2014
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2014 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 22 Maja 2025
- Imieniny: Rity, Heleny, Wiesława
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18353971
-
- -
Niska emisja to poważny problem

Kłęby szarego dymu unoszące się nad zabudowaniami mieszkalnymi, to często spotykany w sezonie grzewczym obrazek. Wydawać by się mogło, że to naturalny element naszego krajobrazu w okresie jesienno – zimowo – wiosennym, ale nic bardziej mylnego. Te niepozornie wyglądające pyły są w rzeczywistości bardzo szkodliwe dla człowieka, gdyż odpowiadają za choroby układu oddechowego, niewydolność układu krążenia, uszkodzenia wątroby, alergie i nowotwory.

Stosowanie w mieszkalnictwie komunalnym i budownictwie jednorodzinnym niesprawnych urządzeń grzewczych, spalanie w piecach złej jakości paliw, w tym także odpadów, nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych oraz nieprawidłowa ich eksploatacja, to główne czynniki powodujące emisję szkodliwych substancji do powietrza, czyli tzw. niską emisję. Jej skutki mogą być bardzo poważne zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska.

Szkodliwość spalania odpadów w gospodarstwach domowych, zarówno w piecach, kotłach centralnego ogrzewania czy kominkach – wynika z trzech głównych przyczyn:

  1. proces spalania przebiega w zbyt niskiej temperaturze,

  2. czas spalania jest krótki,

  3. cały proces prowadzony jest bez dostatecznej ilości powietrza.

Efektem tego są produkty niecałkowicie utlenione oraz szkodliwe substancje o toksycznych właściwościach. Należą do nich m.in. tlenek węgla, czyli tzw. cichy zabójca, będący produktem spalania przy niedoborze powietrza (tlenu), dioksyny – uważane za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne o silnych właściwościach rakotwórczych. Produktami spalania są także szkodliwe dla zdrowia i środowiska gazy m.in. tlenki siarki i azotu oraz chlorowodór.
W wyniku niecałkowitego spalania odpadów w niskich temperaturach powstaje ponadto duża ilość drobnych pyłów, które są – z uwagi na bardzo małe wymiary cząstek – niezmiernie szkodliwe dla układu oddechowego. Są one także nośnikami zawartych w odpadach metali ciężkich. Na większości terytorium Polski za zanieczyszczenie powietrza pyłami odpowiada, wbrew pozorom, nie przemysł i energetyka profesjonalna, ale tzw. niska emisja czyli emisja z domowych palenisk i pojazdów.

Praktyka spalania odpadów jest niestety w Polsce ciągle popularna. Mieszkańcy praktykujący proceder spalania śmieci w swoich domowych piecach sięgają najczęściej po odpady z tworzyw sztucznych. Jest to zjawisko naganne nie tylko z racji skutków zdrowotnych takich praktyk, ale także z uwagi na marnowanie w ten sposób surowców o dużej wartości. Odpady z tworzyw sztucznych (butelki PET, kartony po napojach, pudełka po produktach spożywczych itp.) to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów.

Alarmujące dane

Wielkość rocznej emisji z sektora komunalno – bytowego uzależniona jest od długości sezonu grzewczego. Od wielu lat każdego roku w indywidualnych gospodarstwach domowych spala się ok. 8-9 mln ton węgla i ok. 7-7,5 mln ton drewna. Niestety na rynku paliw w sektorze komunalno – bytowym pojawiły się także słabej jakości muły węglowe. Skutkiem czego jest wysoki udział emisji zanieczyszczeń, która koncentruje się w okresie grzewczym, czego efektem są przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu w 28 strefach naszego kraju (na 46 wszystkich stref), w tym także w Żyrardowie.

Prowadzone w województwie mazowieckim badania jakości powietrza pokazały, że największe stężenie zanieczyszczeń występuje na terenach zurbanizowanych. Największym wrogiem Warszawy i Mazowsza okazał się rakotwórczy pył – PM10, PM2,5 i benzo(a)piren.

Dofinansowanie na realizację przedsięwzięć służących ograniczaniu niskiej emisji, w tym także na modernizację indywidualnych źródeł ciepła (tj. m.in. wymianę kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą) oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie. Nabór wniosków rusza 14 kwietnia.

Więcej informacji: https://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2014-osoby-fizyczne

 

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -