Pierwsza kolorowanka o Żyrardowie już zaprojektowana!
Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego, dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym, przygotowała kolorowankę tematycznie związaną z Żyrardowem i ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego w naszym mieście. Kolorowanka pt. „Żyrardów – koloruję historię swojej małej Ojczyzny” została zaprojektowana na podstawie kilkudziesięciu archiwalnych zdjęć otrzymanych od mieszkańców Żyrardowa i lokalnych instytucji. Wydrukowane kolorowanki zostaną rozdane bezpłatnie do lokalnych instytucji kultury z terenu powiatu żyrardowskiego, a wersja multimedialna zostanie umieszczona w formacie PDF na portalu LOT-u z możliwością jej darmowego pobrania.
W początkowej fazie realizacji projektu, organizatorzy wystąpili z akcją społeczną, zachęcając mieszkańców do dzielenia się własnymi rodzinnymi zdjęciami wykonanymi przed kilkudziesięciu laty. Akcja spotkała się z dużą aprobatą. Szczególnie osoby związane z dwoma grupami społecznościowymi działającymi na Facebook’u (grupa Żyrardowskie dzieci PRL-u. FOTO 1945-1990 oraz fun page Żyrardów na starej fotografii), a także Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie udzieliły zgody na wykorzystanie fotografii w celu przygotowania kolorowanki. Wśród kilkuset zdjęć, wybrano do niej około 60 – połowa zdjęć została przerobiona na malowanki, które dzieci będą mogły kolorować kredkami, pozostała połowa została przedstawiona w oryginale w formie pocztówkowej. Najstarsze wykorzystane zdjęcia pochodzą nawet z lat 70. XIX wieku, większość natomiast z początku XX wieku (ok.1905 r.). Malowanki nawiązują głównie do życia codziennego mieszkańców, przedstawiają elementy ze sportu, rekreacji, muzyki, a także prezentują najbardziej charakterystyczne zabytkowe budynki.
Oprócz wydania kolorowanki w wersji papierowej i elektronicznej, w ramach realizowanego projektu, organizowane będą spacery historyczne z przewodnikiem po zabytkowej osadzie fabrycznej oraz warsztaty plastyczno-rękodzielnicze w Muzeum Lniarstwa, podczas których uczestnicy składać będą własne kolorowanki. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie połączonej z konkursem z nagrodami. Ze względu na cele przewidziane w projekcie działania doskonale wpisują się w obchody 100-lecia nadania Miastu Żyrardów praw miejskich.
Pomysłodawczynią stworzenia kolorowanki jest mieszkanka Żyrardowa – Pani Beata Sodoś, przedstawicielka nieformalnej grupy Trybiki, która zainspirowała się historią miasta, a w szczególności historiami oraz archiwalnymi zdjęciami ludzi mieszkających w Żyrardowie.
„Kolorowanka ma na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży w prosty sposób historię miasta i jego mieszkańców. Poprzez stworzenie własnej kolorowanki uczestnicy warsztatów bardziej utrwalą pamięć o dziedzictwie Żyrardowa niż poprzez przeczytanie książek historycznych, które zawierają zbyt wiele treści. Poza tym będą mogli namacalnie poczuć klimat ówczesnej fabryki, w której produkowano tkaninę lnianą, poprzez wykorzystanie tkaniny do wykonania okładki własnej kolorowanki. Myślę, że dla dzieci, jak i dla młodzieży będzie to coś w rodzaju powrotu do przeszłości.” - mówi Pani Beata.
Projekt pn. „Koloruję i tworzę historię swojej małej Ojczyzny – kreatywne podejście do dziedzictwa poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa i My. FIO Mazowsze Lokalnie jest programem wspierającym młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz samopomocowe, które działają na terenie województwa mazowieckiego. Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, szczególnie w małych lokalnych społecznościach oraz w małych wspólnotach z dużych miast, które mają ograniczony dostęp do zasobów materialnych, wiedzy i innowacji. Partnerami projektu wydania kolorowanki są Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Miasto Żyrardów oraz drukarnia APS Group Sp. z o.o.