W hołdzie „Żołnierzom Niezłomnym”
Wydaje się, że obecne stosunkowo od niedawna w naszym kalendarzu święto państwowe, jakim jest obchodzony od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, z roku na rok coraz mocniej wpisuje się świadomość społeczną. Świadczy o tym liczne grono mieszkańców miasta, którzy w minioną niedzielę przyjęli zaproszenie Prezydenta Miasta Żyrardowa i wzięli udział w miejskich obchodach święta, by oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
Tegoroczne miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” miały wyjątkowo uroczystą oprawę za sprawą wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej pod dowództwem płk. dypl. Andrzeja Dąbrowskiego z udziałem 38. Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej pod dowództwem ppłk. Wiesława Żbikowskiego oraz 37. Sochaczewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej pod dowództwem ppłk. Andrzeja Stachurzewskiego. Jak zawsze, w uroczystości wzięły również udział poczty sztandarowe oraz delegacje żyrardowskich placówek oświatowych, a także instytucji i organizacji społecznych. Nie zabrakło też kombatantów skupionych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko "Żaba”, którzy pomimo zaawansowanego wieku wciąż jeszcze znajdują w sobie dość siły, by w tak ważnych dla zbiorowej pamięci historycznej momentach, wziąć udział Apelu Pamięci.
Patronat honorowy nad żyrardowskimi obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda, kierując zarazem do żyrardowian okolicznościowy list odczytany przez Prezydenta Wojciecha Jasińskiego podczas uroczystego apelu na Placu Jana Pawła II. Dowódcą uroczystości był mjr Andrzej Mańkowski.
„Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej – czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - Od lat uroczyście świętujemy rocznice utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego. A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw reżimowi komunistycznemu.
Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Wobec braku realnych szans powodzenia i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas, Polakach, wolę trwania przy tych imponderabiliach.”
Po Apelu Pamięci na Placu Jana Pawła II uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, by wziąć udział w mszy świętej w intencji żołnierzy drugiej konspiracji.
Po mszy uroczysty orszak z pocztami sztandarowymi wraz z honorową asystą wojskową przeszedł pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie pod tablicę pamiątkową umieszczoną na budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
Kontynuacją miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był bieg „Tropem wilczym”, który o godz. 14.00 wystartował z Placu Jana Pawła II. Organizatorem trzeciej już żyrardowskiej edycji biegu było Stowarzyszenie Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności „Żyrafa Żyrardów”. W rywalizacji na dwóch dystansach: na 1963 metry oraz na 5 km wzięło udział łącznie blisko 300 osób. Wyniki biegu dostępne są na stronie www.zyrafazyrardow.pl
Niemałą atrakcją niedzielnego święta był także pokaz sprzętu wojskowego oraz wojskowa grochówka przygotowana przez żołnierzy 38. Sdzab OP.
Ostatnią propozycją zamykającą niedzielne uroczystości był wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany „Herbert i Niezłomni” w żyrardowskiej Resursie.