Jubileusz 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Żyrardowie
W piątek, 22 maja, prezydent Wojciech Jasiński miał zaszczyt uczestniczyć w jubileuszowej gali z okazji 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie. Uroczystość odbyła się w Resursie z udziałem dyrekcji, absolwentów, uczniów, rodziców i sympatyków szkoły oraz wielu znamienitych gości.
W imieniu władz samorządowych Miasta Żyrardowa prezydent skierował do całej społeczności szkoły najserdeczniejsze gratulacje za dotychczasową chlubną działalność placówki, będącej częścią historii naszego Miasta, na stałe wpisanej w krajobraz kulturalny Żyrardowa; placówki, która nie tylko kształci dzieci i młodzież na najwyższym poziomie, otwierając im drzwi do dalszego rozwoju i kariery zawodowej, ale również promuje kulturę muzyczną w środowisku lokalnym, jak i w całym regionie.
W dowód uznania dla zasług szkoły na przestrzeni minionych 70 lat działalności, Wojciech Jasiński przekazał na ręce pani dyrektor, Magdaleny Muszyńskiej, pamiątkowy grawerton, z podziękowaniem za owocną współpracę z Samorządem Miasta oraz z życzeniami dalszych sukcesów i działań na rzecz rozwoju placówki.
Ponadto prezydent uhonorował nauczycieli szkoły okolicznościowymi dyplomami uznania za pełną poświęceń pracę pedagogiczną, działalność artystyczną oraz propagowanie sztuki muzycznej wśród społeczności naszego miasta. Dyplomy Prezydenta Miasta Żyrardowa otrzymali: Beata Grabalska-Dukaczewska, Zbigniew Słowik, Anna Mikiciuk, Krystyna Wasiak, Krystyna Majksner-Krzywicka, Milenna Kamińska, Michał Niedziałek, Tadeusz Woliński, Iwona Bednarska, Tomasz Kaszubowski, Ewa Jemielita, Jan Krzos, Robert Bidler, Judyta Stypułkowska-Szyszko, Agnieszka Rogowiecka i Tomasz Szcześniak.
Jak na jubileuszową galę przystało, gratulacjom i życzeniom nie było końca.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył nauczycieli szkoły za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali:
- Mirska-Kowalczyk Danuta
- Nestorowicz Ewa
- Strońska Lidia
- Wasiak Krystyna
- Woliński Tadeusz
Srebrne Medale za Długoletnią Służbę otrzymali:
- Jemielita Ewa
- Lepak Aldona
Brązowe Medale za Długoletnią Służbę otrzymali:
- Artysz Joanna
- Budnik Elżbieta
- Kamińska Millenna
- Nikiciuk Anna
- Raj Sebastian
- Sęk Małgorzata
Szkoła otrzymała list gratulacyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
Dyplom MKiDzN za pełną oddania pracę pedagogiczną otrzymały:
- Magdalena Muszyńska – dyrektor szkoły
- Katarzyna Dziubińska – kierownik sekcji teorii
Odznaki honorowe MKiDzN „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali nauczyciele:
- Ewa Nestorowicz
- Joanna Artysz
- Judyta Stypułkowska-Szyszko
- Tadeusz Woliński
Medale, odznaki i dyplomy Ministra wręczyła Joanna Niewiadomska-Kocik, wicedyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDzN.
Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie otrzymali:
Nagrodę I stopnia – Magdalena Muszyńska
Nagrodę II stopnia - Krystyna Wasiak, Izabela Kwaśny, Beata Grabalska-Dukaczewska, Millenna Kamińska, Iwona Bednarska.
Nagrody oraz dyplom uznania dla szkoły wręczyła dr Teresa Nowak-Frukacz Starszy Wizytator Regionu Mazowieckiego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie
Szkoła otrzymała też Medal Pro Masovia będący okolicznościowym wyróżnieniem, nadawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, instytucjom, które całokształtem swojej działalności lub realizacją zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Dyplomy uznania od Marszałka otrzymali pracownicy szkoły:
- Magdalena Muszyńska
- Danuta Mirska-Kowalczyk
- Lidia Strońska
- Ludmiła Drobot-Kierzkowska
- Ewa Nestorowicz
- Joanna Mazurek
- Krzysztof Mazurek
- Hanna Aliszewska
- Krzysztof Rybicki
Medal i dyplomy uznania wręczyła Magdalena Flis-Lichota, Dyrektor Kancelarii Marszalka Województwa Mazowieckiego.
Starosta Powiatu Żyrardowskiego wręczył listy gratulacyjne nauczycielom:
- Wiesławie Bińkowskiej-Chudej
- Dorocie Konsek
- Izabeli Kwaśny
- Andrzejowi Kwaśny
- Joannie Artysz
- Małgorzacie Sęk
- Sebastianowi Raj
- Michałowi Sobiera
- Ryszardowi Morzykowskiemu
- Stanisławowi Styczyńskiemu
Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali pracownicy szkoły:Danuta Mirska-Kowalczyk, Katarzyna Dziubińska, Ludmiła Drobot-Kierzkowska, Dorota Konsek, Joanna Mazurek, Krzysztof Mazurek, Judyta Stypułkowska-Szyszko, Andrzej Kwaśny, Elżbieta Budnik, Małgorzata Sęk, Michał Borzykowski, Izabella Włodarczyk, Zbigniew Słowik, Paweł Pawlik, Hanna Aliszewska, Katarzyna Swędera, Małgorzata Barańska, Krzysztof Rybicki, a pozostali pracownicy otrzymali listy gratulacyjne.
Piątkowa uroczystość zakończyła się koncertem galowym w wykonaniu uczniów szkoły, ale to był dopiero początek jubileuszowych obchodów. W sobotę, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbył się koncert absolwentów placówki. Natomiast w niedzielę w samo południe w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona została msza św. A na zakończenie obchodów, w Centrum Kultury zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kask oraz orkiestra perkusyjna ,,Żyrardowskie uderzenie”.
***
Z kart historii szkoły:
Szkoła muzyczna od maja 1945 r. kształci dzieci i młodzież z terenu Miasta Żyrardowa, okolicznych miejscowości i sąsiednich powiatów.
Jednym z założycieli szkoły i pierwszym dyrektorem był prof. Feliks Dzierżanowski, znany i ceniony muzyk, twórca słynnej Kapeli Ludowej w Polskim Radiu. Do 1949 r. była szkołą prowadzoną przez Miejską Radę Narodową, a od 1 stycznia 1950 r. stała się Państwową Szkołą Muzyczną prowadzoną przez Ministra Kultury i Sztuki. W 1985 r., po wieloletnich staraniach, utworzono szkołę II stopnia i odtąd placówka nosi nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie. W 2012 r. placówka poszerzyła swą działalność, otwierając Filię w Kaskach Baranowskich. Obecnie szkoła liczy blisko 300 uczniów.
Pierwszy publiczny koncert szkoły odbył się 20 maja 1946 r. w Domu Ludowym w Żyrardowie.
Uczniowie PSM I i II st. w Żyrardowie odnoszą sukcesy na konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych w wielu specjalnościach: skrzypce, fortepian, flet, wiolonczela, perkusja, akordeon, trąbka, waltornia, akordeon, gitara, saksofon. Absolwenci kontynuują studia muzyczne w uczelniach polskich (Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Białystok) oraz za granicą (Francja, Belgia). Wielu pracuje jako muzycy instrumentaliści, dyrygenci, wokaliści w kraju i za granicą w orkiestrach, zespołach kameralnych, jako wykładowcy na uczelniach, jako reżyserzy dźwięku w TVP, PR i studiach nagrań, jako nauczyciele w szkołach artystycznych.
Źródło: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie.