,,Malarstwo – moja miłość”, to tytuł wystawy zaprezentowanej w Galerii ,,Resursa”. Jej autorem jest Stanisława Pietrzak – Krupińska, artystka która w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia mieszkała w naszym mieście. Na wystawie wyeksponowano zarówno prace sprzed wielu lat, jak i te najnowsze. Realistyczne, stonowane w kolorach obrazy o tematyce z pogranicza jawy i snów kontrastują z dziełami abstrakcyjnymi, bardzo kolorowymi, powstałymi w ostatnich latach. Wernisaż odbył się 17 maja, w ramach Nocy Muzeów.
Wystawę otworzyli zastępca prezydenta Grzegorz Obłękowski i dyrektor Centrum Kultury Beata Rusinowska. Przybyli na wernisaż goście wysłuchali koncertu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Żyrardowie, Dominiki Krzaczek (skrzypce) i Weroniki Błońskiej (wiolonczela). Dźwięki muzyki klasycznej i rozrywkowej wprowadziły zwiedzających w nastrojową, często inspirowaną właśnie muzyką, twórczość Stanisławy Pietrzak – Krupińskiej.
Ulubionym tematem obrazów artystki jest przyroda, zarówno ta ożywiona , jak i nieożywiona. Z ogromnym pietyzmem i dbałością o szczegóły artystka odwzorowuje muszle, skamieliny, zwierzęta, rośliny i kwiaty. Ludzkie postacie, jeśli już się pojawiają, są małe, ,,drugoplanowe”. Ale ,,pierwszoplanowy”, malarski ,,teatr przyrody” stanowi często metaforę ludzkiego losu.
Wystawę zwiedzać można do 17 czerwca, codziennie w godz. 10.00 – 18.00.
***
„Malarstwo to moja pasja, radość życia, przyjemność dla oczu i wzruszenie serca.
To moja miłość w szarości dnia codziennego.
To trud który czyni, że człowiek staje się piękniejszy i bogatszy duchem.”
Stanisława Pietrzak – Krupińska
Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 1965. Studiowała w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, w pracowni kompozycji profesora Stanisława Fijałkowskiego i w pracowni projektowania tkanin profesor Teresy Tyszkiewiczowej.
Po ukończeniu studiów mieszkała w Żyrardowie, gdzie pracowała w Liceum Ogólnokształcącym i Osiedlowym Domu Kultury prowadząc wychowanie plastyczne. Jednocześnie pracowała w Zakładach Jedwabiu Naturalnego w Milanówku jako plastyk projektant wzorów na tkaninach bawełnianych, lnianych i jedwabnych.
Od lat mieszka w Warszawie. Bierze czynny udział w życiu artystycznym uczestnicząc w wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Miała wiele indywidualnych wystaw malarstwa i rysunku, między innymi w Ośrodkach Kultury Polskiej w Berlinie, Lipsku, Bremie, Pradze, Bratysławie i Sofii. Wiele razy prezentowała swoje prace w Warszawie, ostatnio w galeriach „Test” i „Freta”.
Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych, sakralnych i prywatnych w Anglii, Austrii, Bułgarii, Australii, Niemczech, Włoszech, USA, Kanadzie.
Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tworząc dzieła z pogranicza jawy i snów wykreowała własny, niepowtarzalny styl stając się niewątpliwie jedną z najbardziej oryginalnych polskich malarek.
O twórczości
Stanisławy Pietrzak- Krupińskiej
„W twórczości Stanisławy Krupińskiej dostrzegam chęć ułożenia otaczającej nas rzeczywistości w wielki kolorowy bukiet. Zakomponowany z kwiatów, zwierząt, drzew, ptaków, chmur i fragmentów pejzażu, przetworzonych dzięki fascynującej wyobraźni w intensywną materię malarską. Całkowicie pozbawioną werystycznej skazy. W jej kompozycjach malarskich, z ogromną maestrią i dokładnością przywołany jest świat, przypominający senne powidoki. Technologia powstania nigdy nie dominuje nad przyjętą koncepcją dzieła. Ale zawsze służy mu znakomicie poprzez właściwy dobór środków wyrazu.”
profesor Janusz Stanny
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
„Niezwykłość Stanisławy Krupińskiej wywodzi się w większości jej pracy z najbliższego otoczenia malarki. Z wypełniających jej pracownię egzotycznych roślin i przedmiotów, z kolekcjonerskiej pasji zbieracza, zaskakujących znalezisk geologicznych, czy botanicznych dziwactw, z zapamiętanych lub zanotowanych wizerunków górskich czy morskich widoków. No i oczywiście z nieskrępowanej wyobraźni połączonej z niepohamowaną benedyktyńską pracowitością.”
profesor Jan Tarasin
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
„...Artystka jest rzetelnym i inteligentnym obserwatorem przyrody. Potrafi te bodźce zinterpretować
i wykorzystać w swoich kompozycjach. Inną fascynującą cechą twórczości artystki jest unikatowa technika malarska. Swobodnie odnosi się zarówno do tradycji jak i do współczesnych doświadczeń technologicznych, co jest typowe dla jej artystycznego warsztatu. Twórczość Stanisławy Pietrzak-Krupińskiej była prezentowana w wielu galeriach, jest znana i szanowana od lat. Zawsze gdy spotykam się z jej malarstwem, dowiaduję się czegoś nowego i inspiruje mnie do wzbogacania i uwolnienia z więzów własnych doznań estetycznych.”
profesor Stanisław Wieczorek
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie