Zakres działania naszego muzeum obejmuje gromadzenie, przechowywanie, inwentaryzowanie, konserwację, udostępnianie i upowszechnianie zabytków z zakresu szeroko pojętego włókiennictwa oraz historii przemysłu włókienniczego w Polsce i Europie.
- Zgromadzone przez fabrykę lnu artefakty pochodzące głównie z drugiej połowy XX wieku obejmują karty papierowe z próbami wybarwień, katalogi z próbkami tkanin barwionych i drukowanych oraz wzory wydruków i kalki umożliwiające przygotowanie szablonów do nanoszenia na tkaniach dekoracji metodą sitodruku – wyjaśnia Maria Bedeńska-Stapp, Miejski Konserwator Zabytków.
Do naszego miasta przyjechali specjaliści zajmujący się konserwacją tkanin i papieru oraz pracownicy oddziału NID w Warszawie. - Komisja obejrzała materiały zgromadzone w pomieszczeniach muzeum i archiwum fabryki – relacjonuje Jacek Grzonkowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa do spraw organizacji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. – Otrzymaliśmy liczne wskazania dotyczące sposobu zabezpieczenia, inwentaryzowania, konserwacji i eksponowania tych materiałów. Liczymy na dalsze wparcie i współpracę z Instytutem.
Narodowy Instytut Dziedzictwa jest instytucją kultury, stanowiącą zaplecze eksperckie dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 50 lat jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Instytut współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami działającymi na rzecz zachowania dziedzictwa. Ponadto koordynuje realizację procesu uznania zabytku za Pomnik Historii oraz prowadzi działania mające na celu wypromowania go jako silnej marki. Do jego zadań należy między innymi, gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie oraz wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków. Ponadto opracowuje ekspertyzy i opinie dotyczące działań podejmowanych przy zabytkach.
Układ urbanistyczno – architektoniczny „Żyrardów – XIX-wieczna Osada Fabryczna”, został uznany za pomnik historii Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 04 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Nr 11, poz. 59). Stanowi przykład miasta idealnego wzniesionego przez właścicieli fabryki wyrobów lnianych do celów produkcyjnych oraz dla zapewnienia odpowiedniego standardu życia pracowników fabryki. Dla zrozumienia istoty tego wyjątkowego miejsca konieczne jest pozostawienie maszyn tkackich i wykańczalniczych w Żyrardowie, ocalenie ich przed zniszczeniem i rozproszeniem. Część ekspozycji poświęcona zachowanym wzornikom stanowiłaby atrakcyjne wzbogacenie wystawy maszyn lniarskich i wykańczalniczych.