Komunikat Komendy Powiatowej PSP
W związku ze zbliżającym się okresem wiosennym oraz zwiększoną palnością, spowodowaną pożarami traw, łąk i lasów, Komenda Powiatowa PSP w Żyrardowie informuje, iż w roku ubiegłym na terenie działania komendy zanotowano 450 pożarów z czego:
- 15 w lasach
- 144 w rolnictwie
- 175 pożarów traw i łąk
Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne, ochrona środowiska, policjanci oraz strażnicy miejscy. Największe nasilenie pożarów ma miejsce w okresie od marca do maja. Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy - wszyscy zdecydowanie apelują, że wypalanie nie jest efektywnym sposobem "odnawiania" gleby. Zostało, bowiem naukowo udowodnione, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na wiele elementów przyrodniczych. W wielkim skrócie: ziemia zostaje wyjałowiona, a nie użyźnia się; nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych; przerywany jest proces formowania się próchnicy; do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody. Wzniecanie takich pożarów stwarza również duże niebezpieczeństwo dla sąsiednich budynków, lasów oraz samych podpalaczy.
Co roku odnotowuje się zgony kilku osób wypalających pozostałości roślinne , bądź to na skutek zaczadzenia dymem , bądź też spalenia przez ogień. W roku ubiegłym 53 % pożarów powstało na skutek umyślnych podpaleń a ponad 13% w wyniku nieostrożności osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym.
Wypalanie traw i pozostałości roślinnych w pobliżu dróg niesie również duże zagrożenia dla ruchu pojazdów, gdyż kierowca wjeżdżając w dym unoszący się nad jezdnią, traci widoczność i orientację w terenie.
W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie apeluje o zachowanie rozsądku i zaniechanie wypalania pozostałości roślinnych na łąkach i polach. W przypadku, jeżeli jest to konieczne, spalanie należy prowadzić zgodnie z prawem miejscowym ustalonym przez gminy w „Regulaminach utrzymania porządku....” miejsce spalania powinno posiadać odpowiednie zabezpieczenie i dozór a powyższy fakt należy zgłosić do straży pożarnej pod numer 998.
Gaszenie suchych traw pochłania rokrocznie ogromne sumy pieniędzy podatników, czyli nas wszystkich. Zużywa się niezwykle drogi sprzęt specjalistyczny oraz czas strażaków, szczególnie ochotników. Może się zdarzyć, że sprzęt i ludzie potrzebni do ratowania życia ludzkiego zamiast nieść pomoc człowiekowi, będą w tym czasie zaabsorbowani gaszeniem łąki lub pozostałości roślinnych.
Musimy pamiętać o tym, że osobą potrzebującą pomocy może być każdy z Nas.
W przypadku łamania przepisów przeciwpożarowych wobec sprawców bezmyślnych podpaleń, zostaną podjęte działania ze strony strażaków, policjantów, strażników miejskich oraz organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska.
Kodeks wykroczeń w art.82 wyraźnie precyzuje:
§ 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i
wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza
miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na
drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi,
§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości
mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia
stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a
także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania
§ 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem.
podlega karze aresztu , grzywny do 5 tysięcy złotych albo karze nagany.
Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 roku w art. 131 pkt. 12 mówi:
Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe,
trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.
Kodeks Karny w art. 138 mówi:
Kto sprowadza pożar, który zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.
Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
w Żyrardowie
st. bryg. mgr inż. Andrzej Oklesiński