Ku pokrzepieniu serc!
W samo południe 27 marca w żyrardowskiej Resursie odbył się wernisaż wystawy ,,Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej”, przygotowanej przez Główną Bibliotekę Lekarską, z inicjatywy jej Dyrektora, Wojciecha Giermaziaka.
„Słuchając opowieści o tym, że młodych ludzi w Polsce nie stać dziś na patriotyzm – powiedział Dyrektor GBL, wyjaśniając okoliczności powstania wystawy - postanowiłem, przywołując właśnie twórczość Henryka Sienkiewicza, przypomnieć naszemu narodowi, kim jesteśmy. Wystawa nie jest promocją Biblioteki, czy mojej osoby. To jest promocja nas wszystkich, jako Polaków.”
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Metropolita Warszawski. „W naszym współczesnym świecie rozmieniamy na drobne, to co nazywane jest patriotyzmem, a wręcz wstydzimy się okazywać nasze przywiązanie do ojczyzny – powiedział w okolicznościowym wystąpieniu Kardynał Kazimierz Nycz. - Patriotyzm, jako postawa człowieka, może mieć wiele wymiarów i wiele płaszczyzn. Na pewno jednak jest go dziś zbyt mało w naszym codziennym życiu i codziennej pracy, zbyt mało jest w nas też potrzeby identyfikacji wewnętrznej, duchowej i aksjologicznej z naszą ojczyzną. I tu właśnie, mimo upływu czasu, twórczość Henryka Sienkiewicza może stać się dla nas ważnym drogowskazem i cennym nauczycielem. Wiem, że macie dziś wiele innych ofert i atrakcji, które mogą konkurować z pisarstwem Sienkiewicza – telewizja, komputer, internet – zwrócił się bezpośrednio do młodzieży Kardynał Nycz. - Nie pozwólcie jednak, by wygrały one w waszym życiu z Sienkiewiczem i czytaniem literatury w ogóle, bo słowo pisane, zwłaszcza w wydaniu takich mistrzów jak autor Trylogii, kształtuje język, wyobraźnię, prowokuje do myślenia.”
Refleksjami ze swoich spotkań z twórczością Henryka Sienkiewicza, poza Kardynałem Kazimierzem Nyczem oraz Dyrektorem GBL Wojciechem Giermaziakiem, dzielili się z uczestnikami wernisażu Biskup Diecezji Łowickiej, Andrzej Dziuba, Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, a także Prezydent Miasta Żyrardowa Andrzej Wilk, który przypomniał m.in. o wizycie Henryka Sienkiewicza w Żyrardowie, cytując osobistą relację pisarza ze spotkania z naszym miastem.
Podczas wernisażu Kardynał Kazimierz Nycz oraz Biskup Łowicki Andrzej Dziuba uhonorowani zostali przez Dyrektora Wojciecha Giermaziaka okolicznościowym medalem ,,Za zasługi dla Głównej Biblioteki Lekarskiej”. Z kolei prezydent Andrzej Wilk otrzymał zaszczytny tytuł „Amici Bibliothecae”
Pomysłodawcą ekspozycji ,,Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej” jest Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie, a współrealizatorem Muzeum Narodowe w Kielcach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Cykl plansz pozwalających na zapoznanie się z biografią pisarza, wzbogaciły ilustracje do jego dzieł autorstwa wybitnych polskich artystów: Juliusza Kossaka, Piotra Stachiewicza, Stanisława Kaczora Batowskiego, Jana Marcina Szancera i Waldemara Świerzego. Pokazano również unikalne pamiątki, w tym fotografie związane z autorem ,,Trylogii”.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była ekspozycja ukazująca najciekawsze eksponaty Głównej Biblioteki im. Stanisława Konopki w Warszawie, liczącej 700 tysięcy woluminów. W gablotach wyeksponowano kopie najcenniejszych książek w zbiorach biblioteki, w tym
,,De Revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika, wydane w Bazylei w roku 1566, czy „Opus chyrurgicum” Paracelsusa, z roku 1565.
Wystawę oglądać można do 3 kwietnia.