Znaczna część przekazanych tkanin posiada metki zakładów żyrardowskich, dzięki czemu można datować okres ich powstania. Ciekawą pamiątką jest także proporczyk Zakładów Przemysłu Lniarskiego Żyrardów z 1989 r. upamiętniający 160. rocznicę powstania fabryki, jak również firmowy papier pakowy z napisami „polski len” i „Zakłady Przemysłu Lniarskiego Żyrardów”.
Kolejny dar znacząco wzbogaca zbiory Muzeum Lniarstwa, a przekazane pamiątki posłużą w przyszłości do przygotowywania wystaw obrazujących historię żyrardowskich zakładów. Serdecznie dziękujemy i zachęcamy kolejne osoby do ofiarowania pamiątek po zakładach lniarskich na rzecz Muzeum.
Każda pamiątka z przeszłości ma niezwykłą wartość, gdyż przybliża historię ludzi, obiektów i miasta. Poszperajmy w piwnicach, na strychach, być może są tam stare fotografie, pocztówki, dokumenty, lniane obrusy czy serwety, gazety lub plakaty, które dokumentują historię żyrardowskich zakładów lniarskich i naszego miasta. Udostępnijmy je szerszej publiczności „by czas nie zaćmił i niepamięć”.
Udostępnione przedmioty w formie daru, oferty zakupu (w przypadku unikatowych i wyjątkowo wartościowych przedmiotów), czy choćby czasowego użyczenia w celu wykonania kopii będą niezwykle przydatne w odtwarzaniu naszej przeszłości.
Pamiątki zostaną zarchiwizowane i oddane właścicielowi. Te, które zdecydują się Państwo przekazać do zbiorów Muzeum, będą potraktowane z najwyższą troską.
Liczymy na Państwa pomoc!
Kontakt:
Jacek Grzonkowski / Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa
ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
Plac Jana Pawła II nr 2 pok. nr 3, tel. 46 858 15 02