność rosnącą na zagrożonych terenach oraz fasady budynków, powoduje korozję metali, szybsze zużywanie się maszyn i urządzeń. Niska emisja jest ponadto główną przyczyną powstawania smogu.
W dniu 21 sierpnia br. Żyrardów przystąpił do konkursu pn.: „Gmina z misją”, którego celem jest promocja działań ograniczających powstawanie niskiej emisji.
Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasta od 50 do 100 tys. mieszkańców oraz miasta i gminy do 50 tys. mieszkańców. Każde działanie, którego efektem jest obniżenie niskiej emisji nagradzane jest punktami. Miasto, które wykaże się największą aktywnością i zdobędzie największą ilość punktów zwycięży.
W ramach prowadzonej akcji w dniach 9 i 10 października, w godz. 9.00 – 13.00 organizowane są Dni Otwarte Ciepłowni pn. „Ciepło, cieplej, ciepłownia” na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Żyrardów”. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich szkół podstawowych na terenie Miasta Żyrardowa. W ramach Dni Otwartych odbędą się spotkania z uczniami, podczas których planowana jest krótka prelekcja na temat niskiej emisji oraz zwiedzanie ciepłowni wraz z pracownikiem przedsiębiorstwa, który opowie o funkcjonowaniu ciepłowni. Na zakończenie każda grupa otrzyma pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat niskiej emisji zanieczyszczeń do powietrza.