14 lutego1942 roku rozkazem Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa największa konspiracyjna armia w okupowanej Europie. W 1944 roku jej szeregi liczyły ok. 400 000 żołnierzy. Powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej. Ostatecznie uznany został tym samym wojskowy charakter siły zbrojnej podziemia, armii - jak podkreślał Sikorski w rozkazie - wszystkich żołnierzy w służbie czynnej w Kraju.
Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki z okupantem, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego, odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, przygotowanie kraju do powstania powszechnego.
Oddziały Polski Walczącej dokonały w latach 1942-1945 ponad 110 tysięcy większych akcji zbrojno-dywersyjnych, z czego 6243 akcje zostały przeprowadzone przez większe siły partyzanckie. W 1278 akcjach przeciwpartyzanckich obok specjalnych oddziałów policji i żandarmerii wziął udział Wehrmacht, w tym jednostki pancerne i lotnictwo. Wykonano ponad 2300 ataków na transport, wykolejono ok. 1300 pociągów, które wiozły wojsko lub zaopatrzenie na front. W walce zabito ponad 150 tysięcy żołnierzy i policjantów niemieckich oraz kolaborantów. Polska konspiracja związała znaczne siły niemieckie - do walki z partyzantką Niemcy musieli ściągnąć siły odpowiadające 850 batalionom przeliczeniowym. (Źródło: Wikipedia)
Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego upadku jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o jej rozwiązaniu. Żołnierze należący do Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.
W Żyrardowie początki konspiracji sięgają października 1939 r., kiedy to zaczęły organizować się ogniwa Tajnej Armii Polskiej (TAP), która w 1941 roku podporządkowała się Związkowi Walki Zbrojnej, przyjmując kryptonim ,,Żaba”. ZWZ w Żyrardowie i okolicach powstał na przełomie 1939 i 1940 roku z połączenia organizacji wojskowych wywodzących się z przedwojennych organizacji zmilitaryzowanych i kombatanckich. Nie były to jedyne organizacje wojskowe na terenie Żyrardowa. Działały też Polska Niepodległa, Związek Odbudowy Rzeczypospolitej, Wolność Równość Niepodległość, Szare Szeregi wywodzące się z ZHP, organizacja harcerek ,,Młodego Lasu” i wiele organizacji lokalnych.
Jak podkreśla Edward Dębiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Ośrodka ,,Żaba” w Żyrardowie, autor książki ,,Żyrardowski Ośrodek ZWZ AK” - ,,Armia Krajowa na terenie ośrodka ,,Żaba” osiągnęła dużą liczebność, wykonała dużą ilość akcji zbrojnych i rozwinęła różnorodną działalność na szkodę okupanta. Należy zaznaczyć, że teren Żyrardowa i okolic był szczególnie trudnym terenem. Duża ilość ludności pochodzenia niemieckiego, która prawie w pełni podpisała volkslistę i dlatego warunki pracy konspiracyjnej były zbliżone do warunków, jakie panowały na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy (…). Mimo tych trudnych warunków Armia Krajowa działała przez cały okres okupacji i straty poniosła stosunkowo małe. Mimo usilnych starań aparatu policyjnego okupanta, przy aktywnym współdziałaniu volksdeutschów, nigdy nie udało się rozbić organizacji ani nawet zahamować jej działalności. Jest to wynikiem patriotycznej postawy całej ludności polskiej Żyrardowa i okolicznych wiosek, która aktywnie współdziałała z konspirantami (…). Dzięki temu żołnierze armii podziemnej w tłumie ludności polskiej byli ukryci jak w gęstym lesie (…). Szczególne uznanie należy się rodzicom patriotycznie wychowanej młodzieży, a przede wszystkim matkom, które z drżeniem serca czekały na powrót swych dzieci, a mimo to heroicznie pomagały swym synom i córkom w wypełnianiu bezinteresownej, pełnej poświęcenia, aż do ofiary z życia, służby dla uciemiężonej Ojczyzny”.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.