2014
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2014 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 12 Lipca 2025
- Imieniny: Brunona, Bonifacego, Andrzeja
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18607671
-
- -
Muzeum Lniarstwa – nić łącząca przeszłość z teraźniejszością

Miasto zakupiło kilkadziesiąt zabytkowych maszyn wraz z oprzyrządowaniem, pracujących niegdyś w żyrardowskich Zakładach Lniarskich. Stanowią one kompletny park maszynowy, prezentujący najważniejsze elementy procesu obróbki surowca włókienniczego i produkcji tkanin. Maszyny eksponowane będą w organizowanym właśnie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

  • -

Projekt INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki-ekspozycja maszyn włókienniczych współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

  • -
  • -
  • -
  • -

Zakup zrealizowany został w ramach projektu „INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki-ekspozycja maszyn włókienniczych”, dofinansowanego ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Większość nabytych przez Miasto maszyn wpisana jest, decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Maszyny staną w pofabrycznej hali na tyłach „Sklepu Wokulskiego”, którą Miasto wydzierżawiło na potrzeby organizacji Muzeum. Wśród maszyn, które będzie można już niebawem oglądać, zwiedzając Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, będą m.in. snowadło taśmowe, przewijarka, klejarka osnów, krosna, barwiarka (fular barwiarski), drukarka filmowa płaska typ FBO-25, suszarka tkanin typ Hamburg 1, kalander, sanforyzarka (wyciągalnica), taśmociąg, postrzygarka, suszarka– stabilizerka ramowa, duże krosno 100 W Saurer oraz urządzenie programujące do maszyn nicielnicowych. Większość z tych maszyn pochodzi z lat 70. i 80. XX wieku, ale są też znacznie starsze, takie jak np. wiertarka słupowa z roku ok. 1900 oraz tokarka pociągowa uproszczona z 1905 r.

,,Część maszyn zakupiona została w drodze licytacji komorniczej, a część bezpośrednio od likwidatora Fabryki Lnu Sp. z o.o. – wyjaśnia Jacek Grzonkowski, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Żyrardowa. – Łączny koszt obu transakcji, to około 400 tys. zł. W całości podlega on refundacji w ramach unijnego dofinansowania, przyznanego Miastu na realizację projektu, którego całkowita wartość wynosi 588 235 zł. Poza prezentacją zakupionych maszyn, przewidujemy także przygotowanie ekspozycji, na którą składać się będą druki wielkoformatowe archiwalnych fotografii maszyn włókienniczych, prezentery informacyjne w języku polskim, angielskim oraz w języku Braille'a, a także urządzenia multimedialne.

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu, otwarcie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, nastąpić ma jesienią tego roku. „Chcemy do tego czasu przygotować podstawową część ekspozycji – mówi prezydent Andrzej Wilk. – A z czasem, w miarę posiadanych środków finansowych, konsekwentnie wzbogacać ofertę placówki.

Idea Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zrodziła się w latach 70-tych XX wieku, w związku z przypadającym w 1979 r. jubileuszem 150-lecia Miasta Żyrardowa i przemysłu lniarskiego. W 1978 r. powstał projekt statutu Muzeum oraz założenia scenariusza ekspozycji muzealnej, natomiast w 1979 r. przedstawiono Akt powołania Muzeum Lniarstwa. Na siedzibę Muzeum wybrano zabytkową willę Haupta, niestety w 1981 r. budynek został przekazany na potrzeby Szkoły Podstawowej Nr 1. W 1990 r., po opuszczeniu budynku przez szkołę, powrócono do planów utworzenia Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, jednak bez efektu.

Cieszę się, że po 35 latach snucia planów, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z UE, idea powołania w Żyrardowie Muzeum Lniarstwa, wreszcie ma szansę zostać zrealizowana – mówi prezydent Andrzej Wilk. - Fabryka, która była sercem naszego Miasta już dziś niestety nie pracuje. Tym ważniejsze jest zatem, by zachować dla kolejnych pokoleń świadectwo tego, co było kolebką i przyczynkiem do powstania Żyrardowa. Bez tego stracimy nić łączącą nas z przeszłością i trudno będzie nam budować przyszłość.”

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, utworzone – zgodnie z uchwałą Rady Miasta Żyrardowa – z dniem 1 czerwca br., to nowa instytucja kultury, której celem będzie ochrona, pielęgnowanie i upowszechnianie dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej Żyrardowa, a także czynne uczestniczenie w życiu kulturalnym miasta i budowaniu tożsamości lokalnej mieszkańców. Muzeum prowadzić będzie głównie działalność o charakterze naukowo-badawczym i kulturalno-oświatowym z zakresu historii lnu, dziejów przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich i historii Miasta Żyrardowa. Instytucja czynnie włączy się w życie społeczno-kulturalne miasta, powiatu i regionu, docelowo obejmując też obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na charakter i rodzaj prowadzonej działalności Muzeum stanowić będzie wyjątkową atrakcję dla turystów z Polski i Europy. Brak podobnej placówki muzealnej na terenie Mazowsza, w połączeniu z nowoczesną formą prezentacji, stanowić będzie o głównych walorach tego projektu.

„Chcemy, by nasze Muzeum było ważnym instrumentem promocji i rozwoju Żyrardowa, daleko wykraczającym poza stereotypowo przyjęte formy aktywności dla tego typu placówek – podkreśla prezydent. – By była to nie tylko instytucja pielęgnująca pamięć o historii naszego Miasta, ale też wspierająca działania z zakresu sztuki i nauki, miejsce spotkań z ciekawymi osobistościami ze świata kultury, miejsce kontaktu z nowoczesnymi mediami, a wreszcie miejsce spotkania z przygodą. Naszą intencją jest, by Muzeum Lniarstwa stanowiło pomost i ogniwo, łączące naszą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Chcemy, by była to nie tylko oferta atrakcyjnego sposobu spędzenia czasu wolnego, ale także narzędzie zachęcające do aktywnego uczestniczenia w życiu miasta i naszej społeczności lokalnej. Działając w tym duchu, już w najbliższych dniach planujemy ogłosić konkurs na projekt znaku graficznego (logo) Muzeum. Wszystkich zainteresowanych udziałem, zachęcamy do śledzenia strony internetowej Miasta, gdzie już niebawem opublikowany zostanie regulamin konkursu.”

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie nosić będzie imię Filipa de Girarda - francuskiego inżyniera, mechanika i wynalazcy m.in. maszyny do mechanicznego przędzenia lnu - maszyny, którą zastosowano w nowo powstałej fabryce w Rudzie Guzowskiej, pierwszego dyrektora technicznego, od którego nazwiska pochodzi nazwa Miasta Żyrardów.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -