2017
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2017 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Środa 14 Maja 2025
- Imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18342356
-
- -
Godne pożegnanie

Z wielkim żalem, a jednocześnie godnie i z najwyższymi honorami pożegnaliśmy majora Edwarda Dębińskiego, żołnierza Armii Krajowej, wieloletniego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba" w Żyrardowie, lubianego przez młodzież nauczyciela i cenionego społecznika. Był wspaniałym, mądrym Człowiekiem, który przez całe życie pozostał wierny sprawom Ojczyzny i z wielkim zaangażowaniem pielęgnował pamięć o odwadze i bohaterstwie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w środę, 12 kwietnia, w kościele p.w. św. Karola Boromeusza. Edwarda Dębińskiego żegnała rodzina, koleżanki i koledzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie, którym kierował, społeczność ,,Elektryka” – szkoły, w której pracował, organizacje kombatanckie i społeczne, harcerze, przedstawiciele Samorządu Miasta i Powiatu, delegacje młodzieży i nauczycieli z miejskich szkół, sąsiedzi, znajomi, mieszkańcy Żyrardowa, którym bliskie były ideały pielęgnowane przez Pana majora.  

Godną oprawę uroczystości pogrzebowej zapewniła Kompania Honorowa wystawiona przez 38. Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbało Towarzystwo Śpiewacze ,,Echo” oraz trębacz Michał Juszczak, usłyszeliśmy też pieśń ,,Biały krzyż” w interpretacji Stanisława Wasilewskiego.   

Na cmentarzu mowę pożegnalną w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie wygłosił Ryszard Wiśniewski, przybliżając sylwetkę kolegi. Salwę honorową w hołdzie żołnierzowi Armii Krajowej oddała Kompania Honorowa sochaczewskiego dywizjonu.            

Odejście majora Edwarda Dębińskiego na wieczny spoczynek, to niepowetowana strata dla społeczności naszego miasta.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

 

  • -

Dębiński Edward, „Sęp” – urodził się 11 kwietnia 1925 roku w Żyrardowie. W wieku 14 latek ukończył szkołę powszechną im St. Staszica. Walkę z okupantem rozpoczął już we wrześniu 1939 roku, jako współorganizator młodzieżowej, niepodległościowej organizacji konspiracyjnej „Mściciel”. W maju 1941 roku brał udział w zdemolowaniu lokalu organizacji Hitlerjugend w Żyrardowie. Gdy w październiku 1942 roku Niemcy aresztowali dowódcę „Mściciela”, został komendantem tej organizacji. W marcu 1943 roku nawiązał kontakt z Armia Krajową i wraz z pozostałymi członkami organizacji „Mściciel” wszedł w skład 8 plutonu, III kompanii Ośrodka AK „Żaba” Żyrardów. W dniu 15 czerwca 1943 roku złożył przysięgę Akowską i został dowódcą 1 drużyny 8 plutonu. Działał również w wywiadzie Ośrodka. 16 lipca 1943 roku ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych i został awansowany na stopień kaprala podchorążego. W lipcu 1944 roku zorganizował patrol dywersyjny III kompanii, z którym brał udział w akcji Burza. Od grudnia 1944 roku pełnił funkcje dowódcy 8 plutonu i oficera wywiadu kompanii. W styczniu 1945 roku awansował na stopień podporucznika i pozostał w konspiracji. Działał w organizacji „NIE”, a następnie w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj oraz w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”, za co po wojnie był represjonowany.

W 1951 roku ukończył Liceum Elektryczne i otrzymał nakaz pracy w Żyrardowskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego, w których, do 1955 roku, pełnił funkcję mistrza. W 1957 roku uzyskał tytuł inżyniera-elektryka. Pozwoliło Mu to podjąć pracę nauczyciela w Zespole Szkół Zawodowych w Żyrardowie, którą kontynuował aż do przejścia na emeryturę. W 1975 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i otrzymał tytuł mgr inż. elektryka. W 1990 roku był organizatorem Środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Żaba” w Żyrardowie i po pewnym czasie został jego przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do śmierci. W międzyczasie, bo we wrześniu 1956 roku, został awansowany na stopień kapitana, a w 2001 roku na stopień majora. Od 2005 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Powiatowej Rady do Spraw Kombatantów. Brał czynny udział w uroczystościach patriotycznych mających miejsce z Żyrardowie, a treść wygłaszanych przez Niego przemówień najlepiej unaoczniała jak istotne dla Niego było kultywowanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości obywatelskiej dotyczącej bohaterskiej walki o niepodległość żołnierzy AK Ośrodka „Żaba”, szczególnie młodzieży.

Edward Dębiński był niezwykle czynnym działaczem społecznym. Jego inicjatywą było nazwanie wielu ulic w Żyrardowie nazwiskami bohaterskich żołnierzy AK oraz budowa pomnika Armii Krajowej. Środowisko ŚZŻAK „Żaba”, któremu przewodniczył, wnioskowało o wpisanie do Rejestru Zabytków „Willi Wanda”, tj. siedziby hitlerowskiej policji ochronnej „Schupo” będącej w latach okupacji miejscem kaźni mieszkańców Żyrardowa oraz skutecznie postulowało o wmurowanie tablic pamiątkowych na ścianie budynku „willi dyrektorskiej” który po wyzwoleniu był miejscem kaźni patriotów polskich, gdyż siedzibę w nim miały Komenda MO i UB, a także poświęconych rozstrzelanym przez hitlerowców żołnierzom AK Ośrodka „Żaba”: Leszkowi i Sławkowi braciom Cudnym oraz Eugeniuszowi Janaszowi „Kurtowi” i Edwardowi Tomaszewskiemu „Asesorowi”.

Jako kombatant AK, biorący czynny udział w walce z okupantem, major Edward Dębiński „Sęp” swą rozległą wiedzę i bogate wspomnienia zawarł w pierwszym i jak na razie jedynym i całościowym opracowaniu dotyczącym konspiracyjnej działalności w naszym Mieście i okolicy organizacji niepodległościowych, tj. w opracowaniu „Żyrardowski Ośrodek ZWZ AK” (Żyrardów 2002 r.). Był także autorem opracowań „Żyrardowski Ośrodek ZWZ AK Załącznik” (Żyrardów 2013 r.) oraz „Mściciel” (Żyrardów 2014 r.). Opisał w nich nie tylko szczegółową strukturę oddziałów Armii Krajowej tworzących Ośrodek „Żaba”, ale również życiorysy dowódców tego Ośrodka. Przedstawił przebieg najważniejszych akcji przeprowadzonych przez żyrardowskich żołnierzy AK oraz funkcjonowanie organizacji niepodległościowych w Żyrardowie po zakończeniu działań wojennych na naszym terenie.

Major Edward Dębiński „Sęp” zmarł w Żyrardowie 8 kwietnia 2017 roku. Pochowany został w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -