Szanowni mieszkańcy!
Wielkim zaszczytem jest dla mnie możliwość zaproszenia Państwa na uroczystość otwarcia Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. To ogromna radość i satysfakcja, że po 35 latach snucia planów (bo trzeba pamiętać, że idea stworzenia Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zrodziła się w latach 70-tych XX wieku), udało nam się wreszcie oddać należny hołd pracownikom żyrardowskich Zakładów Lniarskich i ocalić nasze lniarskie tradycje od zapomnienia. Fabryka, która była sercem naszego Miasta już dziś niestety nie pracuje. Tym ważniejsze jest zatem, by zachować dla kolejnych pokoleń świadectwo tego, co było kolebką i przyczynkiem do powstania Żyrardowa. Bez tego stracimy nić łączącą nas z przeszłością i trudno będzie nam budować przyszłość.
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest także hołdem złożonym Filipowi de Girard, którego uczyniliśmy patronem placówki. Był on francuskim inżynierem mechanikiem i wynalazcą m.in. maszyny do mechanicznego przędzenia lnu - maszyny, którą zastosowano w nowo powstałej fabryce w Rudzie Guzowskiej. Był pierwszym dyrektorem technicznym, od którego nazwiska pochodzi nazwa Miasta Żyrardowa.
Na tę chwilę w halach pofabrycznych na terenie dawnego Bielnika Zakładów Lniarskich zaprezentujemy kilkadziesiąt maszyn, pracujących niegdyś w żyrardowskich Zakładach Lniarskich. Większość z tych maszyn pochodzi z lat 70. i 80. XX wieku, ale są też znacznie starsze, takie jak np. wiertarka słupowa z roku ok. 1900 oraz tokarka pociągowa uproszczona z 1905 r. Stanowią one kompletny park maszynowy, dokumentujący najważniejsze elementy procesu obróbki surowca włókienniczego i produkcji tkanin. Miasto nabyło te cenne eksponaty dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Wcześniej naszym staraniem zostały one wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego. Ekspozycję tę uzupełnia stała wystawa, na którą składają się druki wielkoformatowe archiwalnych fotografii maszyn włókienniczych, prezentery informacyjne, a także urządzenia multimedialne. Aktualna oferta Muzeum stanowi podstawę, punkt wyjścia do dalszych prac archiwizujących i dokumentujących dzieje naszej fabryki, których efekty sukcesywnie prezentować będzie Muzeum, wzbogacając tym samym ofertę placówki.
Cieszę się ogromnie, że plany związane z powołaniem Muzeum udało się wreszcie zrealizować i właściwie w ostatnim momencie zabezpieczyć to, co pozostało po dawnej fabryce. Chcemy, by nasze Muzeum było ważnym instrumentem promocji i rozwoju Żyrardowa, daleko wykraczającym poza stereotypowo przyjęte formy aktywności dla tego typu placówek. By była to nie tylko instytucja pielęgnująca pamięć o historii naszego Miasta i tysiącach ludzi, którzy pracowali w fabryce, ale też wspierająca działania z zakresu sztuki i nauki. By była to platforma spotkań z ciekawymi ludźmi, a dla osób odwiedzających nasze miasto - wyjątkowa atrakcja turystyczna, unikalna w skali kraju, a nawet Europy.
Do zobaczenia w Muzeum Lniarstwa!
Prezydent Miasta Żyrardowa
Andrzej Wilk