Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Ogólna wartość projektu to 882 352,00 zł, z czego kwota dofinansowania stanowi 749 999,20 zł.
Projekt dotyczy przeprowadzenia szeregu prac remontowych w budynku, w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Lniarstwa. Ich realizacja jest niezbędnym warunkiem dalszego funkcjonowania placówki, gdyż aktualny stan techniczny budynku, bez podjęcia działań modernizacyjnych, mógłby doprowadzić do zamknięcia go dla zwiedzających.
– Sprawa Muzeum Lniarstwa jest jedną z trudniejszych spraw, jaką pozostawił mi mój poprzednik. Sprawą, z której nie ma dobrego wyjścia – mówi Wojciech Jasiński, Prezydent Miasta Żyrardowa. – Z jednej strony budynek, w którym – na mocy umowy dzierżawy – mieści się obecnie muzeum, poddany został procedurze komorniczej w efekcie trudnej sytuacji ekonomicznej właściciela. Trudno więc przewidzieć, jakie będą przyszłe losy tego budynku i czy uda nam się nabyć go na własność za przystępną dla Miasta cenę. Z drugiej strony ciąży na nas obowiązek zachowania przez okres 5 lat trwałości zrealizowanego w roku 2014 projektu „Industrialne Mazowsze, żyrardowskie cuda techniki – ekspozycja maszyn włókienniczych”, w wyniku którego zakupione zostały zabytkowe maszyny i przygotowana ekspozycja muzealna. Niezachowanie trwałości tego projektu, spowodowałoby konieczność zwrotu otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami, a dodatkowo mogłoby skutkować pozbawieniem Żyrardowa możliwości uzyskania dofinansowania dla innych projektów przez okres 3 lat. Byłaby to bardzo bolesna dla Miasta sankcja, zwłaszcza że wchodzimy w nowy okres programowania.
Sprawa Muzeum była jednym z tematów poruszonych przeze mnie podczas niedawnego spotkania z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Adamem Struzikiem – dodaje prezydent Wojciech Jasiński. – Pan marszałek ma więc pełną wiedzę na temat złożoności tej sprawy i podobnie jak my, ma nadzieję, że realizacja drugiego projektu, dotyczącego prac modernizacyjnych w dzierżawionym budynku, ułatwi nam wyjście z tej niezwykle trudnej sytuacji i będzie lepszym rozwiązaniem, niż zamknięcie Muzeum i zwrot dofinansowania przyznanego w ramach pierwszego projektu.
Decyzja radnych sprawiła, że Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie nie zostanie zamknięte. Jednak cały czas do rozwiązania pozostaje problem pozyskania przez Miasto na własność budynku, w którym ma ono obecnie swoją siedzibę.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z komornikiem – podkreśla prezydent Wojciech Jasiński. – Mamy nadzieję, że jeśli w wyniku planowanych przez komornika licytacji budynek nie zostanie sprzedany, będziemy mogli przystąpić do negocjacji w sprawie warunków jego zakupu za kwotę przystępną dla budżetu miasta.