Żyrardowska Karta Seniora – zachęcamy do składania wniosków
Już jest! Zapowiadana przez Prezydenta Wojciecha Jasińskiego i oczekiwana przez seniorów - karta umożliwiająca mieszkańcom naszego miasta w wieku powyżej 65 lat korzystanie z szerokiej gamy zniżek oferowanych przez miejskie placówki kulturalne i sportowe oraz partnerów prywatnych. - To ukłon w stronę mieszkańców Żyrardowa, którym należą się ze strony całej naszej lokalnej społeczności specjalne honory – podkreśla Prezydent.
Procedowanie nad Programem Żyrardowska Karta Seniora trwało dłużej niż nad programem skierowanym do dużych rodzin, ponieważ Rada Miasta zdecydowała o zatwierdzeniu regulaminu Karty Seniora w drodze uchwały. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, na posiedzeniu w dniu 24 listopada Rada Miasta przyjęła uchwałę w tej sprawie. Oznacza to, że mieszkańcy powyżej 65 roku życia mogą już składać wnioski o wydanie karty, a Miasto może przystąpić do kampanii promującej Program w środowisku lokalnego biznesu, w celu pozyskania Parterów, którzy chcieliby wykreować wizerunek firmy przyjaznej seniorom.
Formularze wniosków o wydanie karty dostępne są w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych (ul. Mireckiego 56, pok. nr 3, tel. 46 858 15 71), tam też przyjmowane są wypełnione wnioski. Składając wniosek, należy mieć przy sobie dokument tożsamości i dowód potwierdzający zamieszkanie w Żyrardowie.
Z kolei firmy prowadzące działalność na terenie naszego miasta, które chciałyby uczestniczyć w Programie Żyrardowska Karta Seniora w roli Partnerów, zachęcamy do składania deklaracji w Wydziale Promocji (Plac Jana Pawła II nr 2, tel. 46 858 15 21). Formularze deklaracji dostępne są w Wydziale Promocji.
Przypomnijmy, że Żyrardowska Karta Seniora to drugi, po Żyrardowskiej Karcie Dużej Rodziny, program niezwykle ważny z punktu widzenia społecznego. Przystępując do prac nad programami, Prezydentowi przyświecała idea aktywizacji seniorów i rodzin wielodzietnych, z uwagi na to, że są to grupy mieszkańców najbardziej zagrożone wykluczeniem społecznym. Ich problemy dnia codziennego i często słaba kondycja finansowa ograniczają możliwości korzystania z oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy usług dostępnych na terenie Żyrardowa.
Zaproponowane przez Prezydenta Wojciecha Jasińskiego projekty uchwał w sprawie przystąpienia do prac nad Żyrardowskimi Programami Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny, Rada Miasta Żyrardowa przyjęła w dniu 26 marca br. W ślad za podjęciem uchwał, Urząd Miasta przystąpił do przygotowania regulaminów programów.
W obu przypadkach katalog zniżek i uprawnień dla beneficjentów tworzony jest zarówno przez Miasto Żyrardów, jak i Partnerów przystępujących do programów na podstawie zawieranych z Miastem porozumień. Oba programy zakładają sukcesywne wprowadzanie szerokiej gamy ulg i preferencji, zachęcających do aktywnego uczestniczenia w życiu miasta. Punktem wyjścia są 50 % zniżki przy zakupie biletu:
- do kina LEN w Żyrardowie,
- na basen w Żyrardowie,
- na korty tenisowe w AQUA Sp. z o.o. Żyrardów,
- na halę sportową w AQUA Sp. z o.o. Żyrardów,
- na lodowisko w AQUA Sp. z o.o. Żyrardów,
- na ofertę własną Centrum Kultury w Żyrardowie
Karta Dużej Rodziny wprowadzona została Zarządzeniem Prezydenta w dniu 14 września. Skierowana jest do rodzin z terenu Żyrardowa posiadających troje lub więcej dzieci. Na tę chwilę do Urzędu Miasta wpłynęło 111 wniosków, a wydano 338 kart, bowiem przysługują one każdemu członkowi dużej rodziny. Dwa miesiące funkcjonowania Programu zaowocowały zawarciem porozumienia z sześcioma Partnerami. Miasto nie ustępuje w staraniach o pozyskiwanie kolejnych firm, które chciałyby zaoferować zniżki na produkty czy usługi.
- Mam nadzieję, że oba te programy będą dobrze służyły zarówno dużym rodzinom, jak i seniorom – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. – Dołożymy wszelkich starań, by katalog ulg i preferencji w ramach programów był coraz bardziej atrakcyjny, a ich beneficjenci poczuli, że stanowią naprawdę ważną grupę społeczną w naszej lokalnej społeczności.
W celu uzyskania szczegółowych informacji, zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta (nr tel. 46 858 15 71, ul. Mireckiego 56) lub z Wydziałem Promocji (nr tel. 46 858 15 21, Plac Jana Pawła II nr 2).