Wyniki konsultacji społecznych
Prezydent Miasta Żyrardowa ogłosił wyniki konsultacji w sprawie projektu uchwały dotyczącej Programu współpracy Miasta Żyrardowa z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2015.
Konsultacje odbyły się w terminie od 25 września do 10 października 2014r. Informacja o rozpoczęciu konsultacji zamieszczona była:
1) na Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa: www.zyrardow.pl,
2) w Biuletynie Informacji Publicznej: bip.zyrardow.pl,
3) na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Żyrardowa,
4) w prasie lokalnej.
Konsultacje zostały przeprowadzone na podstawie Uchwały Nr VIII/44/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie: sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, zgodnie z Zarządzeniem nr 674/14 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 23 września 2014 r. w sprawie wyboru formy przeprowadzenia konsultacji.
Podmiotami uprawnionymi do konsultacji były: organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogły zgłaszać opinie poprzez wypełnienie załączonego formularza zamieszczonego na portalu internetowym: www.zyrardow.pl, który można było przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: wydzial.zps@zyrardow.pl lub złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II nr 1.
W wyznaczonym terminie swoje uwagi wniosły dwie organizacje:
1. Stowarzyszenie Animatorów Nauki, Kultury i Sztuki „DZIEDZICTWO”:
w rozdziale FORMY WSPÓŁPRACY proponuje dopisać:
- powołanie pełnomocnika ds. NGO, który utrzymywałby stały kontakt z organizacjami pozarządowymi, prowadził działalność koordynującą i szkoleniową. (W żadnym wypadku nie powinien tej misji spełniać Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej czy też jakikolwiek inny wydział Urzędu Miasta Żyrardowa.)
- powołanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i opracowanie regulaminu jej działania.
- jawny i sprawiedliwy podział środków na różne obszary działań Organizacji Pozarządowych.
- stworzenie w Żyrardowie funduszu lokalnego. Jest to sprawdzony w wielu miejscach na świecie rodzaj organizacji pozarządowych, które aktywnie pozyskują środki finansowe od lokalnych darczyńców, stanowiąc trwałe i realne źródło finansowania inicjatyw obywatelskich. Dzięki kapitałom żelaznym są w stanie zapewnić długotrwałe wsparcie dla programów społecznych, edukacyjnych, kulturalnych. Dają one również szansę przedsiębiorcom, którzy nie chcą pozostać obojętni na sytuację swojej społeczności. Są w stanie przeprowadzić każdy program, który przedsiębiorcy chcieliby wesprzeć, rzetelnie rozliczyć każdą darowiznę oraz promować każdego darczyńcę. Długoterminowym celem funduszy jest zbieranie środków finansowych od osób indywidualnych, różnych instytucji i biznesu oraz budowa z uzyskanych darowizn trwałego, nigdy nie naruszalnego kapitału żelaznego. Odsetki oraz zyski z inwestycji od zgromadzonego w ten sposób kapitału żelaznego będą przeznaczane na trwałe finansowanie inicjatyw społecznych i zaspokajanie potrzeb określonych społeczności lokalnych. Kapitał żelazny (zwany niekiedy kapitałem wieczystym) to nieustannie powiększana pula środków finansowych, która nie może być przeznaczona na bieżącą działalność Funduszu, lecz jest wyłącznie inwestowana.
Uzasadnienie wprowadzanych zmian:·
Celem działania jest stworzenie przestrzeni, w której dialog i współpraca między samorządem a mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi jest możliwa i satysfakcjonująca dla wszystkich.
2. Ruch Obywatelski Żyrardowian
w dziale V – Zakres Przedmiotu proponuje dodanie punktu: upowszechnianie znajomości praw obywatelskich
Uzasadnienie wprowadzonej zmiany: dodana zmiana jest zgodna z drugim członem celu głównego Programu tj. wzmacnianiu roli aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów lokalnych. Nie jest możliwa realizacja tego celu bez szerszej znajomości praw obywatelskich przez mieszkańców.
w dziale VI – FORMY WSPÓŁPRACY - pozafinansowe formy współpracy
proponuje dodanie: powołanie przy Prezydencie Miasta Żyrardowa Społecznej Rady Organizacji Pożytku Publicznego.
Uzasadnienie wprowadzonej zmiany: Społeczna Rada OPP może mieć do spełnienia kilka znaczących ról. Oprócz roli opiniodawczej i doradczej, jedną z ról SPOPP powinno być wyrównywanie możliwości organizacji OPP w staraniu się o środki finansowe z miejskiego budżetu, a także pomoc w uzyskiwaniu innego wsparcia ze strony Miasta. Wyrównywanie szans powinno wyeliminować sytuacje, które mogą w poważny sposób wpływać na ograniczenie statutowej działalności organizacji.
Zaproponowanych zmian nie uwzględniono, z uwagi na:
- powołanie pełnomocnika ds. NGO nie znajduje uzasadnienia, bowiem za kontakty z organizacjami pozarządowymi, w tym sferę informacyjną i edukacyjną odpowiada w naszym Mieście Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Żyrardowa i zadanie to realizowane jest dobrze nie zanotowano jak dotąd żadnych skarg ze strony organizacji pozarządowych w obszarze współpracy z Urzędem. Powołanie Pełnomocnika wiązałoby się z dodatkowymi kosztami finansowymi.
- powołanie Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego uzasadnione jest w aglomeracjach miejskich, większych od Żyrardowa, celem ułatwienia współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. W sytuacji powołania powyższej Rady w naszym mieście poszczególne akty prawne byłyby konsultowane za jej pośrednictwem, co niepotrzebnie wydłużałoby czas tworzenia aktów prawa miejscowego. (Decyzja radnych z 2011 roku, uzasadniająca powyższe).
- pozyskiwaniem i rozdzielaniem tzw. funduszy lokalnych w wielu gminach zajmują się powstałe w tym celu organizacje pozarządowe. W Żyrardowie funduszami lokalnymi, w tym m.in. pozyskiwaniem środków od darczyńców zajmuje się kilka organizacji pozarządowych.
- podział środków na różne obszary działań Organizacji Pozarządowych jest jawny i sprawiedliwy a dofinansowanie realizacji zadań na rzecz mieszkańców odbywa się na podstawie ogłaszanych otwartych konkursów ofert w świetle ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie zgodnie z zapisami Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi i Uchwałą Budżetową Miasta corocznie uchwalanymi przez Radę Miasta Żyrardowa.
- powołanie przy Prezydencie Miasta Żyrardowa Społecznej Rady Organizacji Pożytku Publicznego nie jest uzasadnione z uwagi na to, iż na terenie Miasta funkcjonuje tylko kilka organizacji posiadających status Pożytku Publicznego, byłoby to ograniczeniem i wykluczeniem z możliwości udziału w powyższej Radzie większości lokalnych Organizacji, które nie posiadają przedmiotowego statusu.
- dodanie do zakresu przedmiotowego zadania: upowszechnianie znajomości praw obywatelskich nie jest możliwe z uwagi na to, iż zapis powyższy nie mieści się w sferze zadań publicznych wskazanych przez ustawodawcę w art.4 ust 1.