Orange Polska S.A. – Miasto Żyrardów Podpisano porozumienie o współpracy
W piątek, 2 września, w żyrardowskiej Resursie uroczyście podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Żyrardów i Orange Polska S.A., w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i budowy światłowodowej infrastruktury dostępowej w Żyrardowie.
Ze strony Orange Polska S.A. porozumienie podpisał:
Jean-François Fallacher – Prezes Zarządu Orange Polska S.A.
Ze strony Miasta Żyrardowa, podpis złożył:
Wojciech Jasiński – Prezydent Miasta Żyrardowa
Porozumienie o współpracy podpisane przez Miasto Żyrardów i Orange Polska S.A. dotyczy wsparcia rozwoju społeczeństwa informacyjnego, w szczególności poprzez zwiększenie dostępności infrastruktury szerokopasmowej jak i upowszechnianie kompetencji cyfrowych mieszkańców.
Zauważając, że rozwój społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetów Rzeczypospolitej Polskiej, Partnerzy – Miasto Żyrardów oraz Orange Polska S.A.:
- wyrazili wolę rozpoczęcia współpracy, mającej na celu rozwój społeczeństwa informacyjnego, poprzez zwiększenie dostępu mieszkańców Miasta Żyrardowa do szybkiego Internetu oraz budowę kompetencji cyfrowych mieszkańców Miasta, uwzględniając również działania w ramach konkursów na projekty współfinansowane ze środków unijnych na lata 2014-2020,
- wyrazili wspólne przekonanie, że rozwój społeczeństwa informacyjnego wpływa na wzrost gospodarczy gmin, ograniczenie bezrobocia i poprawę komunikacji pomiędzy mieszkańcami a administracją,
- zadeklarowali, że podstawą realizacji konkretnych inicjatyw będą powoływane na podstawie niniejszego Porozumienia projekty, w szczególności inwestycyjne i szkoleniowe.
Orange Polska S.A. planuje zbudować w Żyrardowie sieć szybkiego światłowodowego Internetu. W jej zasięgu ma się znaleźć 56% czyli ponad połowa żyrardowskich gospodarstw domowych. Już w przyszłym roku będzie ona dostępna dla ponad 9 tysięcy z nich. To element szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego, w ramach którego operator przeznaczy do 2018 r. nawet 2,2 mld zł na budowę światłowodów w całym kraju, docierając do ponad ¼ gospodarstw domowych.
Podpisane dziś porozumienie pomiędzy Orange Polska S.A. a Miastem Żyrardów ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji w tym mieście. To przykład współpracy pomiędzy Orange Polska S.A. a samorządem w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększania dostępności infrastruktury światłowodowej.
– Dzisiejsze porozumienie to pierwszy krok do zapewnienia mieszkańcom Żyrardowa dostępu do superszybkiego Internetu światłowodowego oraz wszystkich korzyści z nim związanych – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska S.A. – Światłowód to optymalne rozwiązanie, bo możliwości tej technologii przekraczają dzisiejsze potrzeby. To oznacza, że użytkownicy otrzymają najwyższej jakości usługę, dzięki której będą mogli korzystać z rozrywki na wielu urządzeniach jednocześnie, grać w naprawdę rzeczywistym czasie. To również świetne narzędzie do rozwijania biznesu oraz pomoc w rozwoju kariery i edukacji. Do ponad 9 tys. mieszkańców miasta chcemy dotrzeć z tą technologią już w przyszłym roku – podkreślił.
– Dla Żyrardowa dzisiejszy dzień jest przełomowym wydarzeniem. Otworzyliśmy właśnie drzwi do społeczeństwa informacyjnego na całą szerokość. A to dopiero początek drogi. – mówił Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa.
Orange Polska S.A. zakłada, że w ciągu 3 lat światłowód będzie dostępny dla 10,3 tys. gospodarstw domowych w Żyrardowie – czyli dla ponad połowy gospodarstw w mieście. Firma planuje przeznaczyć na ten cel 9,7 mln zł.
Inwestycja w Żyrardowie jest elementem realizowanego przez Orange Polska S.A. ambitnego programu inwestycyjnego. Operator buduje obecnie sieć światłowodową w 26 miastach, a już wkrótce rozpocznie prace w 33 kolejnych. Już teraz dostęp do ultraszybkiego Internetu światłowodowego ma ponad milion gospodarstw domowych, w 2018 r. będzie ich 3,5 miliona. To jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych w Polsce.
Skala projektu światłowodowego Orange Polska S.A. sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju.