Utwór ,,Out of Africa”, będący tematem z filmu „Pożegnanie z Afryką”, rozpoczął w sobotni wieczór, 15 listopada, wernisaż prac Danuty Rex ,,Wędrówki Przestrzenne” w Galerii Resursa. Justyna Zajączkowska (skrzypce) i Paweł Świątek (gitara), wykonując słynną kompozycję Johna Barry'ego, wprowadzili licznie przybyłych gości w klimat prac artystki inspirowanych podróżami na Czarny Ląd. Wspomnienia i refleksje z podróży są bowiem głównym tematem eksponowanych prac.
Artystkę fascynuje zarówno kultura, pejzaż, jak i historia miejsc, które odwiedza. Przede wszystkim jest to fascynacja ludźmi, których spotyka. Stąd tak wiele doskonałych portretów. Wystawa pokazuje prace powstałe zarówno wiele lat temu, jak też te powstałe w ostatnim czasie. Zgromadzone dzieła pozwalają prześledzić rozwój artystyczny Danuty Rex, jej skłonność do eksperymentów i poszukiwań twórczych. Artystka pokazuje, że równie swobodnie tworzy ekspresyjne abstrakcje, jak i nastrojowe pejzaże, czy realistyczne portrety. Dyrektor Centrum Kultury, Beata Rusinowska, dziękując Danucie Rex za przygotowanie wspaniałej wystawy przypomniała jednocześnie, że obecna ekspozycja jest otwierana w drugą rocznicę działalności Galerii ,,Resursa”, która przede wszystkim promuje twórczość żyrardowskich artystów. Podziękowała również duetowi muzycznemu za wspaniałą oprawę muzyczną wydarzenia.
Justyna Zajączkowska - absolwentka klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żyrardowie, obecnie pracuje jako psycholog. Muzyką zajmuje się także śpiewając i ucząc śpiewu dzieci.
Paweł Świątek - na co dzień zajmuje się, również zawodowo "graniem" na migawce aparatu. W wolnych chwilach grywa na gitarze.
Danuta Rex studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki,
w pracowni grafiki warsztatowej profesora Rafała Strenta, oraz w pracowni malarstwa Jerzego Tchórzewskiego. Uczelnię ukończyła z wyróżnieniem, otrzymując w roku 1991 stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.
Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Przez wiele lat prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w Instytucie Historii Sztuki.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Polsko-Macedońskiego. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach we Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Republice Południowej Afryki. Mieszka i tworzy w Żyrardowie.
Ważniejsze wystawy:
1998 - Galeria Sztuki ,,Pryzmat”. Kraków. 1990 - Chateauvallon. Francja. 1991 - Galeria Sztuki ,,Gama”. Warszawa. 1992 - Warszawska dekada sztuki. Warszawa. 1993 - Galeria Sztuki Tadeusza Kulisiewicza. Warszawa. 1993 - 6 Międzynarodowe Biennale Rysunku. Muzeum Sztuki. Taipei. Taiwan. 1994 - Pałac w Radziejowicach. 1994 - Międzynarodowy Plener. Belcista. Macedonia. 1994 - ,,Mała Galeria”. Katowice. 1996 - Klub ,,Koliber” w Żyrardowie. 1999 - Artbarbakan. Warszawa. 2000 - Muzeum Mazowsza Zachodniego. Żyrardów. 2004 - Muzeum Mazowsza Zachodniego. Żyrardów. 2006 - Muzeum Mazowsza Zachodniego. Żyrardów. 2012 - ,,Stąd jesteśmy” Galeria Resursa. Żyrardów.
Tytuł ,,Wędrówki Przestrzenne” nawiązuje do podróży w odległe miejsca na świecie, jak również do wędrówek w przestrzeń wewnętrzną artystki. Źródłem jej poszukiwań twórczych są zapisane obrazy z miejsc które widziała. Szczególnie interesują ją elementy, które zaobserwowała i które potem wykorzystała w swoich obrazach tworząc różne kombinacje przestrzenne. Ogromny wpływ na jej twórczość miały liczne, często egzotyczne podróże. Najbardziej urzekła ją gorąca Afryka, zarówno Północna, jak i Południowa. Tam sama przyroda i architektura dostarczyły jej wiele twórczych emocji. Dotyczy to zarówno kolorów, kształtów jak i zapachów. Drugim elementem odgrywającym duży wpływ na formę powstałych obrazów jest muzyka. Afryka to też zapach kawy i jej kolor. Interesują ją także informacje pojawiające się w krótkich notatkach prasowych miejscowych gazet. Artystka przywozi więc tamtejszą prasę, którą potem wykorzystuje w swoich pracach tworząc intrygujące collage. Kolejnym akcentem podkreślającym jej inspiracje to faktura, która sprawia, że obrazy są trójwymiarowe. Dotyczy to zarówno portretów, jak i innych wypowiedzi plastycznych.
To wszystko sprawia, że twórczość Danuty Rex jest różnorodna, zarówno tematycznie, jak i stylistycznie. Z równą swobodą tworzy realistyczne kompozycje portretowe i krajobrazowe, jak i prace wręcz abstrakcyjne. Za każdym razem są to dzieła emanujące wewnętrzną, pozytywną energią, którą autorka dzieli się z widzem.
Zbigniew Kołaczek
kurator artystyczny Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie
Wystawa Danuty Rex ,,Wędrówki Przestrzenne” jest czynna do końca roku.
Można ją zwiedzać codziennie w godz. 10.00 – 18.00
(Resursa, ul.1 Maja 45, Żyrardów)