Ochronka po rewaloryzacji gotowa na przyjęcie przedszkolaków
Odnowione, przestronne sale zabytkowej Ochronki, czyli Miejskiego Przedszkola Nr 9 na Placu Jana Pawła II, czekają na dzieci, które wrócą po wakacjach do przedszkola. Zakończony I etap rewaloryzacji Ochronki, przeprowadzony w zachodnim skrzydle obiektu, miał na celu nie tylko przywrócenie zabytkowi dawnej świetności, ale również przystosowanie jego pomieszczeń pod względem funkcjonalnym do aktualnych potrzeb przedszkolaków, jak również stworzenie przestrzeni na dodatkową ofertę kulturalno – edukacyjną.
Warto podkreślić, że Ochronka, to kolejny po Resursie, niezwykle wartościowy pod względem historycznym i architektonicznym zabytkowy obiekt należący do Miasta, który doczekał się rewaloryzacji, prowadzonej pod czujnym okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Przypomnijmy, że na realizację prac, które zostały przeprowadzone w Ochronce, Miasto pozyskało 2 676 246,64 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Wartość zadania wyniosła 4.398.169,85 zł.
Wykonano tu bardzo szeroki zakres prac. Rozebrana została bezwartościowa z punktu widzenia historycznego dobudówka. W tym miejscu powstała przeszklona sala do terapii integracji sensorycznej. Rozebrano również stary węzeł cieplny, który został przeniesiony do skrzydła wschodniego przedszkola. Wszystkie remontowane sale wyposażono w nowe sanitariaty. Na parterze wygospodarowana została jedna duża sala wielofunkcyjna z przeznaczeniem na zajęcia gimnastyczne, czy kulturalne. W salach dla najmłodszych dzieci, dzięki zastosowaniu drzwi przesuwanych, stworzono komfortową przestrzeń dla leżakujących maluchów. Ponadto wykonano nowe instalacje sanitarne i elektryczne oraz system przeciwpożarowy. Poszerzono klatkę schodową tak, aby spełniała wymogi przeciwpożarowe, wybudowano też nowe schody. Obiekt zyskał także nową stolarkę okienną, a wewnętrzne zabytkowe drzwi zostały poddane renowacji. Ponadto wymieniono stropy i pokrycie dachowe, a cegła z której zbudowana jest Ochronka została oczyszczona, dzięki czemu wyremontowane skrzydło zabytkowego obiektu prezentuje się okazale również na zewnątrz. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa wyremontowanej perełki obiekt wyposażono w system monitoringu.
W wyniku przeprowadzonej rewaloryzacji, udostępnione zostaną nowe powierzchnie umożliwiające stworzenie dodatkowej oferty kulturalno-edukacyjnej. Powstanie tu m.in. cyfrowe archiwum żyrardowskiego Pomnika Historii, promujące jedno z najważniejszych w Polsce zabytków. Cyfrowe archiwum będzie miało własny portal internetowy. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym Miasta. Z kolei powstała w ramach rewaloryzacji sala wielofunkcyjna, to kreatywna przestrzeń umożliwiająca realizację różnych działań, m.in. organizowanie we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków zajęć poświęconych historii Miasta i zabytkom Żyrardowa.
Jeszcze we wrześniu wszyscy zainteresowani efektem przeprowadzonych w Ochronce prac rewitalizacyjnych będą mieli możliwość zwiedzenia wyremontowanej części obiektu, podczas oficjalnego otwarcia.